ישראל שוקלת להפסיק את שיתוף הפעולה עם אונסק"ו

היום הצביעה הוועידה הכללית של ארגון החינוך, התרבות והמדע של האו"ם על קבלת הפלסטינים, שהתחייבו מצדם להשתתף במימונו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הוועידה הכללית של ארגון החינוך, התרבות והמדע של האו"ם ("אונסק"ו"), הצביעה היום בצהריים (שני) על הצעת ההחלטה לקבלת פלסטין כחברה מלאה בארגון. ההחלטה עברה חרף ניסיונותיה של ישראל לגייס מדינות שיתנגדו, וחרף מאמצי ארה״ב להביא לדחיית ההצבעה.

בהודעה שפירסם משרד החוץ בירושלים נמסר כי בעקבות ההחלטה ישראל "תשקול את המשך צעדיה וכן את שיתוף הפעולה העתידי עם אונסק"ו". במשרד החוץ אמרו כי מדובר ב"תרגיל פלסטיני חד צדדי, שלא יוביל לשינוי בשטח וירחיק את הסיכויים להסכם שלום. הדרך היחידה להתקדמות עם הפלסטינים היא באמצעות משא ומתן ישיר וללא תנאים מוקדמים". בהודעת משרד החוץ נאמר עוד כי "ישראל מביעה צער על כך שהאיחוד האירופי שפועל לחידוש המו"מ הישיר ומתנגד למהלך הפלסטיני לא השכיל להגיע לעמדה אחידה".

מתוך 173 מדינות שהצביעו, מתוך 185 חברות בסך הכל, 107 הצביעו בעד, ובהן צרפת, בלגיה, אוסטריה, ספרד, קפריסין, מלטה ולוקסמבורג, 52 נמנעו  ו-14 הצביעו נגד: ישראל, ארה"ב, קנדה, אוסטרליה, צ'כיה, גרמניה, ליטא, הולנד, שוודיה, פנמה, סמואה, איי שלמה, פלאו, וונואטו.

דובר הבית הלבן, ג'יי קרני אמר בתגובה להחלטה כי "ההצבעה היום באונסק"ו לקבלת הרשות הפלסטינית בתור חברה מקדימה את זמנה ופוגעת ביעד המשותף של הקהילה הבינלאומית להשיג שלום כולל, צודק ומתמשך במזרח התיכון"‬.

הצעת ההחלטה - לחצו להגדלה

בהצעת ההחלטה, שהנוסח שלה הגיע לידי "הארץ", נכתב כי ההצבעה התקיימה בהתאם לבקשה שהגישו הפלסטינים במקור כבר ב-1989. בהצעת ההחלטה נכתב כי הפלסטינים התחייבו לעמוד בעקרונות אונסק"ו ולהשתתף במימון תקציבו.

להחלטה לצרף את פלסטין כחברה מלאה באונסק"ו יש השלכות דיפלומטיות וכלכליות מרחיקות לכת. בהתאם לחקיקה בקונגרס האמריקאי, מחוייבת ממשלת ארה"ב לקצץ את המימון שהיא נותנת לאונסק"ו במידה והפלסטינים יתקבלו לארגון כחברים מלאים ויזכו בו למעמד של מדינה. ארה"ב היא המממנת העיקרית של אונסק"ו וקיצוץ התקציב יביא לשיתוק בפעילות הארגון.

לכל הדיווחים והפרשנויות, ישירות לפיד - לחצו לייק בדף הפייסבוק של "הארץ"

כמו כן, קבלת פלסטין לאונסק"ו צפויה להביא ככל הנראה להטלת סנקציות ישראליות על הרשות הפלסטינית. עד כה נמנע ראש הממשלה בנימין נתניהו מהטלת סנקציות על הפלסטינים בתגובה למהלך החד צדדי שלהם באו״ם. קבלת הפלסטינים לאונסק"ו עלולה להביא לעצירת העברת כספי המיסים שישראל גובה עבור הפלסטינים, ושבאמצעותם משולמות משכורות לפקידי ושוטרי הרשות.

ח"כ אחמד טיבי אמר בתגובה כי "זאת אמירה מוסרית של העולם כולו מול עמידתה הבלתי מוסרית של ארה"ב. זאת סטירת לחי למדיניות ממשלת ישראל ולשר החוץ ליברמן ומהווה ניצחון היסטורי וסמלי של הפלסטינים בדרך להקמת המדינה הפלסטינית וקבלתה למוסדות בינלאומיים אחרים".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ