נתניהו: ישראל לא תשב בחיבוק ידיים מול הצעדים החד-צדדיים של הפלסטינים

בדיון בכנסת תקפה לבני את נתניהו: "ישראל מתכופפת בפני מי שנוהג כלפיה בטרור. ידי צה"ל קשורות בשל התנהלות כושלת של ראש הממשלה"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, תקף היום (שני) בפתיחת מושב החורף של הכנסת  את הרשות הפלסטינית, שהתקבלה היום כחברה באונסק"ו. "ישראל לא תשב בחיבוק ידיים מול הצעדים הללו, שפוגעים בישראל ומפרים בצורה בוטה את ההתחייבות הבסיסית ביותר שהצדדים לקחו על עצמם. בשעה שאנחנו תומכים בהקמת מדינה פלסטינית, הפלסטינים חותרים למדינה בלי הסכם שלום. לזה אני לא מתכוון להסכים. שום מנהיג אחראי לא היה מסכים לזה", אמר נתניהו.

ראש הממשלה, שנאומו הופרע פעמים רבות על ידי חברי האופוזיציה, אמר עוד כי "איני קשוח ביחס לשלום. אני קשוח ביחס לביטחון ישראל ואזרחיה, ואמשיך כך. זו חובתי העליונה, זו חובתי הבסיסית כראש ממשלה".  לדבריו, "כדי שהמשא ומתן יגיע לסיומו, צריך להתחיל אותו. קראתי להנהגה הפלסטינית פעם אחר פעם להיכנס למו"מ ישיר ללא דיחוי. נעניתי בחיוב גם להצעת הקורטט למו"מ ישיר עם הפלסטינים ללא תנאים מוקדמים. למרבה הצער שהפסלטינים ממשיכים בסירובם לנהל משא ומתן ישיר איתם. במקום לשבת סביב שולחן המשא ומתן, הם בחרו לכרות ברית עם החמאס".

חלק גדול מנאומו של נתניהו הוקדש למצב הכלכלי ולמחאה החברתית, בה התרכזו הנואמים הנוספים בדיון. לדברי נתניהו, "מדינות מערביות מרכזיות שלא נהגו באחריות, לא שמו לב לסכנה, ולא עשו את הדברים הדרושים - מוצאות עצמן על סף פשיטת רגל".

נתניהו הדגיש שעל פי ראיית עולמו, "יש כלל בסיסי אחד שכל אחד מכיר במשק הבית שלו: לאורך זמן, מי שמוציא יותר כסף ממה שהוא מכניס, מגיע לפשיטת רגל. כלל זה, שנכון למשפחה, נכון גם למדינה. יש מדינות ששכחו כלל זה - ועכשיו הן משלמות עליו ביוקר. ישראל פעלה אחרת". לדבריו, "כדי להצמיח את המשק חייבים לטפח את התחרות. לא קרטלים, לא מונופולים - תחרות הוגנת ומבוקרת לטובת הצרכן. התחרות איננה אויב של הצרכן, נהפוך הוא - היא הידיד הגדול שלו".

יושבת ראש האופוזיציה, שעלתה לדוכן הנואמים אחרי נתניהו, תקפה בחריפות את מדיניותו של ראש הממשלה. "ישראל נמצאת בבידוד עמוק... ישראל נמצאת רגע לפני שהפרטנר היחידי להסכם ייעלם. ישראל נמצאת קצת לפני שרעיון שתי המדינות נזנח לטובת קמפיין למדינה אחת, שאיננה יהודית. ישראל נמצאת במצב שהצעירים, חס וחלילה, עוזבים. ישראל נמצאת רגע לפני חלוקה לשבטים, שכל אחד קובע לעצמו סמכויות וחוקים", אמרה לבני.

ריבלין ופרס, היוםצילום: סלמן אמיל

לבני המשיכה ואמרה כי "לא מגיע לנו לראות את ישראל מבודדת שלא לצורך", והוסיפה לתקוף את נתניהו: "אם מגיע לנו יותר, וכולנו יודעים שהאביב הערבי עלול לפגוע בנו - מה אתה עושה חוץ מלהזהיר את הציבור?"

יושבת ראש האופוזיציה הביעה פעם נוספת את התנגדותה לעסקת שליט והאשימה כי "מי שמתחזק ומקבל את המסר שהטרור כדאי זה החמאס. הוא לגיטימי יותר, מנהלים איתו שוב מו"מ על הפסקת אש, לג'עברי קוראים רמטכ"ל... בעיני הפלסטינים, ישראל מתכופפת בפני מי שנוהג כלפיה בטרור. התוצאה היא שהחמאס ישתלט גם על יהודה ושומרון, ולא יהיה עם מי לעשות שלום. צה"ל חזק, וכושר הפעולה שלו נפגע, וידיו קשורות מאחורי הגב, בגלל התנהלות כושלת של ראש הממשלה".

ריבלין: המחאה החברתית חשפה את הכנסת במערומיה

מובילי המחאה ביציע הכנסת, היוםצילום: סלמן אמיל

בדיון נאמו גם יו"ר הכנסת, ראובן (רובי) ריבלין ונשיא המדינה, שמעון פרס. ריבלין, שפתח את הדיון, לא חסך שבטו מחברי הכנסת ואמר כי המחאה החברתית, שהגיעה לשיאה במהלך הפגרה "חשפה את הכנסת במערומיה. הדרישה לסדר יום חברתי חדש לא יצאה מהכנסת, וספק רב אם לקולות המחאה יש בכלל נציגות בכנסת. מה הפלא, אם כך, ששדרות רוטשילד החליפו את הכנסת?", אמר ריבלין.

לדברי ריבלין, הכנסת "עדיין תקועה בוויכוח עקר ומלאכותי אודות הקו הירוק, כאשר הדיון החברתי והערכי של הרחוב הישראלי, נמצא שנות אור לפניה". הוא הוסיף כי "הכנסת סובלת מהיעדר קווי מחלוקת מהותיים, שמבחינים אופוזיציה מקואליציה" והבהיר ש"מציאות פוליטית כזאת היא מסוכנת"

עם זאת, העביר יושב ראש הכנסת ביקורת על משתתפי המחאה כשאמר ש"לצערי, על אלה שיצאו לרחובות נמנים רבים שבחרו להדיר את רגליהם מהזירה הפוליטית, מהמפלגות ומהקלפיות. אך אל לנו לשכוח, כי החוזה בין הציבור לנבחריו הוא בעל שני צדדים. כאשר פני הכנסת אינם כפני העם, אין העם רשאי להתנער מאחריותו לכך".

נשיא המדינה, שמעון פרס, פתח את דבריו בהתייחסות לעסקת שליט והבעת תנחומים למשפחתו של משה עמי, שנהרג ביום שבת מפגיעת קרטה. ח"כ לשעבר צ'רלי ביטון התפרץ לדבריו וצעק "מה עם הנושא של הצדק החברתי"?

בהמשך דבריו התייחס הנשיא למחאה, ואמר בין השאר כי "הצדק החברתי אינו רק עניין של הפגנה, ומקפל בתוכו תביעה חוזרת ונשנית שהצדק יביא לשינוי בסדר העדיפויות הלאומי שלנו".

הנשיא קרא למגזר החרדי להרחיב את השתתפותו בשוק העבודה של ישראל. "אני פונה למעסיקים בישראל, שיפתחו שערם לחרדים, שינהגו בכבוד במנהגיהם ובצורכיהם, אנו רוצים להיות עם אחד. ואם לא נדע לכבד את המנהגים החברתיים כולם, נישאר מנוכרים איש לרעהו, החברה תפסיד אחדות, המדינה תפסיד כשרונות", אמר הנשיא.

בהמשך דבריו קרא פרס להוציא לפועל את מסקנותיו של דו"ח טרכטנברג וקרא לצמצם את הפערים בין היהודים לערבים. "הקמת פארקי היי-טק בישובים ערבים, כניסת עובדים למעגלי ההיי-טק הקיימים יעלו את ההכנסות ויגבירו שיוויון. לאחרונה פורסם דו"ח גולדברג בנושא הבדוואים. מבחנו של הדו"ח הוא באימוצו בהקדם. אני מחזק את מערכת החינוך העושה מאמצים בתיקון הזנחות שהיו גם בתחום החינוך הערבי", אמר פרס.

לחצו לקריאת הידיעה באנגלית

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ