גולדסטון: הטענה שישראל מדינת אפרטהייד - שקרית וזדונית

במאמר שפרסם בניו יורק טיימס מחבר הדו"ח על מבצע עופרת יצוקה, כתב השופט בדימוס כי "בישראל אין שום דבר שמתקרב להגדרה של אפרטהייד"

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

השופט ריצ'רד גולדסטון, שעמד בראש ועדת הבדיקה של האו"ם לאירועי מבצע "עופרת יצוקה", יוצא להגנתה של מדינת ישראל ודוחה על הסף את הטענה כי היא מדינת אפרטהייד. במאמר שפרסם היום (שני) בעיתון הניו יורק טיימס, כתב השופט בדימוס הדרום אפריקאי כי הטענה לפיה ישראל היא מדינת אפרטהייד היא "בדיה שקרית וזדונית, שמשהה יותר את תהליך השלום מאשר מקדמת אותו".

לדברי גולדסטון, "המושג 'אפרטהייד' מתאר את המצב ששרר בדרום אפריקה לפני 1994. אני מכיר היטב את האכזריות שבמערכת האפרטהייד הדרום אפריקאית, שבה בני אדם קוטרגו כשחורים ולא היתה להם זכות הצבעה, הזכות להחזיק במשרה פוליטית, לבקר בחופי או בבתי שימוש 'לבנים'. שחורים שנפצעו בתאונות דרכים הושארו לדמם בשטח שכן לא היה אמבולנס 'שחור' שיפנה אותם לטיפול".

הוא הוסיף כי "בישראל אין אפרטהייד. שום דבר שם לא מתקרב להגדרה של אפרטהייד, כפי שהיא מופיעה באמנת רומא מ-1998". לדברי גולדסטון, "ערבים ישראלים הם בעלי זכות הצבעה, יש להם ייצוג בכנסת, והם זוכים לטיפול זהה בבתי החולים".

ריצ'רד גולדסטוןצילום: אי–פי

בהתייחס למצב הפלסטינים, טען גולדסטון כי "המצב מורכב יותר", אך שלל את הטענה לפיה גדר ההפרדה נבנתה כדי ליצור אפליה. " הגדר נבנתה כדי להגן על חיי בני אדם, ולא פעם התערב בג"ץ בבנייתה כדי לצמצם את הנזק הנגרם לחיי התושבים בסביבתה". הוא הוסיף כי מחסומי הדרכים שהקים צה"ל ברחבי הגדה המערבית נועדו אף הם לשם הגנה על אזרחי ישראל ולא על מנת "להשיג שליטה של גזע אחד על אחר".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ