ארה"ב הפסיקה את המימון לאונסק"ו; השמיניה תדון בסנקציות על הרשות

ישראל שוקלת גם להפסיק את שיתוף הפעולה עם הארגון. האמריקאים הודיעו כי יעצרו העברת 60 מיליון דולר, והודו ש"הצעד פוגע באינטרסים אמריקאיים"

כתבי "הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כתבי "הארץ"

משרד החוץ האמריקאי הגיב היום (שני) בחריפות להחלטת ארגון אונסק"ו לקבל את פלסטין כחברה מלאה בו, ומסר כי היא "מצערת, מוקדמת מדי וחותרת תחת מטרתנו המשותפת להשיג שלום מקיף בין ישראל לפלסטינים". דוברת המשרד, ויקטוריה נולנד, הבהירה כי ארה"ב תממש את איומיה ולא תעביר לאונסק"ו תשלום של 60 מיליון דולר, שהיה אמור להינתן בנובמבר. עם זאת, הבהירה נולנד כי ארה"ב תישאר חברה בארגון.

בהודעה שפירסם משרד החוץ בירושלים נמסר כי בעקבות ההחלטה ישראל "תשקול את המשך צעדיה וכן את שיתוף הפעולה העתידי עם אונסק"ו". במשרד החוץ אמרו כי מדובר ב"תרגיל פלסטיני חד צדדי, שלא יוביל לשינוי בשטח וירחיק את הסיכויים להסכם שלום. הדרך היחידה להתקדמות עם הפלסטינים היא באמצעות משא ומתן ישיר וללא תנאים מוקדמים". בהודעת משרד החוץ נאמר עוד כי "ישראל מביעה צער על כך שהאיחוד האירופי שפועל לחידוש המו"מ הישיר ומתנגד למהלך הפלסטיני לא השכיל להגיע לעמדה אחידה".

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, יכנס מחר בצהריים את פורום שרי השמיניה כדי לדון באפשרות להטיל סנקציות על הרשות הפלסטינית בעקבות קבלת פלסטין לאונסק"ו. לדברי פקיד ישראלי בכיר, עדיין לא ברור אם יתקבלו החלטות בדיון, אולם צפויות לעלות הצעות לצעדי ענישה שונים – החל בביטול תעודות VIP לבכירים פלסטינים, עבור בהגברת בנייה בהתנחלויות וכלה בהפסקת העברת כספי המסים שגובה ישראל עבור הפלסטינים.

שר החוץ והשגריר הפלסטיני באונסק"ו, היוםצילום: רויטרס

פגיעה באינטרסים אמריקאיים

דוברת משרד החוץ האמריקאי הודתה שההחלטה להקפיא את המימון לאונסק"ו עשויה לפגוע ביכולתה של ארה"ב להשפיע באו"ם: "זה יכול לפגוע בזכויות ההצבעה שלנו. במסגרת חוקת האו"ם, מדינה חברה לא יכולה להצביע בוועדה הכללית אם היא מאחרת בתשלומים במשך למעלה משנתיים, והאיחור שלנו מתחיל בינואר. נצטרך לדון עם הקונגרס בנושא הזה, לגבי הדרך להתקדם. זה יכול להגביל בצורה חמורה את היכולת שלנו להשפיע, ואנחנו חושבים שזה פוגע באינטרסים האמריקאיים. לא רצינו שזה יקרה במקור, וכעת אנו חוששים שצעדים דומים ייעשו במוסדות נוספים של האו"ם".

נולנד הוסיפה שהממשל האמריקאי מתנגד גם לחברות של הפלסטינים בארגון העולמי לקניין רוחני. "עמדתנו כלפי החברות של הפלסטינים בכל מוסדות האו"ם זהה. מדובר בנסיון ליצור קיצור דרך, ואנו חושבים שזו טעות".

גורמים בניו יורק אמרו כי קבלת הרשות כחברה באונסק"ו היא מהלך שמשמעותו התרסה מוצהרת כלפי ארה"ב והתעלמות מזלזלת ממאמצי ארה"ב ועמיתותיה המערביות לחדש את המו"מ. "הפלסטינים צברו הישג דיפלומטי מרשים בעצרת האו"ם, ואימצו מאז התנהלות שגויה בזירה הבינלאומית", אמרו גורמים בניו יורק. "גם אם מורת הרוח שלהם ממדיניות ארה"ב לגיטימית, זה משגה חמור לנקוט מהלכים שמכעיסים את וושינגטון". לדברי דיפלומט בניו יורק, "לפלסטינים חשוב יותר להביך את ארה"ב מאשר לקדם את שאיפותיהם".

ארה"ב מעבירה לארגון התרבות של האו"ם כ-80 מיליון דולר בשנה, שהם 22% מתקציבו. אולם הארגון כבר התקיים בעבר ללא הכסף האמריקאי. ארה"ב עזבה את אונסק"ו תחת שלטונו של הנשיא רונלד רייגן, וחזרה שני עשורים מאוחר יותר, בזמן כהונתו של הנשיא ג'ורג' וו. בוש.

To Read this story in English: Israel to mull sanctions on Palestinian Authority following UNSECO vote

נטשה מוזגוביה, ברק רביד ושלמה שמיר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ