אחרי אונסק"ו, הפלסטינים יבקשו הכרה מ-16 סוכנויות או"ם

מעודדת מההישג אתמול, הרשות הפלסטינית תנסה להתקבל לארגוני או"ם נוספים ובהם ארגון הבריאות העולמי; השמינייה מתכנסת לדון בתגובת ישראל; שטייניץ: צריך לבחון הפסקת העברת התקציב לאונסק"ו

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

אחרי שהתקבלה כחברה מלאה באונסק"ו - ארגון החינוך והתרבות של האו"ם, מעוניינת הרשות הפלסטינית להתקבל כחברה בארגון הבריאות העולמי ובעוד 15 סוכנויות קטנות יותר של האו"ם. פורום שרי השמינייה יתכנס אחר הצהריים (שלישי) כדי לדון בתגובת ישראל לקבלת פלסטין לאונסק"ו.

במקביל אמר שר האוצר יובל שטייניץ היום כי ישראל צריכה לבחון את האפשרות להפסיק להעביר לאונסק"ו את חלקה היחסי בתקציב הארגון. לדבריו, אחרי שהממשל האמריקאי קיצץ את חלקו בתקציב אונסק"ו בעקבות קבלתה של פלסטין כחברה מלאה, ישראל צריכה לנקוט בצעד דומה. ישראל משלמת מדי שנה כ-2 מיליון דולר מתקציב משרד החינוך. 1.6 מיליון דולר הינם דמי חבר שנתיים ו-400 אלף דולר הינם לצורך פרויקטים משותפים.


לדברי מקור במשרד החוץ, שר הבריאות הפלסטיני, פתחי אבו-מורלה, נפגש בשבוע שעבר בהנחיית יושב ראש הרשות מחמוד עבאס (אבו-מאזן) עם ראש משרד ארגון הבריאות העולמי בגדה המערבית ועידכן אותו בכוונת הפלסטינים להגיש בקשה להתקבל כחברים מלאים בארגון.

במקביל, השגריר הפלסטיני למוסדות האו"ם בז'נבה, איבראהים חרישה, אמר היום בראיון לסוכנות הידיעות אי-פי כי בעקבות הקבלה לאונסק"ו מתכוונים הפלסטינים להגיש בקשות חברות לעוד 16 סוכנויות של האו"ם.

מקור במשרד החוץ ציין כי הפלסטינים מעוניינים להתקבל לגופים כמו הארגון לקניין רוחני של האו"ם, ארגון התקשורת הבינלאומי, ארגון העבודה העולמי, הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית ועוד.

"הקבלה שלנו כחברה מלאה באחת הסוכנויות הגדולות והחשובות ביותר של האו"ם יצרה תקדים וזה יפתח את הדלת", אמר חרישה. "אנחנו עובדים על קבלה לסוכנויות נוספות, אחת אחרי השנייה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ