בכיר בליכוד: נקדם רק חלקים מהמלצות טרכטנברג, וננצל אותן לכלכלת בחירות

מושב החורף של הכנסת ה-18 ייפתח היום בצל המחאה החברתית. כמעט כל המפלגות יאמצו סדר יום כלכלי-חברתי

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

חברי הליכוד לא מתכוונים להיאבק למען יישום דו"ח טרכטנברג במלואו - כך אמר אתמול ל"הארץ" בכיר בסיעה.

לדברי הבכיר, המחאה החברתית עשויה לשחק לטובת הליכוד, משום שחברי הסיעה יקדמו בשלב ראשון רק את ההמלצות שהציבור ירגיש בהן באופן מיידי.

כך, לדבריו, המלצות טרכטנברג ישמשו "כלכלת בחירות", בעוד שחלק מהרפורמות שנכנסו לדו"ח ביוזמת האוצר לא יקודמו ולא יוסדרו בחקיקה. יש לציין כי פרופ' מנואל טרכטנברג ביקש לאשר את הדו"ח כמקשה אחת.

נתניהו ופרופ' טרכטנברג בצפת, אמש. באופוזיציה מתכוונים להעלות חוקים חברתיים "משלימים", שלא מופיעים בהמלצותיה של הוועדה צילום: תצלום: אבי אוחיון / לע"מ

"המלצות טרכטנברג הן נכס", אמר הבכיר, "הן יהפכו לכלכלת הבחירות של הליכוד מבלי שאף אחד יוכל להאשים אותנו בכלכלת בחירות. השאלה היחידה היא אם הציבור ייחס את ההטבות לנו, לממשלה, או למנהיגי המאבק".

ועדת הכנסת צפויה לדון בשבועות הקרובים בדרך שבה יוסדרו בחקיקה המלצות טרכטנברג. בליכוד מתלבטים כעת בין שתי נוסחאות להצבעה: האם להגיש את כל החוקים כמקשה אחת, בדומה לחוק ההסדרים - או לפרק את החבילה ולהעביר כל המלצה כחוק נפרד. בכיר הליכוד הבהיר כי פירוק המסמך יאפשר לחברי הסיעה לקדם את ההמלצות שהציבור ירגיש בהן. "המאמץ העיקרי יהיה להעביר בהצבעה קודם כל את החוקים המיטיבים עם הציבור", אמר, "רק אחר כך, אם בכלל, נפעל כדי להעביר את הרפורמות שמשרד האוצר דחף. זוגות צעירים, הורים לילדים, ירגישו מהר מאוד את השיפור שיביאו החוקים האלה לכיס".

יו"ר הכנסת, רובי ריבלין, כבר הודיע כי הוא מתנגד לחקיקה כללית, ובכוונתו להפעיל את כל כובד משקלו כדי לפרק את המסמך לשורה ארוכה של חוקים. התנגדותו של ריבלין היא עקרונית: הוא זועם על ניסיונות הממשלה והאוצר לאלץ את הכנסת לאשר בהצבעה בודדת שורה של רפורמות, שספק אם היו עוברות אילו היו מצביעים עליהן בנפרד. את אותה הביקורת מפנה ריבלין גם כלפי חוק ההסדרים. לעמדתו שותפים גם בכירים נוספים בליכוד. אלא שהתנגדותם איננה מצפונית, אלא שלטונית.

המחאה החברתית, שטלטלה את ישראל בזמן הפגרה, תעמוד בחודשים הקרובים במרכז סדר היום של חברי הכנסת, שיחזרו היום מפגרת הקיץ. עשרות הצעות חוק חברתיות מהקואליציה והאופוזיציה יעלו להצבעה, כחלק מניסיון המפלגות השונות לבדל את עצמן לקראת הבחירות, ולהציג הישגים לציבור. אחד ממבחני הכוח המשמעותיים של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, יהיה יכולתו להעביר את אוסף החוקים החברתיים עליהם המליצה ועדת טרכטנברג.

כזכור, נתניהו נחל תבוסה מבזה בניסיונו הראשון להעביר את הדו"ח בהצבעה בממשלה: ישראל ביתנו התנגדה משום ששריה "לא הספיקו לקרוא את הדו"ח", ובהמשך "גזרו קופון" תמורת תמיכתם בדו"ח.

בסיעת עצמאות של אהוד ברק התנגדו בשל הקיצוץ בתקציב הביטחון, ובש"ס מחו על כך שהדו"ח לא פותר את מצוקת השכבות החלשות. כשיגיעו החוקים לכנסת, חילוקי הדעות יהיו כבדים יותר. "עדיף לנו להעביר את חוקי טרכטנברג להצבעה בנפרד מאשר להצביע עליו כמקשה אחת", אמר גורם בליכוד, "בשיטה הזאת אפשר יהיה לפוגג את ההתנגדות לסעיפים שונים במסמך ולאפשר תמיכה רחבה של הקואליציה והאופוזיציה בסעיפים השונים".

בתחילת החודש, פנה פרופ' טרכטנברג לחברי ועדת הכספים של הכנסת, וקרא להם לאשר המלצותיו כמקשה אחת, ולא לפרק את הדו"ח שגיבש. "אני מקווה שהדו"ח יאומץ כמקשה אחת ולא יתחילו לפרום אותו ולקחת מפה ולקחת משם ולפורר אותו", אמר. לדברי הגורם הבכיר, בעוד שנתניהו וסביבתו מעוניינים להעביר את הסעיפים כמקשה אחת, ייתכן שלקואליציה עדיף לפצל את ההצבעה כדי לזכות בהישגים משמעותיים.

כך או אחרת, כמעט כל המפלגות יאמצו לעצמן סדר יום כלכלי-חברתי: ח"כים בקואליציה מתכוונים לנצל את חקיקת טרכטנברג כדי להתהדר בהישגים חברתיים נוספים. באופוזיציה מתכוונים להעלות חוקים חברתיים "משלימים", שלא מופיעים בהמלצותיה של הוועדה. כך, ישראל ביתנו צפויה לעמוד על יישומן של ההתחייבויות שנתן לה נתניהו, תמורת תמיכת שרי המפלגה בדו"ח. יו"ר סיעת ישראל ביתנו, רוברט אילטוב, אמר: "נעמוד על כך שכל מה שסגרנו בתמורה לתמיכתנו בהמלצות טרכטנברג יעבור כלשונו: נדרוש הקמת 4,000 יחידות דיור בתחום דיור בר השגה ודיור סוציאלי לפנסיונרים ומקרים סוציאליים אחרים; נדרוש שעד תום 2012 יוקמו 2,000 יחידות דיור כאלה; נעמוד על כך שמתוך הבנייה הכללית, שיעור של 20% מהדיור יהיה בר-השגה. במקביל ננסה לשפר את המסקנות גם בתחומים אחרים".

סיעת העבודה צפויה להניח כבר בימים הקרובים הצעת חוק לפיזור הכנסת. הסיבה: מדיניותה הכלכלית של הממשלה "שאינה עולה בקנה אחד עם רצון הציבור". יו"ר הסיע ח"כ איתן כבל אמר כי "הקרדיט על החזרת שליט נגמר. נתניהו לא יוכל לרכוב על כתפיו הצנומות של גלעד לנצח. למי ששכח, הייתה פה מחאה בקיץ וראש הממשלה ניסה לקבור אותה קבורת חמור".

בקדימה, מנגד, מתכוונים לדרוש מנתניהו לבטל את תקציב 2012, שכבר אושר בשנה שעברה כחלק מהתקציב הדו-שנתי. לדברי יו"ר סיעת קדימה, דליה איציק, "אנחנו נדרוש מנתניהו לפתוח את תקציב המדינה מחדש. אנחנו רוצים שהממשלה תנהל משא ומתן עם כל הגורמים הרלוונטיים, וגם אתנו, ותגבש אמנה חברתית מחודשת".

סיעת מרצ צפויה להציג שורה של הצעות חוק חברתיות שיזמה. "ספינת הדגל" של מרצ, "חוק יסוד זכויות חברתיות", צפויה לעלות כבר היום על שולחן ועדת השרים לחקיקה. על פי ההצעה, המדינה תבטיח להקנות לאזרחיה של שורה של עקרונות חברתיים: הזכות לקיום אנושי בכבוד, הזכות לעבודה ולשכר הוגן, הזכות לחינוך מתקדם, ביטחון סוציאלי, בריאות ורווחה חברתית. עוד מעגנת הצעת החוק את הזכות להתאגדות של העובדים, את זכות השביתה ואת עקרון השוויון בעבודה.

הארגונים החברתיים צפויים להשתלב באופן משמעותי בחקיקה בכנס החורף הקרוב: האגודה לזכויות האזרח הציגה אתמול 19 הצעות חוק חברתיות שאותן תנסה לקדם בחודשים הקרובים בשיתוף עם חברי הכנסת.

לדברי עו"ד דבי גילד חיו, מקדמת מדיניות באגודה לזכויות האזרח, "אנחנו מקווים שחברי הכנסת זיהו את ההזדמנות לקדם חוקים חברתיים, ושהמושב הקרוב, להבדיל ממה שהתרחש בכנסת בשנתיים האחרונות, יוקדש לחקיקה חברתית ולקידום האינטרסים הציבוריים". ארגונים חברתיים נוספים הודיעו כי ירתמו את הח"כים להעלות מדי שבוע חוקים בנושא אחיד, כדי לקדם את השיח הציבורי סביבו ולהגדיל את הסיכויים להעבירו בממשלה ובמליאה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ