אלמונים הציתו מסעדה וריססו "תג מחיר" ביפו

כחודש לאחר שנופצו מציבות בבית קברות מוסלמי בעיר, מספר חבר מועצת ת"א יפו על הצתת מסעדה בבעלות ערבית ברחוב יפת

ג'קי חורי
חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי
חיים לוינסון


תושבים ביפו דיווחו הבוקר (שני) שאלמונים הציתו מסעדה בבעלות ערבית ברחוב יפת בעיר. על פי הדיווח הראשוני של סמי אבו שחאדה, חבר מועצת העיר תל אביב-יפו, במקום רוססה הכתובות "כהנא צדק" ו"תג מחיר".

כוחות משטרה הוזעקו למסעדת "אבו אל-עבד" ברחוב יפת ביפו, ופתחו בחקירה. "אנחנו לא ניתן לקבוצה של קיצונים להבעיר את יפו", אמר אבו שחאדה. "הם פועלים תחת חסותה של ממשלת ישראל, המשטרה נכשלת פעם אחר פעם בטיפול בקיצונים דבר שנותן להם אור ירוק להמשיך במעשים". הוא ציין כי עד כה לא דווח על כל מעצרים בעקבות חילול הקברים בעיר מוקדם יותר החודש.

ח"כ חנין זועבי מסרה בתגובה כי "המעבר ממקרה בודד למגמה מצביע על אוזלת ידה של המשטרה בכל הקשור בטיפול והרתעה". לדבריה, משטרת ישראל והממשלה אינם רואים בתופעה הזו איום ממשי או סכנה, היום ומדובר בקורבנות ערבים. "אנו דורשים חקירה מעמיקה, חשיפה והענשה של הקבוצות הגזעניות הפועלות בישראל", אמרה.

מקואליציית הארגונים החברתיים "שותפות שארקה" נמסר בתגובה כי "אין מדוברבפעולות תגובה או בפעולות שנעשות במחיר על פעילות כלשהי מצד ערבים. זוהי גזענות וטרור לשמם, וטוב תעשה המשטרה אם תדאג לפעול בנחישות ומיידית על מנת לעצור אתסחף ההסתה נגד ערבים, בהם ערבים אזרחי ישראל".

בתוך כך, מתפללים שהגיעו הבוקר לקבר אלעזר הכהן, שנמצא בכפר עוורתא סמוך לשכם, גילו כי על הקבר רוססו כתובות, בין השאר צוירה רקטת קסאם. הקבר נמצא בשטח שבשליטת הרשות, ומדי פעם נכנסים אליו מתפללים באופן מתואם.

מוקדם יותר הוכתה קשישה פלסטינית בשעה שמסקה זיתים במטע סמוך לכפר מוכמס. האישה נחבלה בראשה ממכת אבן, ופונתה לקבלת טיפול בבית חולים. כמו כן, בחלקה הושחתו עצים ונתלו פתקים בערבית, עליהם נכתב כי העצים שייכים ליהודים.

בראשית החודש פרצו אלמונים לשני בתי קברות בעיר, ריססו כתובות נאצה על המצבות וניפצו כמה מהן. בין היתר רוססו בבתי הקברות המוסלמי והנוצרי הכתובות: "תג מחיר" ו-"מוות לערבים". תושבים שהגיעו אל בתי הקברות בערב שישי גילו את הכתובות, שככל הנראה רוססו בלילה שבין חמישי לשישי.

הכתובות רוססו על כ-25 מצבות, מרביתן בבית העלמין המוסלמי, אולם נזק נגרם לקברים גם בבית העלמין הנוצרי. בעקבות המעשה הפגינו מאות בעיר, ובקבוק תבערה נזרק על גג בית הכנסת מאיר בעל הנס, בלי לגרום לנפגעים.

השבוע נכרתו 20 עצי זית בחלקה השייכת למשפחה ערבית בשכונת בית צפאפה שבמזרח ירושלים. במקום נמצא גם שלט שעליו נכתב באותיות גדולות "תג מחיר.

תגובות