שלום עכשיו בארה"ב נגד רישום י-ם כבירת ישראל

ביהמ"ש העליון האמריקאי ידון בתביעה עקרונית בנושא בשבוע הבא. הממשל לא מכיר בריבונות על ירושלים

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

ארגון שלום עכשיו בארה"ב ביקש להצטרף לעתירה שתידון בשבוע הבא בבית המשפט העליון האמריקאי, כדי להביע התנגדות לרישום "ישראל" בדרכונים המונפקים בירושלים - סוגיה השנויה במחלוקת בין ממשל אובמה לקונגרס.

מאז הקמת המדינה, הממשל בארה"ב לא מכיר בריבונות כלשהי על ירושלים - ישראלית, פלסטינית או ירדנית. כחלק ממדיניות זו, שגרירות ארה"ב ממוקמת בתל אביב (למרות חוק שעבר המורה להעבירה לירושלים). בנוסף, בדרכון של אזרחי ארה"ב שנולדו בירושלים כתובה העיר שבה נולדו בלבד. לעומת זאת, בדרכונים של אזרחים שנולדו בתל אביב כתוב "תל אביב, ישראל".

ב-2002 עבר חוק בקונגרס הקובע כי אזרח אמריקאי שנולד בירושלים ומבקש באופן מיוחד יוכל לרשום בדרכונו "ישראל". כבר מהרגע הראשון הודיע הנשיא דאז ג'ורג' בוש כי לא יציית לחוק, בנימוק שרק הרשות המבצעת אחראית על עניינים מעין אלו, שמשפיעים על יחסי החוץ של ארה"ב.

יש לציין שהחוק אינו מאפשר לפלסטינים תושבי ירושלים לרשום "פלסטין" בדרכון. תקנות הדרכונים קובעות כי בדרכון של פלסטיני שנולד במזרח ירושלים לפני 1948 יירשם "פלסטין", ללא ציון ירושלים, כיוון שלפני הקמת ישראל הוכרה פלסטין כישות.

שלושה חודשים לאחר שהחוק עבר נולד בירושלים מנחם זיבוטובסקי. הוריו, אזרחי ארה"ב, ביקשו לרשום אותו כיליד ירושלים, ישראל. השגרירות סירבה. המשפחה עתרה לבית המשפט הפדרלי בוושינגטון, אך השופט דחה את העתירה וקבע כי מדובר בעניין מדיני. המשפחה לא ויתרה והחליטה לעתור לבית המשפט העליון האמריקאי נגד ההחלטה.

בית המשפט העליון בארה"ב בוחר לדון בכמה עשרות תיקים בשנה, המעלים סוגיות עקרוניות בנוגע ליחסים בין הרשויות. במאי האחרון הוחלט כי התיק יזכה לדיון, שיתקיים ביום שני הקרוב. בית המשפט הודיע כי יתמקד בסוגיה איזו מהרשויות אחראית להכרה בריבונות של מדינות זרות.

על פי נתוני משרד החוץ האמריקאי, בעשר השנים שקדמו לעתירה הונפקו 100 אלף דרכונים לאמריקאים ילידי ישראל, וזאת מבלי לחשב 52 אלף דרכונים לאמריקאים ילידי ירושלים. בשבעה מקרים התבלבל הפקיד הקונסולרי וכתב ירושלים, ישראל. הטעות תוקנה.

בעקבות ההחלטה, ביקשו להצטרף לדיון שורה של גופים שונים. מספר חברי קונגרס וסנאט ביקשו להצטרף בנימוק שהקונגרס הוא זה שאחראי על הנפקת דרכונים וויזות. שורה של ארגונים יהודיים, בין היתר הליגה נגד השמצה, נשות הדסה, ארגוני רבנים אורתודוקסיים ורפורמיים וכן הארגון הציוני באמריקה, הצטרפו לעתירה בבקשה להתיר את הוספת השם ישראל.

ארגון שלום עכשיו האמריקאי הצטרף לעתירה כמתנגד. מדובר בעמותה אמריקאית הפועלת מ-1982 ומשמשת זרוע לגיוס כספים לשלום עכשיו הישראלי.

בבקשת הארגון, שהגיעה לידי "הארץ", נכתב כי "שלום עכשיו הוא ארגון ציוני של יהודים אמריקאים שמחויבים להשגת שלום וביטחון לישראל. מזה למעלה מחצי עשור, לארה"ב יש תפקיד מפתח בקידום משא ומתן להסדר הקונפליקט, כולל סוגיית הליבה של ירושלים. כל שינוי מהמדיניות ארוכת השנים של ארה"ב של סירוב ההכרה בריבונות של ישראל על כל חלק מירושלים יפגע באופן אנוש בתפקיד של ארה"ב כמתווכת הוגנת של המשא ומתן".

בתגובה הוסיפו כי "כל צעד שיפגע ביכולת ההכרה בירושלים כבירת שתי המדינות יפגע בישראל. רק פתרון שתי המדינות יבטיח את הישרדות ישראל כדמוקרטיה וכמדינה יהודית. אם הדלת הזו תיסגר, תיסגר הדלת על פתרון שתי המדינות".

עוד נטען כי התיק הוא לא רק "על רישום מקום הלידה, אלא על מדיניות של שישה עשורים של הממשל האמריקאי. סוגיה רגישה זו חייבת להישאר בידי הרשות המבצעת. הממשל האמריקאי סירב באופן רציף - לא משנה איזה ממשל - להכיר בריבונות של מדינה כלשהי על ירושלים".

יריב אופנהיימר, מזכ"ל שלום עכשיו בישראל, מסר בתגובה כי "מול המאמצים האדירים שעושים המתנחלים בארה"ב למען הבנייה במזרח ירושלים, ישנם גם קולות ציוניים מנוגדים המבקשים לקדם הסדר מדיני בירושלים המבוסס על פתרון שתי המדינות. אמריקאים למען שלום עכשיו הם ארגון עצמאי של אזרחי ארה"ב שמנסה להפעיל לחץ נגדי על הממשל לטובת קידום הסדר שלום".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ