דיווח: ישראל משפרת יכולות הנשק הגרעיני שלה

מחקר מקיף בנושא תפוצת הנשק הגרעיני בעולם טוען כי ישראל מגדילה את טווח טילי הקרקע-קרקע מדגם יריחו ומרחיבה את יכולת המכה השנייה מצוללות

יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן

ישראל שוקדת על שיפור יכולות הנשק הגרעיני שלה, כך עולה מדו"ח שפורסם הבוקר (שני) בגרדיאן הבריטי ושהוכן על ידי ועדה עצמאית בבריטניה. לפי הדו"ח, ישראל מגדילה את טווח טילי הקרקע-קרקע שלה מדגם יריחו 3 כדי שיהיו לו יכולות של טיל ביניבשתי. הגדרה זו חלה בדרך כלל על טיל לטווחים של כחמשת אלפים קילומטרים.

עוד דווח בגרדיאן כי ישראל משפרת ומרחיבה את יכולת טילי השיוט שלה שמיועדים להיות משוגרים מצוללת. לישראל יש כיום שלוש צוללות ועוד שתיים שנמצאות בבניה במספנות בגרמניה. בין ישראל לגרמניה מתנהלים דיונים על בניית צוללת שישית.

לפי פרסומים זרים, הצוללות של ישראל מיועדות לאפשר לה יכולת גרעינית של "מכה שנייה", שפירושה שגם אם מלאי הנשק הגרעיני שלה המאוחסן ביבשה יפגע משיגור נשק גרעיני מצד אויביה, היא תוכל להשיב בירי נשק גרעיני מהצוללות שמיקומן נסתר.

בהיעדר דיון ציבורי, טוב שיש פרסומים זרים. עשו לייק והצטרפו לשיחה בפייסבוק

הדו"ח (לחצו לקריאת המסמך המקורי) קובע כי המעצמות הגרעיניות בעולם ובראשן ארצות הברית מתכננות בשנים הקרובות להשקיע יותר מ-800 מיליארד דולרים בחידוש ושיפור מלאי הנשק הגרעיני שלהן. בראש מדינות אלה נמצאת ארצות הברית עם השקעה של 700 מיליארד דולרים ואחריה רוסיה, סין, פקיסטאן, הודו, ישראל, צרפת ובריטניה.

הדו"ח המקיף - של האגודה הבריטית-אמריקאית למידע ביטחוני - חובר במסגרת הדיון הציבורי בימים אלה בבריטניה על עתיד צי הצוללות הגרעיניות של הממלכה. בין מחברי הדו"ח, שר ההגנה לשעבר של בריטניה, מלקולם ריפקינד, ואישים בכירים לשעבר ממפלגות הלייבור והסוציאל דמוקרטים בבריטניה/

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ