הארץ

שר הביטחון אהוד ברק התייחס הבוקר (שני) לפרסומים בנוגע לתקיפה אפשרית באיראן, והכחיש כי הוא וראש הממשלה בנימין נתניהו כבר החליטו להוציאה לפועל. "לא צריך להיות גאון כדי להבין שבישראל 2011 לא יכול להיות ששני אנשים מחליטים לעשות משהו על דעת עצמם", אמר ברק בראיון לתוכנית "מה בוער" בגלי צה"ל. "זה אולי מתאים לישראל 2006. במשרד הביטחון יש אלפי עמודי דיונים בנושא הזה, בנוכחות של עשרות אנשים ושרים".

בהתייחס לשאלה מדוע לא מתקיים דיון ציבורי על סוגיה שהיא כה הרת גורל למדינת ישראל, ענה ברק: "על הגרעין האיראני מתנהל דיון ציבורי מזה שנים בישראל, ישנם אינסוף ראיונות ודיונים ציבוריים, אנחנו לא מסתירים את מחשבותינו. עם זאת, יש סוגיות מבצעיות שלא דנים בהן באופן ציבורי, כי אז לא ניתן יהיה לבצע אותן".

שר הביטחון חזר ואמר כי איראן מהווה איום על יציבות המזרח התיכון והעולם כולו, וש"צריך לפעול בכל הדרכים האפשריות ואין להוריד אופציות מהשולחן. אני סבור שצריך להפעיל לחץ מדיני וסנקציות על איראן. כל מנהיג בעולם שנפגשנו עימם בשנים האחרונות, ממנהיג ארה"ב ועד מנהיג סין, איראן היתה נושא מרכזי בשיחתנו עימם".

ברק ונתניהו, ביום שחרורו של גלעד שליטצילום: מילרוד מוטי

"יש התקרבות רבה ביננו לבין האמריקאים בנוגע לאבחון ואפיון המצב באיראן", הוסיף ברק. "אנחנו יודעים מה מטרותיה של ההנהגה האיראנית, הנחישות שלה, והאופן בו היא מתעתעת בעולם. אנחנו יודעים מה קרה בפקיסטאן, יודעים מה קרה בצפון קוריאה, ורואים איזו חסינות יש להן בשל כך. צריך לשאול: האם אירופה הייתה מתערבת בלוב אם לקדאפי היה גרעין? האם ארה"C הייתה מפילה את סדאם חוסיין אם היה לו גרעין?".

שר הביטחון אף ניסה להרגיע את החששות בציבור: "אני מתנגד להפחדות, כאילו ישראל עלולה להיחרב על ידי איראן. ישראל היא המדינה החזקה ביותר מטריפולי ועד טהרן. אין סיבה לפחד משום דבר. צריך להסתכל בפיקחון מוחלט ולשאול את עצמנו מה אנחנו יכולים להרשות ומה לא".

ברק הכחיש בראיון כי ישראל ניהלה מו"מ להפסקת אש עם ארגון הג'יהאד האיסלאמי, בעקבות ירי הרקטות בימים האחרונים. "זה נכון שהגיעו אלינו מסרים לגבי הפסקת אש, אבל אנחנו אומרים: מי שרוצה להפסיק- שיפסיק. אנחנו לא מגיבים על המסרים לגופם. מבחינתנו, החמאס אחראי לכל מה שקורה בעזה". ברק גם התייחס לתוכניתו של נתניהו להכשיר מאחזים בלתי חוקיים שנבנו על קרקע פלסטינית פרטית, ואמר: "בג"ץ כבר קבע שצריך או לפנות את המאחזים, או לקנות את הקרקע מהבעלים הפלסטינים שלה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ