מיהו מסית? זאת שאלה פוליטית

במה שונה הד"ר מבאר שבע ממסיתי הימין? וגם, עשרים שנה חלפו מאז ועידת מדריד, אבל בנימין נתניהו והנחישות הישראלית שלא להגיע לשלום עם הפלסטינים לא השתנו

עקיבא אלדר
ביקורת גבולות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עקיבא אלדר
ביקורת גבולות

בסוף השבוע התבשרנו שהמשנה לפרקליט המדינה, שי ניצן, ביקש מהמשטרה לפתוח בחקירה נגד ד"ר אייל ניר, בעקבות תלונות שהוגשו נגדו על דברים שפירסם בעמוד הפייסבוק שלו. המרצה מאוניברסיטת בן-גוריון כתב שם, בעקבות "ריקוד הדגלים" של אנשי ימין במזרח ירושלים, כי הוא "קורא לעולם לבוא לעזור לשבור לנבלות האלו את המפרקות". אכן, קריאה לאלימות היא עבירה על החוק שרשויות האכיפה אינן רשאיות לעבור עליה לסדר היום.

מאחר שעו"ד ניצן החליט לפעול בנחישות נגד הסתה לאלימות, ערכתי למענו לקט קצרצר אך מייצג של תגובות למאמר של פרופ' ישי רוזן צבי באתר Ynet מ-5 באוקטובר. המאמר גינה את התגובה האדישה של גורמי האכיפה לתקיפה האלימה של פעילי שלום בהתנחלות ענתות:

"השמאלנים נטע זר... שישחטו אותם אחד אחד. זה מה שרובנו היו רוצים"; "היו צריכים לרסק להם את הפנים שאמא שלהם לא היתה מזהה אותם. היו צריכים באמת לבצע בהם לינץ' בחארות האלה"; "הייתי גם בא ומרוצץ לחלאות השמאלניות, ממשיכי דרכם של יהודוני-הקאפו ומשתפי הפעולה עם הטרור האיסלאמי, את הראש". פנינים מעין אלה ניתן למצוא לרוב גם בעמודי הפייסבוק.

כשד"ר ניר יגיע לתחנת המשטרה בירושלים, אפשר שיקדם את פניו אחד השוטרים מתושבי ענתות שיזמו את האלימות נגד הפעילים. במכתב ששלח ליועץ המשפטי יהודה וינשטיין, בלוויית תיעוד מצולם, נוקב עו"ד מיכאל ספרד בשמותיהם של שוטרים שהכו את הפעילים. אולי ניר יפגוש גם את השוטר מאיר רוטר, ששמו מוכר היטב לקוראים של אתרי הימין. באחד ממאמריו קרא רוטר לפעילי ימין לבוא בימי שישי לשייח ג'ראח ולפגוע בפעילי "סולידריות". לפני כשנה הגישה עו"ד לאה צמל תלונה למשטרה נגד רוטר, בשם הפעילים.

צילום: עמוס בידרמן

"השלום", אז והיום

הנה שאלה הראויה לשאלת מיליון השקל בשעשועון טריוויה טלוויזיוני: מי משלושת המנהיגים אמר "מרבית המדינות החברות באו"ם מקורן בסכסוכים, אבל איני מאמין ברכישת אדמות בכוח": שמעון פרס, יצחק רבין או בנימין נתניהו?

ובכן, המשפט הזה נאמר היום לפני עשרים שנה במסיבת עיתונאים נינוחה שקיים סגן שר החוץ בנימין נתניהו עם כתבים ערבים, בוועידת השלום הבינלאומית במדריד. מאז אותו יום "נרכשו בכוח" (תחליף מכובס ל"נגזלו") רבבות דונמים השייכים לעובדי אדמה פלסטינים. אלפי עצי זית הושחתו ועשרות מסגדים הועלו באש או חובלו. בשתי תקופות כהונה בראשות הממשלה נתניהו נתן יד - במעשה ובהעלמת עין - להקמתם ולהרחבתם של יותר ממאה מאחזים, ועוד ידו נטויה.

באותו מפגש, שהונצח גם במצלמות ערוץ 1, הציע הכוכב הצעיר (42) שדרך בשמי הפוליטיקה הישראלית "לוותר על סיסמאות ריקות מתוכן" לטובת משא ומתן ענייני. חמשת הסבבים של השיחות הדו-צדדיות שהתקיימו בוושינגטון בעקבות הוועידה בין ממשלת יצחק שמיר לבין נציגי סוריה, לבנון ומשלחת ירדני-פלסטינית (בנפרד) התמקדו בסיסמאות. המשלחות הישראליות הדפו כל ניסיון לדון על גבולות והציעו לפלסטינים להסתפק באוטונומיה מוגבלת. ההבדל העיקרי בין "תהליך השלום" מודל 1991 ל"תהליך השלום" מודל 2011 הוא שאז ביבי ניצח רק על ההסברה של הימין, היום הוא מופקד גם על מדיניות הימין. אז שמיר התיש את הפלסטינים במו"מ על הרכב המשלחת שלהם, היום נתניהו מתיש אותם במו"מ על קווי היסוד של המו"מ (גבולות 1967 וחילופי שטחים).

גם מבחינתה של ארצות הברית ההבדלים אינם גדולים. הנשיא ג'ורג' בוש האב ושר החוץ ג'יימס בייקר גררו אמנם את שמיר לוועידת מדריד ולחצו עליו להקפיא את הבנייה בהתנחלויות. אבל אז, כמו היום, הארגונים היהודיים גייסו את "ידידי ישראל" בגבעת הקפיטול לקרב בלימה נגד הממשל; לקראת כינוס הוועידה מסרה ארצות הברית לישראל "מכתב ביטחונות", שבו התחייבה שלא לתמוך בכינונה של מדינה פלסטינית וקבעה ש"אין זו מטרתה להביא את אש"ף לתהליך או לגרום לישראל להיכנס לדו-שיח עם הארגון". עשרים שנה אחר כך, אותם יהודים ו"ידידי ישראל" מכופפים את ידו של הנשיא ברק אובמה, שלא יצביע באו"ם בעד הכרה במדינה פלסטינית ואף ימנע ממנה את פרס הניחומים הצנוע של חברות באונסק"ו.

ד"ר סאיב עריקאת, שעומד בשנים האחרונות בראש צוות המו"מ הפלסטיני, נמנה אף הוא עם בוגרי ועידת מדריד. לפני חמש שנים, זמן קצר לאחר שקדימה הנחילה תבוסה לליכוד בראשותו של נתניהו, אמר לי עריקאת כי "בלי מדריד לא היינו מגיעים לאוסלו", והוסיף: "שמיר לא הבין מה שאנחנו הבנו - שהדברים יתפתחו באופן טבעי ושאלה שינסו לעצור את המהלך ייעלמו". בשבועות האחרונים, וביתר שאת מאז עסקת שליט, עריקאת מאבד את האופטימיות שלו. הוא אף המליץ לנשיא מחמוד עבאס למסור לנתניהו את המפתחות למשרדי הממשלה בגדה. הרי כבר לפני עשרים שנה ביבי אמר שהוא מתנגד לרכישת אדמות בכוח. אם הוא יוסיף לדבוק במשנתו רחבת האופקים של שמיר מימי מדריד - "הים אותו ים והערבים אותם ערבים" - הם ייתנו לו את האדמות מרצון. ביחד עם האחריות לכל האנשים שיושבים עליהן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ