ברק: ייתכן שישראל תצטרך להגן על האינטרסים שלה לבד

שר הביטחון התייחס בכנסת לאיומים הניצבים בפני ישראל, על רקע הדיון הציבורי הגובר בנוגע לתקיפה אפשרית באיראן

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

שר הביטחון, אהוד ברק, הזהיר היום בדיון בוועדת הכספים של הכנסת כי ההתרחשויות במזרח התיכון בשנה האחרונה מובילות למסקנה שעשויים להתקיים "מצבים שבהם מדינת ישראל תצטרך להגן על האינטרסים שלה או לעמוד על הדברים שחיוניים לה בעצמה, מבלי שתוכל להישען על כוחות אזוריים או אחרים כדי לסייע לה".

אתמול, בפתיחת מושב החורף של הכנסת התייחסו ראש הממשלה, בנימין נתניהו ויו"ר האופוזיציה ציפי לבני לאיום האיראני, זאת על רקע הדיון הציבורי בימים האחרונים בנוגע לפעולה צבאית של ישראל נגד מתקני הגרעין האיראני.

ברק הוסיף כי "ישראל היא החזקה ביותר בכל המזרח התיכון והיא תמשיך להיות כזו בכל טווח נראה לעין אם נמשיך כאן לנהוג בשיקול דעת ובאחריות. אבל, המבחנים שלפנינו הם לא פשוטים ושום אדם בר דעת לא יכול לצפות לאן תגלגלנה אי הוודאויות במזה"ת, או מתי ובאיזו צורה עלולים להתממש חלק מהמבחנים שמופיעים בתוך התכנונים האופרטיביים של צה"ל".

ברק, היום בוועדת הכנסת. קרא להגדלה משמעותית בתקציבצילום: פתאל מיכל

לדברי ברק, "אנו נמצאים בצומת הכרעות חשובה מאוד ומצב גיאו-אסטרטגי וכלכלי - עולמי ופנימי שלא ראינו כמוהו הרבה מאוד שנים". ברק הדגיש כי האביב הערבי "יוצר אתגרי ביטחון מורכבים, ומדגיש מאוד הן את האיומים שאנו מכירים מהקל אל הכבד: חמאס, חיזבאללה בלבנון, איראן ברקע ופוטנציאל היווצרותם של איומים נוספים".

ברק התייחס בדבריו גם למחאה החברתית ולדרישות המפגינים. "אני לא יכול להסתיר את דעתי ועמדתי שהמשאבים הנובעים מהאילוץ לטפל במחאה החברתית לא יאפשרו מסה קריטית של התמודדות עם דרישות המחאה. הם לא יאפשרו טיפול אמת בחינוך בגיל הרך, ולא יאפשרו להתמודד עם נושאים כמו דיור ציבורי ודיור בר השגה ונושאים נוספים של יוקר החיים".

לאחר שהדגיש את האיומים הביטחוניים והחברתיים דרש שר הביטחון להגדיל תקציב המדינה ב-7-8 מיליארד שקל בשנה למשך 5 שנים כדי להתמודד עם צרכי הביטחון והמחאה החברתית.

ברק שהדגיש בדבריו את הצורך לתת תקווה למוחים והביע תמיכה ביישום רוב המלצות ועדת טרכטנברג ואמר כי "בטווח ארוך של עשור ודור איננו יכולים לחיות אלא רק ממה שאנו מייצרים אבל כדי שנייצר, נמכור ונדע להתגבר על משברים כלכליים ונובעים מצרכים פנימיים. אנו צריכים במצבי משבר להגן על הרקמה האנושית והמשקית על התשתית שיוצרת ולא על מספר שהוא לא חסר ערך שנמדד באחד המדידות של החשבונאות הלאומית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ