ישראל מגבירה הלחץ להטיל סנקציות על איראן: "הזמן אוזל"

שגרירי ישראל במערב קיבלו הנחיות להעביר מסרים חריפים לדרגים הבכירים ביותר, לקראת פרסום דו"ח סבא"א על הגרעין האיראני

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

משרד החוץ החל לפני כחודש וחצי במאמץ דיפלומטי מחודש כלפי ארה"ב, האיחוד האירופי ומדינות אחרות במערב, לגבש חבילת סנקציות נוספת נגד איראן. שגרירי ישראל בבירות מרכזיות קיבלו הנחיות להעביר מסרים חריפים לדרגים הגבוהים ביותר, ולפיהם תוכנית הגרעין הצבאית של איראן מתקדמת, אבל חלון ההזדמנויות להטלת סנקציות יעילות הולך ונסגר.

המאמץ הדיפלומטי הוגבר לקראת פרסום דו"ח הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) בווינה בעוד כשבוע, ב-8 בנובמבר. הדו"ח יחשוף פרטים חדשים על היקף תוכנית הגרעין הצבאית של איראן. ישראל וארה"ב מתכוונות להשתמש בדו"ח לקמפיין מדיני-הסברתי חובק עולם כדי לדחוף עוד יותר לבידוד איראן.

פקיד בכיר במשרד החוץ בירושלים אמר כי המאמצים הדיפלומטיים לסיכול מדיני של תוכנית הגרעין האיראנית מתקיימים כל העת. צוות בין-משרדי בראשות היועץ לביטחון לאומי, האלוף יעקב עמידרור, ובו נציגים של המוסד, משרד החוץ, משרד הביטחון וצה"ל, נפגש בכל כמה שבועות ומתאם את פעילות הסיכול המדיני של הגרעין האיראני.

נשיא איראן אחמדינג'אד במתקן העשרת האורניום בנתנזצילום: אי-פי

אבל בחודש ספטמבר נוצר רושם של רפיון בפעילות הבינלאומית נגד הגרעין האיראני. "תשומת הלב הבינלאומית והישראלית היתה ממוקדת ב'אביב הערבי', במשטים לעזה ובמהלך הפלסטיני באו"ם", אמר הפקיד הבכיר.

להמתין לסנקציות או לצאת לפעולה? עשו לייק להארץ בפייסבוק והצטרפו לדיון

במשרד החוץ חשו שהפרופיל הנמוך יחסית של העיסוק בגרעין האיראני שידר מסר בעייתי לקהילה הבינלאומית על מידת הדחיפות שבה רואה ישראל את הבעיה. "יש תחושה שלמרות שהסנקציות פוגעות באיראן, לוח הזמנים הטכנולוגי מהיר יותר מהלוח הזמנים הדיפלומטי", אמר בכיר במשרד החוץ.

לפי המידע שמצטבר בישראל, איראן מצליחה לשמור על קצב יציב של העשרת אורניום לרמה נמוכה, למרות הסנקציות. האיראנים גם מדברים על רצונם לשלש את קצב הפקת האורניום המועשר לרמה של 20% ולהעביר את הצנטריפוגות שנמצאות במתקן לא ממוגן בעיר נתנז למתקן ההעשרה בעיר קום, שממוקם עמוק בבטן האדמה. בה בעת ממשיכים האיראנים בהקמת כור מים כבדים בעיר אראק, שיאפשר להם לפתח מסלול של הפקת פלוטוניום לפצצה גרעינית.

נתניהו, אתמול בכנסתצילום: אפלבאום תומר

באמצע ספטמבר נשלח ממטה משרד החוץ מברק מסווג לשגרירי ישראל בכמה עשרות בירות ברחבי העולם, ובו הנחיה להגביר את הפעילות הדיפלומטית בעניין זה. השגרירים התבקשו למסור למשרדי חוץ ומשרדי ראש ממשלה בארצות שירותם, שהזמן להטלת סנקציות נוספות על איראן אוזל וכי חלון הזמן לעצירת תוכנית הגרעין באמצעים דיפלומטיים הולך ונסגר.

"יש להדגיש את ההתקדמות המשמעותית שחלה בכל מרכיבי תוכנית הגרעין האיראנית, ובעיקר בהעשרת האורניום", נכתב במברק. "התוכנית האיראנית היא צבאית, ועקב דו"חות סבא"א גובר החשד שהאיראנים מפתחים ראש קרב גרעיני לטילים בליסטיים".

לשגרירים גם הועבר מידע על כך שאיראן מגבירה את הברחות הנשק לסוריה, לחמאס, לג'יהאד האיסאלמי ולחיזבאללה. לפני כמה ימים קיבלו השגרירים מברק הנחיות נוסף, להעביר מסר בעניין המזימה האיראנית להתנקש בשגריר סעודיה בוושינגטון. "יש להדגיש כי מקרה זה מעיד על הצורך בבידודה של איראן", נכתב במברק.

לדברי בכיר במשרד החוץ, התפתחויות פוליטיות פנימיות וחילופים בהנהגה ברוסיה ובסין בשנת 2012 והבחירות לנשיאות בארה"ב ובצרפת לקראת סוף שנה הבאה יקשו על נשיא ארה"ב ברק אובמה, ומנהיגים אחרים, להעביר החלטה נוספת של מועצת הביטחון בעניין הסנקציות. לכן מעוניינת ישראל לגבש קואליציה של כמה מדינות מערביות, שינקטו סנקציות עצמאיות מחוץ למועצת הביטחון. לדוגמה, סנקציות של האיחוד האירופי.

בהתייעצויות שקיימה ישראל בשבועות האחרונים עם ארה"ב, צרפת, בריטניה וגרמניה, העלו הנציגים הישראלים שלושה סוגי סנקציות שיפגעו קשות במשטר האיראני: איסור מגעים עם הבנק המרכזי של איראן; איסור קנייה של נפט גולמי איראני; והטלת סנקציות נוספות על חברות תעופה וספנות איראניות.

קראו כתבה זו באתר "הארץ" באנגלית:

UN probe unveils new suspected Syrian nuclear facility

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ