צה"ל נערך לפינוי מאחזים: עמונה אחרי מגרון

בימים הקרובים תימסר לבג"ץ החלטת שר הביטחון להרוס את המאחז. המנהל האזרחי פינה מבנים ארעיים ברמת מגרון

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

שר הביטחון, אהוד ברק, החליט להרוס בשנה הקרובה את המאחז עמונה, שנבנה על קרקע פלסטינית פרטית והפך לאחד הסמלים של מפעל ההתנחלות.

בימים הקרובים תימסר לבג"ץ הודעה רשמית על ההחלטה שקיבל שר הביטחון, שלפיה המאחז, שבו מתגוררות כ-50 משפחות, ייהרס עד סוף 2012.

ההריסה אמנם אמורה להתבצע רק בשנה הבאה, אך ההודעה עליה מצטרפת לשורה של התחייבויות של המדינה להרוס מאחזים - כבר בחודשים הקרובים. עד סוף 2011 אמורים להיהרס בתיהן של כל 25 המשפחות המתגוררות בגבעת אסף, וכן חלקים ממעלה רחבעם, גבעת הרא"ה, גבעת הדגל, בני אדם ומצפה יצהר. עד אפריל 2012 אמורים להיהרס מבנים בבית אלף, ועד מאי ייהרסו על פי לוחות הזמנים מבנים בהרחבה של בית אל. אל המתווה הזה מצטרף סמל נוסף של מפעל ההתנחלות, המאחז מגרון, שאמור להיהרס לפי פסיקת בג"ץ עד סוף מארס הקרוב. היום (שלישי) פינה המנהל האזרחי מספר מבנים לא חוקיים מהמאחז רמת מגרון.

במשרד הביטחון מתייחסים ברצינות להתחייבויות בנוגע להריסת המאחזים, ובפיקוד מרכז מכינים תוכניות מבצעיות מפורטות לפינויים. בשבוע הבא אמורה להתכנס ישיבה בעניין אצל שר הביטחון.

המאחז עמונה שוכן על הר בעל חצור, סמוך להתנחלות עפרה, מצפון לרמאללה. המאחז הוקם ב-1995 ללא היתרי בנייה, על קרקע של תושבי סילוואד, כדי למנוע את העברת השטח לרשות הפלסטינית במסגרת הסדרי הביניים. במשך השנים הוצבו במקום קרוואנים, עד שב-2004 החלה בניית שכונה של בתי קבע. ב-1 בפברואר 2006, לאחר סאגה משפטית, הרסה המדינה את הבתים. ההריסה לוותה בעימות אלים של כוחות הביטחון עם אלפי פעילי ימין. מאות נפצעו בעימות.

מאז ההריסה נעצרה תנופת ההתפתחות של עמונה. במקום הוקמו כמה בתים בבנייה קלה, אך לא נעשו ניסיונות לבנות בתי קבע. לפני כמה חודשים פונו הריסות הבתים, כחלק מהכשרת השטח לניסיון מחודש לבנות בו.

ב-2008 עתרו לבג"ץ עשרה מבעלי האדמות בדרישה להרוס את כל הבתים במאחז.

העתירה הוגשה באמצעות ארגון "יש דין" ועורכי הדין מיכאל ספרד ושלומי זכריה. בתחילה טענה המדינה כי המקום נבנה ללא היתרי בנייה כדין ועל כן ייהרס בהתאם לסדרי עדיפויות. לאחר מכן הוציאו השופטים צו על תנאי ודרשו לקבל לוח זמנים מדויק. כעת, לאחר דיונים ממושכים בצוות המאחזים - בהשתתפות שר הביטחון ברק ומזכיר הממשלה, צבי האוזר - הוחלט כי ההריסה תתבצע עד סוף 2012.

בימים האחרונים נפגשו אנשי עמונה עם יועץ שר הביטחון לענייני התיישבות, איתן ברושי, ואמרו לו כי הם במגעים לרכוש את הקרקע. על כן, בהודעת המדינה ייאמר כי אם יושלם הליך רכישת הקרקע, תבוטל ההריסה. יש לציין כי בעבר, בטרם הריסת תשעת הבתים, טענו המתנחלים כי רכשו את הקרקע. טענות אלו נדחו.

ההחלטה בעניין עמונה באה אחרי הווטו שהטיל היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, על הוועדה שהתכוון נתניהו להקים להכשרת מאחזים שנבנו על קרקעות פלסטיניות פרטיות. אתמול בישיבת שרי הליכוד מתחה השרה לימור לבנת ביקורת על החלטת וינשטיין ואמרה כי "בהקמת הצוות אין כל שאלה של חוקיות. על המדינה לבקש מחר מבג"ץ פסק זמן שיאפשר לצוות המשפטי המדובר לערוך בדיקה. צריך לבדוק את תקפות הטענות של גורמים פרטיים בנוגע לבעלות כביכול על קרקעות ביהודה ושומרון, ובמידת הצורך לבחון אפשרויות לפתרון, פיצוי למשל, כפי שנהוג בתחומי הקו הירוק. האחריות למדיניות חלה על הממשלה ומשכך הממשלה סוברנית להקמת צוות שיציע פתרונות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ