חיבוקים ומחאה חברתית: הכנסת חוזרת מפגרה

בעבודה אופטימים, בישראל ביתנו עושים שרירים, בליכוד דורשים קבלות והמחאה החברתית מגיעה למליאה. בתווך, בני בשן מנסה לארגן חיבוק קבוצתי

רועי צ'יקי ארד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רועי צ'יקי ארד

הקדמתי בטעות לישיבת הפתיחה של מושב הכנסת. קבוצה של תיירים רוסים שוטטה באולם שאגאל, בקצה האולם. אחד מקציני האבטחה התעמל ותוך כדי כך תדרך את הפקוד שלו. האטרקציה של היום היתה "החיבוק הגדול", פרויקט של השדרן בני בשן. אני מחבב את בשן, אבל זה בדיוק ההיפך מאנרגיות המאבק החברתי ואולי הוכחה לכישלון התקשורת: במקום שחברי הכנסת ילחמו למען האזרחים, התקשורת דוחפת להם להתחבק זה עם זה לצילום משותף, בנוסח המסעדות התימניות בשנות ה-80.

הח"כ זאב בילסקי מקדימה ממש עט על בשן, והיה מלא כרימון בבדיחות קרש. המפיקה מגל"צ צחקקה בצביעות. היידי מוזס, בתו של ח"כ מוזס מיהדות התורה, אמרה שהיא לוקחת על עצמו לשכנע את אביה לבוא. "מי מהחרדים הסכים לגשת?", היא מגששת. "אני", אומר בילסקי הלץ. "אייכלר בטח לא יבוא. הוא בעלז. האדמו"ר יוציא אותו מהטיש", היא מסכמת.

ישיבת מפלגת העבודה נפתחת לאחר שנים של דכדוך, מצב המפלגה אופטימי בגלל הסקרים. דניאל בן-סימון נכנס בשריקה, עמיר פרץ משחק בעיפרון צהוב. "לא קיוויתי לעוד מושב", אומרת לי כתבת פרלמנטרית מעיתון מתחרה שנמאס לה מעבודתה. יחימוביץ' לוחצת יד לברוורמן, אבל לא ראיתי שלחיצה כזו קיבל גם פרץ. איתן כבל אומר לעיתונאים "תתמידו להגיע". "אם תמשיכו לריב, נמשיך להגיע", מתבדח עיתונאי.

בני בשןצילום: אפלבאום תומר

"מה השעה?", לוחשים מאחורי. ב-12:30 יש את הישיבה של ישראל ביתנו. מזלו של ברוורמן להתחיל לדבר בדיוק ב-12:30. עם המילה הראשונה של ברוורמן, כל העיתונאים שועטים החוצה ומשאירים אותו לבד.

ישיבת ישראל ביתנו מתקיימת באולם ועדת החינוך. כל הכסאות תפוסים. כשאנשים הולכים לשירותים, הם שמים חפצים כדי שלא יתפסו להם את הכיסא. אני יושב על הרצפה, ממש מתחת לדני איילון, כאותו שגריר טורקי, אבל מסתבר שאני קרוב מדי לליברמן, ולכן לבסוף אני מגורש על ידי מאבטח אתיופי. ליברמן מתחיל לנאום והטלפון שלו מצלצל, והוא לא יודע לנתק. "אני לא מוכן שישראל תהפוך לפראייר האולטימטיבי", הוא אומר על אחת המדינות התוקפניות והחמושות בעולם.

אני ממהר לישיבת הליכוד ויושב עם כתב שטחים של סוכנות ידיעות זרה. הוא אומר לי שכל האנשים שיושבים מאחור הם ראשי רשויות מהשטחים. "ראש מועצת בנימין כל הזמן מציק לי על המאחזים", הוא מתלונן.הנאום של נתניהו די מאכזב. הוא אומר שהליכוד יימדד בשלושה דברים: עשייה, עשייה ועשייה.

החיבוק הקבוצתיצילום: סלמן אמיל

ואז מגיע רגע "החיבוק הגדול'. למרות שמדובר בחיבוק לחברי כנסת, גם ח"כית העבר פנינה רוזנבלום מחזקת. הבעיה שאנשי הליכוד עדיין בישיבת הסיעה, כך שהחיבוק הגדול לא ממש גדול. דוד קשאני מכיכר הלחם, אורח קבוע באוהלי רוטשילד, מסתובב בין הח"כים ולוחש לי "צריך להפיל את כולם". בצד עומד שמואל פלאטו-שרון, עוד ח"כ לשעבר, ואני שואל למה הוא לא מתחבק עם כולם כמו פנינה רוזנבלום. "אני לא בלונדיני. מה אני יכול לעשות עם פנינה רוזנבלום?", הוא אומר.

כשאני מתקרב ליציאה, כבר עולים הצלילים הנעימים של "הון, שלטון, עולם תחתון". אני ממהר אל הצעירים שמפגינים בגן הוורדים. מול זחיחות החיבוקי של הח"כים, צעקות המחאה ממש מרעננות. המפגינים מתחילים צעדה צוהלת אבל השוטרים עוצרים אותם. אני לכוד בגן. אחת המפגינות מתיישבת על המדרכה עם שלט "120 מפוטרים", וכל הנצורים בגן מוחאים לה כפיים. מעליה, עשרות השוטרים, עומדים חיוורי פנים ולא מוצאים תשובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ