שבתי שביט נגד שחרור מנבר: פוגע במאמץ נגד איראן

לדברי ראש המוסד לשעבר, וינשטיין לא חשב על כך שהוא משדר לעולם כי "מכירת אמצעי לוחמה לא קונבנציונליים לאיראן אינה חמורה בעינינו"

יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן

ראש המוסד לשעבר, שבתי שביט, אומר כי היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, שאישר את שחרורו המוקדם של נחום מנבר, "אין לו מושג בעניין". שביט אמר ל"הארץ" בתגובה לשחרור, כי הוא התנגד בעבר לשחרור המוקדם, ולפני כל דיון כזה פנו אליו מהמוסד ושאלו את דעתו. "הפעם לא פנו אלי והחלטת השחרור באה לי בהפתעה".

לאחר שסירבה כמה פעמים, נעתרה היום (שני) המדינה לבקשתו של נחום מנבר והודיעה לוועדת השחרורים כי לא תתנגד לשחרורו מהכלא, לאחר שריצה 14 וחצי שנות מאסר. את המדינה ייצג בפני ועדת השחרורים היועץ המשפטי וינשטיין.

שביט שב והדגיש את מה שאמר בעדותו במהלך המשפט של מנבר, כי לדעתו מדובר בבוגד הגדול ביותר שפעל אי פעם בישראל. "כל הבוגדים מאז קום המדינה חשפו מידע על ישראל, על מחשבותיה ועל תוכניותיה, אך הוא היחיד שנתן לאויב הכי גדול של ישראל יכולות לפתח נשק כימי".

שביט דחה מכל וכל את הטענות נגדו כאילו התנגדותו למנבר נובעת ממניעי נקמה, בשל העובדה כי במהלך פעולות העיקוב נגד האיראנים שעימם נפגש מנבר נהרגו שני לוחמי מוסד. "שהדי במרומים שזה לא כך".

מה דעתכם על שחרורו של נחום מנבר? הצטרפו לדיון בפייסבוק

שבתי שביטצילום: מילרוד מוטי

הוא ציין כי שחרורו של מנבר מעביר מסר חמור ביותר לעולם, ובמיוחד לארה"ב. "אנחנו בישראל, על כל שלוחותיה, נציגיה ומוסדותיה, לא מפסיקים לנדנד לשאר העולם ולארה"ב שצריך כל הזמן להגביר את הסנקציות, ולהעניש את מי שסוחר עם איראן - ובמיוחד מספק לה חומרים לתוכניות הנשק הבלתי קונבנציונלי שלה. אנו בראש המחנה הצדקני. המסר של קיצוב העונש הוא, כי כנראה העניין הזה של מכירת אמצעי לוחמה בלתי קונבנציונליים הוא לא כל כך חמור בעינינו". הוא הוסיף "אין לי ספק שלנגד עיניו של היועץ המשפטי שאישר את קיצוב העונש לא עמדה סוגייה זו, של המשמעות הבינלאומית והשלכותיה על ישראל, וכי אין לו מושג בעניין".

בתגובה לשאלה מה דעתו, אם כך, על חברת הספנות של סמי עופר ובנו עידן, שסחרה עם איראן, הוא השיב "האחים עופר לא מכרו נשק או חומרי מוצא לנשק כימי לאיראנים. מה שהם עשו זה לא באותה ליגה של מנבר".

לחצו לקריאת הידיעה באנגלית

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ