האו"ם חשף מתקן גרעיני נוסף בסוריה

הקומפלקס הוא העתק מדויק של מתקן העשרת אורניום שמכר אבי תוכנית הגרעין הפקיסטאנית לקדאפי. דמשק ממשיכה לסרב לביקור פקחי סבא"א

אי-פי
יוסי מלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי
יוסי מלמן

פקחי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) חשפו מתקן נוסף בסוריה שעל פי החשד שימש את תוכנית הגרעין של אסד. המתקן החדש מגביר את החשד כי דמשק שיתפה פעולה עם אבי תוכנית הגרעין הפקיסטאנית עבד אל קאדר חאן.

המתקן - בעיר אל-חאסאקה בצפון מזרח סוריה - בנוי כהעתק מדוייק של מתקן להעשרת אורניום שמועמר קדאפי תיכנן לבנות על סמך תוכנית שרכש מחאן. הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית השיגה גם תכתובת בין חאן לבכיר בממשלת סוריה, מוהידין עיסא, המציע שיתוף פעולה מדעי וגם ביקור במעבדות בפקיסטאן בעקבות הניסוי הגרעיני המוצלח של פקיסטאן ב-1998.

החשיפה החדשה מגבירה את החשד כי סוריה פעלה בשני ערוצים להשגת פצצת גרעין - נתיב האורניום שנחשף כעת, ונתיב הפלוטוניום שנחשף עם הפצצת הכור הגרעיני בדיר א-זור בספטמבר 2007.

לטענת גורמים בסבא"א, מדובר בקומפלקס גדול המורכב מבניין גדול אחד ושלוש סדנאות צמודות - בקונפיגורציה המתאימה במדוייק לתוכניות שהעביר חאן ללוב בזמנו. לדבריהם, אפילו מבנה חניות כלי הרכב תואם את התוכנית המקורית. פקחי האו"ם וחוקרים שוויצרים שמו ידיהם על התוכנית בעת שחשפו את רשת ההברחות של משפחת טינר השוויצרית.

מפעל הטקסטיל בסוריה החשוד ששימש לתוכנית הגרעיןצילום: גוגל ארת'

ככל הנראה, כיום לא מדובר במתקן גרעיני פעיל, ועל פי אתרים באינטרנט בסוריה מדובר במפעל טקסטיל בלבד ובו מעבדים כותנה. על פי הדיווח לא ברור אם צנטריפוגות להעשרת אורניום כלל הותקנו במקום בשלב כלשהו. פקחי האו"ם דורשים לבקר במקום כדי לוודא אם במקום לא הועשר כבר בעבר אורניום והועבר לאתר סודי אחר.

סוריה עומדת בסירובה לשתף פעולה בחקירת הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) בנוגע לתוכנית הגרעין שלה. נציגים של סוריה ושל סבא"א נפגשו בשבוע שעבר בוינה, אך השיחות נקלעו שוב למבוי סתום, וסוריה עדיין עומדת על כך שהאתר שישראל הפציצה בדיר א-זור לא היה כור גרעיני. על פי מקורות זרים, האתר הופצץ בידי חיל האוויר של ישראל והושמד לחלוטין לאחר שעל פי מידע מודיעיני טכנאים צפון קוריאנים הקימו שם כור גרעיני להפקת פלוטוניום לפצצה.

לאחר התקפת הכור סירבה סוריה לאפשר לפקחי סבא"א, על אף שהיא חתומה עמם על הסכמים המחייבים אותה, לבקר באתר ולבדוק את הריסותיו. במקביל, העבירה סוריה את שרידי הכור ההרוס והחומרים שבו לאתרים אחרים, במיוחד למחנות צבא וזאת על פי הערכת גורמים בסבא"א, כדי להעלים ראיות.

טווים חוטים בתוך המפעל באל-חאסאקהצילום: אתר החברה

רק בגמר פעילות ההסתרה הזאת, הסכימה סוריה לאפשר לפקחים לבקר פעם אחת במקום. הם נטלו דגימות מהקרקע, מהמים ומהצמחיה ובסופו של דבר גילו שרידים של חומר רדיואקטיבי, שסוריה התקשתה להסביר את המצאותו. סוריה טענה לבסוף שמקורם של השרידים האלה הוא בטילים שנורו והשמידו את הכור. ישראל דחתה את טענות סוריה.

בעקבות פעולות ההסתרה, דרשו פקחי סבא"א לבקר באתרים שאליהם הועברו ההריסות והציוד, אך סוריה מסרבת בעקשנות מאז לאפשר את ביקור הפקחים, בטענה כי מדובר
במחנות צבא ועל פי הסכמי הפיקוח של סבא"א, אין לה זכות לשלוח את פקחיה לאיזורים
המוכרזים צבאיים.

הכניסה למפעל באל-חאסאקהצילום: אתר החברה

בחודש הבא תתכנס מועצת הנגידים של סבא"א בוינה לישיבה הרבעונית ותדון שוב בתוכנית הגרעין של סוריה. ארה"ב וכמה ממדינות המערב מנסים זה כמה זמן לשכנע את מועצת הנגידים כי תכריז על סוריה כעל "מדינה סוררת" המפרה את מחוייבותיה הבינלאומיות. במאי העבירה סבא"א את הנושא למועצת הביטחון של האו"ם, אך המועצה, שיכולה להטיל עיצומים על סוריה, כמו אלו שהוטלו על איראן מסיבות שונות, לא עשתה כן בשל ההתנגדת של רוסיה וסין.

קדאפי, שהופל משלטונו בחודש שעבר, הסכים בשנת 2003, בתום מגעים חשאיים עם בריטניה, רוסיה וארה"ב - להתפרק מתוכניתו הגרעינית.

קראו כתבה זו באתר "הארץ" באנגלית:

UN probe unveils new suspected Syrian nuclear facility

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ