שליח האו"ם למזה"ת מזהיר מקבלת פלסטין לאונסק"ו

לדברי השליח רוברט סרי, ההצבעה בארגון התרבות של האו"ם "עלולה להפוך לתאונת רכבת". האמריקאים מאיימים לעצור את המימון לארגון

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ארה"ב והאיחוד האירופי מנהלות מאמצים דיפלומטיים מרתוניים בניסיון לדחות את ההצבעה על קבלתה של פלסטין כחברה מלאה בסוכנות החינוך והתרבות של האו"ם – אונסק"ו – שצפויה להתקיים בפאריס השבוע. דיפלומטים אירופים וישראלים ציינו כי בפני יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו-מאזן) הונחה הצעת פשרה שתביא לדחיית ההצבעה, אולם האחרון טרם השיב.

מחר יחל בוועידה הכללית של אונסק"ו בפאריס הדיון בבקשתה של פלסטין להתקבל כחברה מלאה בארגון. ההצבעה צפויה להתקיים מחר, או לכל המאוחר ביום שלישי. הפלסטינים צפויים לזכות ברוב גדול בהצבעה ולכן המאמצים הדיפלומטיים מתמקדים בדחייתה. אם ההצבעה תתקיים והפלסטינית יתקבלו כחברים מלאים בארגון, ייצור הדבר כדור שלג דיפלומטי עם השלכות מרחיקות לכת.

ההשלכה החמורה ביותר תהיה הפסקת המימון האמריקאי לאונסק"ו. לפי חוק שעבר בקונגרס האמריקאי ב-1990 ארה"ב תפסיק את המימון לכל סוכנות של הארגון שתיתן לאש"ף מעמד של מדינה. ארה"ב היא המממנת העיקרית של אונסק"ו, והקיצוץ בתקציב עלול לגרום לשיתוק הארגון.

מזכ"ל האו"ם באן קי-מון מודאג מאוד מקיצוץ המימון האמריקאי לאונסק"ו ולוחץ על אבו-מאזן לדחות את ההצבעה, לפחות עד לסיום הדיון במועצת הביטחון בבקשת פלסטין להתקבל כחברה מלאה באו"ם. "המזכ"ל מצפה מכל הצדדים לנהוג באחריות, כדי שההצבעה בפאריס לא תהפוך לתאונת רכבת עם השלכות חמורות עבור אונסק"ו", אמר שליח האו"ם למזרח התיכון רוברט סרי ל"הארץ". "תוכניות של חינוך ותרבות לילדים בכל העולם עלולות להיפגע".

השלכה אחרת עלולה להיות הטלת סנקציות ראשונות מצד ישראל על הרשות הפלסטינית. חרף הפנייה למועצת הביטחון של האו"ם, נמנע ראש הממשלה נתניהו מקבלת החלטה על ענישת הרשות הפלסטינית, כיוון שעדיין לא התקיימה הצבעה בעניין. עם זאת, קבלת פלסטין כחברה באונסק"ו תיצור לחץ כבד על נתניהו לנקוט בצעדי ענישה, דוגמת עצירה של העברת כספי המסים הפלסטינים לרשות.

דיפלומטים אירופים וישראלים בכירים אמרו כי ארה"ב והאיחוד האירופי הציגו בפני אבו-מאזן שתי הצעות פשרה. לפי ההצעה הראשונה, אונסק"ו תקבל החלטה לצרף את הפלסטינים לכמה מהאמנות הבינלאומיות של הסוכנות, ותדחה את ההצבעה על קבלתם המלאה בכמה חודשים, עד למיצוי הפנייה שלהם למועצת הביטחון של האו"ם. האירופאים הציעו לפלסטינים לכנס מושב מיוחד של אונסק"ו בעניינם בעתיד, אם יסכימו לדחות את ההצבעה.

לפי ההצעה השנייה, הוועידה הכללית של אונסק"ו תקבל החלטה על צירוף פלסטין כחברה מלאה בארגון, אולם בהחלטה יודגש כי היישום יידחה בכמה חודשים. "המטרה של שתי הצעות הפשרה היא למנוע את קיצוץ התקציב האמריקאי לאונסק"ו", אמר דיפלומט ישראלי בכיר.

יו"ר הרשות הפלסטינית עדיין לא השיב סופית להצעות הפשרה. דיפלומט אירופאי בכיר ציין כי אבו-מאזן הדגיש שנסיגה מהמהלך באונסק"ו תגרום לו נזק חמור. "הוא חושש ממקרה גולדסטון 2", אמר הדיפלומט האירופי.

אבו-מאזן עדיין לא השיב להצעות הפשרה, ושר חוץ שלו ריאד אל-מליכי אמר בסוף השבוע כי הפלסטינים לא יסכימו לפחות מחברות מלאה באונסק"ו. עם זאת, במשרד החוץ בירושלים מעריכים שהפלסטינים יהיו מוכנים לקבל נוסחאות פשרה, בעיקר כיוון שהם חוששים שהאחריות לקיצוץ תקציב אונסק"ו תוטל על כתפיהם. "אבו-מאזן לא רוצה שיאשימו אותו בפגיעה חמורה כל כך בארגון של האו"ם", אמר בכיר במשרד החוץ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ