שליח האו"ם ל"הארץ": יש להתייחס ברצינות לאפשרות שהרשות תתפרק

האיום של עבאס להתפטר רציני, אומר רוברט סרי, ומזהיר: המשך הקיפאון המדיני עלול להוביל להתלקחות בגדה

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

שליח מזכ"ל האו"ם למזרח התיכון, רוברט סרי, מזהיר כי הקיפאון המדיני והייאוש בהנהגה הפלסטינית עלולים להביא להתלקחות אלימה בגדה. בראיון ל"הארץ" אומר סרי כי על ישראל לקחת ברצינות את איומיו של מחמוד עבאס (אבו מאזן) להתפטר ולפרק את הרשות הפלסטינית. אם הרשות אכן תפורק, מזהיר סרי, הקהילה הבינלאומית לא תחלץ את ישראל.

הראיון עם סרי התקיים ביום שישי בלשכתו במטה האו"ם בירושלים. יומיים קודם לכן הוא השתתף בפגישות שקיימו נציגי הקוורטט עם יועצו של ראש הממשלה עו"ד יצחק מולכו, ועם ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני, סאיב עריקאת, בניסיון כמעט אחרון להניע את תהליך השלום התקוע ולבלום את המהלך הפלסטיני באו"ם.

סרי, שנמצא בשליחות האו"ם באזור כבר ארבע שנים, סבור שממשלת נתניהו והציבור הישראלי אינם קשובים דים לקולות הנואשים שמגיעים מרמאללה, ולהשלכות החמורות שעלולות להיות לכך. "הציבור הישראלי חושב שהמצב טוב כי אין אלימות", הוא אומר, "אבל כדי שההנהגה הפלסטינית תמשיך להיות מחויבת לשיתוף הפעולה הביטחוני עם ישראל חייב להיות אופק מדיני".

סרי אומר שהמצב "עצוב ופרדוקסלי. מצד אחד הפלסטינים התקדמו מאוד בבניית המדינה, אך מצד שני, בגלל היעדר משא ומתן - ולא רק באשמת ישראל - הפלסטינים מתחילים לתהות אם זה בכלל הכיוון. המגמה הזו צריכה להדאיג את הממשלה בישראל ואת הציבור הישראלי. אם הדברים יישארו כך - המצב הביטחוני הטוב (בגדה המערבית) לא יימשך".

רוברט סרי, בכנס נגד טרור בהרצליה לפני חודשיים. "השעון החל לתקתק. אני מקווה ששני הצדדים מבינים את הסיכונים" צילום: תצלום: אלון רון

מבין הדיפלומטים הזרים שמשרתים בישראל וברשות הפלסטינית, סרי הוא אחד המקורבים ביותר לעבאס. השניים נפגשים כמעט מדי שבוע, וכמו דיפלומטים אחרים, גם סרי שמע מעבאס כי בכוונתו להתפטר בתוך חודשים ספורים, אם הקיפאון יימשך. לדבריו, ההתקפות של שר החוץ, אביגדור ליברמן, פגעו קשות ביו"ר הרשות. "דיברנו עם הצדדים על הימנעות מפרובוקציות - אתה יכול להסיק את המסקנות שלך לבד", הוא אומר.

יומיים לפני הראיון התכנסה ברמאללה המועצה המהפכנית של הפת"ח.

בנאום שנשא עבאס באירוע הוא קרא לבחון את פירוק הרשות הפלסטינית. "עלינו לשאול עצמנו לאן אנו הולכים", אמר יו"ר הרשות, "עלינו להשיב על השאלה מה הטעם בהמשך קיומה של הרשות הפלסטינית". אתמול, אחרי שלושה ימי דיונים, החליטה הנהגת הפתח להקים ועדה שתדון ב"עתיד הרשות הפלסטינית לאור המשך הכיבוש הישראלי".

סרי טוען שישראל צריכה להקשיב קשב רב לדברים. "עבאס הוא אדם חכם ומחויב לאי אלימות ולשתי מדינות, אבל אפילו הוא מתחיל לחשוב שזה בלתי אפשרי", אמר שליח האו"ם, "צריך לקחת את דבריו ברצינות. אסור לישראל להתייחס לזה כאיומים ריקים מתוכן. אם לא תהיה תקווה, זו עלולה להיות נבואה שמגשימה את עצמה".

"הפלסטינים חשים ניכור הולך וגובר כלפי תהליך אוסלו", הוסיף סרי, "ברמאללה אני שומע הרבה קולות שקוראים לפרק את הרשות הפלסטינית ולזרוק את המפתחות בחזרה לישראל. אני לא רוצה להישמע אפוקליפטי, אבל אם הדברים ישתבשו אל תצפו שהקהילה הבינלאומית תחלץ אתכם. אנחנו לא נשלם את החשבון".

בראיון חזר סרי פעם אחר פעם על כך שהוא רוצה לדבר לעם בישראל: "אתם חושבים שאפשר להמשיך ככה, אני מטיל בזה ספק. אופייה של ישראל כמדינה יהודית בסכנה. אני כאן ארבע שנים ואני רואה איך אתם ממשיכים לבנות את ההתנחלויות בגדה המערבית. אתם והפלסטינים הופכים להיות תאומים סיאמיים ולא יהיה אפשר להפריד ביניכם. רק הפרדה תאפשר את החזון של מדינה יהודית לעם היהודי".

סרי סבור שאחת הסכנות הגדולות ביותר היא שהמבוי הסתום שאליו הגיעו הצדדים יסתום את הגולל על תהליך השלום. "אם אנשים חושבים שעכשיו זו סתם תקופה רעה ושבעתיד ניתן יהיה לחדש את המו"מ - זו אשליה", הדגיש שליח האו"ם.

לדבריו, המאמץ האחרון של הקוורטט לקיים שיחות נפרדות עם ישראל והפלסטינים בהתאם ללוח זמנים שנקבע מראש, הוא משמעותי יותר ממה שנראה. "אני מעורב במגעים האלה", ציין סרי. "הבהרנו לשני הצדדים ש-90 הימים הקרובים נועדו להכנת הצעות רציניות בעניין הגבולות והביטחון. השעון החל לתקתק. אני מקווה ששני הצדדים מבינים את גובה המחיר ואת גודל הסיכונים".

סרי הביע תקווה שעל אף חוסר האמון העמוק בין נתניהו לעבאס, השיחות שמנהל הקוורטט עם הצדדים יאפשרו להם לפתוח ערוץ שיחות חשאי: "אני מודע למכשולים שקיימים. אבל אני מקווה ששני הצדדים ינצלו את המצב כדי לפתוח בשיחות שקטות. לא צריך לצפות להתקדמות מיידית. לא שמענו דברים חדשים משני הצדדים בפגישת הקוורטט, אבל שני הצדדים אמרו שהם מחויבים לתהליך וללוחות הזמנים. אולי עכשיו נוכל להתקדם לקראת קיומן של שיחות ישירות - גם אם זה במסלול שקט".

שליח האו"ם סיפר כי הוא ואנשיו סייעו בשנים האחרונות מאחורי הקלעים למגעים בעניין עסקת שליט. "כשהמתווך הגרמני הגיע לעזה בפעם הראשונה, אנחנו אלה שלקחנו אותו לפגישות עם החמאס והצגנו אותו בפניהם", אמר סרי.

סרי סבור שעסקת שליט היתה התפתחות חיובית, אולם כעת הוא מדגיש, על ישראל לפעול לחיזוקו של עבאס. "יש לי קשרים טובים במערכת הביטחון הישראלית והם מבינים אילו השלכות רעות עלולות להיות לזה", אמר "הם מבינים שאחרי עסקת שליט צריך להושיט יד לרמאללה. צריך צעדים משמעותיים ללא קשר בכלל לחידוש המשא ומתן. ממשלת ישראל צריכה לשקול העברת שטחי C בגדה לשליטה פלסטינית, ולבצע את שלב ב' של שחרור האסירים בעסקת שליט לטובתו של עבאס".

אחת התופעות שסרי ואנשיו מתריעים מפניה היא ההקצנה ההולכת וגוברת של המתנחלים בגדה המערבית. "תג מחיר זו תופעה מדאיגה מאוד", אמר, "ממשלת ישראל אמנם מתנערת מהפעולות האלה ומגנה אותן, אבל לעתים קרובות המבצעים לא נתפסים ולא מובאים לדין וזה מדאיג".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ