תומר זרחין-צרובה
תומר זרחין

מספר משרות האמון של עוזרים ויועצים במשרד ראש הממשלה גדל כמעט פי שישה מ-1995 ועד 2010, בשל אזלת ידה של הנציבות לשירות המדינה, כך קובע מבקר המדינה בדו"ח שהתפרסם היום (שלישי). הגידול התאפשר מכיוון שהנציבות שלא קבעה כללים ברורים ולא הגדירה צרכים לאיוש משרות אמון נוספות. לדברי המבקר מיכה לינדנשטראוס, הנציבות כשלה במילוי תפקידה כשומר סף בנוגע למשרות אמון במשרד ראש הממשלה.

על פי הוראות תקנון שירות המדינה, רשאים ראש הממשלה, שר או מנכ"ל של משרד ממשלתי למנות בלשכותיהם, לפי שיקול דעתם וללא צורך במרכז, בעלי תפקיד במשרות אמון אישיות. על עובדים אלה מוטלות מגבלות, ובהן איסור להשתלב במדרג הניהול של המשרד הממשלתי, איסור על הנחיית עובדים במישרין ואיסור על קבלת התפקיד המיוחד לסגל המקצועי הקבוע של המשרד.

דו"ח המבקר קובע כי במרוצת השנים הגיע התקן של משרות אמון אישיות במשרד ראש הממשלה ל-53. עוד צפוי הדו"ח לקבוע כי רק בעשר מ-48 משרות האמון של עוזרים ויועצים של ראש הממשלה התקיימו הדרישות למתן פטור מחובת מכרז. הדו"ח חושף גם גידול משמעותי בתקן משרות אמון של עובדי מזכירות בין השנים 1995 ל-2005.

דו"ח המבקר מטיח ביקורת בראשי הממשלה שהביאו לגידול במספר משרות האמון שלא על פי בדיקה אמיתית של צרכים. הדו"ח צפוי להפנות אצבע מאשימה בין השאר כלפי נציב שירות המדינה לשעבר, שמואל הולנדר, שבתקופת כהונתו אושרו למשרד ראש הממשלה תקני משרות אמון בהיקף גדול מהיקף התקן שנקבע בחוזרי הנציבות.

המבקר חשף, בין השאר, כי במשרד ניתן למנות פטור מחובת המכרז למשרות אמון רבות ללא סמכות ולא כדין; להגדיל תקן המשרות בלא שנקבעו לכך כללים; וכן חשף אי סדרים בניהול כוח האדם, שהובילו במקרים מסוימים לחוסר התאמה בין הגדרות התפקיד שנקבעו לבעלי תפקיד במשרות אמון לבין תפקידם בפועל.

בעקבות הביקורת הודיע משרד ראש הממשלה על הקמת ועדה ציבורית לבחינת מבנה המשרד ובכלל זה העסקת עובדים במשרות אמון.ממשרד ראש הממשלה נמסר בתגובה לדו"ח כי הוא "מתייחס לשנים 1995-2010, תקופה שבה כיהנו שבע ממשלות וחמישה ראשי ממשלה". על פי הלשכה, "בעוד בממשלות הקודמות גדל מספר משרות האמון, הרי שמאז כניסתו לתפקיד של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, קוצץ מספר משרות האמון בשישה תקנים, זאת על אף הגידול המשמעותי בהיקף העבודה.

"בדו"ח מבקר המדינה לא הוזכרו שמותיהם של העובדים, ולא בכדי, ויש לצפות כי אמצעי התקשורת ינהגו באותה זהירות. הביקורת מתייחסת לסוגיה מערכתית, ולהתנהלות משרד ראש הממשלה מזה 15 שנה לפחות, כאשר אין כל ספק שבהתנהלותם של העובדים הספציפיים המכהנים כעת לא נפל כל פגם. אזכור העובדים בשמותיהם בכתבות בנושא, ללא כל יסוד שבדין, עלולה לעלות כדי הוצאות דיבה".

בתגובה צוין כי ראש הממשלה הורה להקים ועדה שתבחן את מבנה הלשכה. היא צפויה להגיש את מסקנותיה עד לסוף השנה. בסופה, לשם השוואה, נכתב כי "בבית הלבן יש כ-3,500 משרות אמון, פי 150 בהשוואה לישראל".

קראו כתבה זאת באתר "הארץ" באנגלית:

Israel's PM office under fire for employing too many personal aides

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ