מז' ירושלים: נסגרו מוסדות בחשד ששימשו את החמאס

בשב"כ טוענים שבידיהם מידע מודיעיני הקושר את המוסדות, העוסקים לכאורה בפיתוח וחינוך, לארגון הטרור השולט ברצועת עזה

עוז רוזנברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוז רוזנברג

השב"כ התיר לפרסם היום (שלישי) כי במהלך הימים האחרונים באוקטובר אנשיו סגרו שלושה מוסדות במזרח ירושלים, שעל פי מידע מודעיני היו מקושרים לחמאס. סגירת המוסדות נעשתה בשיתוף משטרת ירושלים, ותחת צו חתום על ידי מפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו.

המוסד הראשון שנסגר היה שלוחה ירושלמית של מוסד "אלקודס לפיתוח" שהופעל על ידי הפלג הצפוני של "התנועה האסלאמית", בראשותו של השיח' ראאד סלאח. על-פי מידע מודיעיני השלוחה הופעלה בשיתוף עם פעילי חמאס בכירים תושבי מזרח ירושלים.

המוסד השני הוא חברת "עבודות ללא גבולות". בשב"כ טוענים שמידע מודיעיני שהגיע לידיהם מצביע על כך שהחברה פועלת מטעם חמאס. מנהלי החברה הם פעילי חמאס, תושבי מזרח ירושלים.

לבסוף, סגרו כוחות הביטחון את משרדי חברת "סאעד" לפיתוח חינוכי בע"מ בכפר עקב שבצפון מזרח ירושלים. מדובר במוסד של חמאס, הפועל מן השכונה מזה כשנה וחצי. מנהליה של החברה הם פעילי חמאס בולטים, תושבי מזרח הבירה אף הם.

הפרות סדר לצד פעילות דתית

מזה תקופה ארוכה מתנהל מאבק מודיעיני ומשפטי מול מוסדות אזרחיים לכאורה, הממומנים ומנוהלים על ידי תנועת חמאס. בשב"כ טוענים כי תנועת חמאס חותרת להשתלט על הרחוב המזרח ירושלמי, כפי שאירע ברצועת עזה, ולשם כך היא פועלת להקמת מוסדות אזרחיים, המשרתים את מטרותיה.

במקביל לסגירת המוסדות במזרח ירושלים, חתם לאחרונה שר הביטחון על צו, המכריז על הגוף המכונה "שבאב אל-אקצא" כהתאחדות בלתי מותרת.

מדובר בגוף המאגד בתוכו פעילים של חמאס, השואפים להפוך את מסגד אל-אקצא במתחם הר הבית לאתר מוסלמי בלבד. במערכת הביטחון טוענים כי לשם כך משלבים פעילי "שבאב אל-אקצא" בפעילותם, לצד פעילות דתית - דוגמת לימודי דת וארגון אירועים בעלי מאפיינים דתיים בהר הבית - גם הפרות סדר ופעילות אלימה בשטחי הר הבית, הקוראת תיגר על הריבונות הישראלית במקום.

מתוך "שבאב אל אקצא" אף צמחו מספר חוליות צבאיות, ביניהן זו של אצחאק ערפה, תושב ראס אל-עמוד, שהניח את מטען החבלה ליד בנייני האומה, בפיגוע שהתרחש בחודש מרס 2011. בפיגוע נהרגה אישה ועוברי אורח נוספים נפצעו. ערפה אף היה מעורב בתכנון פיגועים נוספים שסוכלו, ביניהם פיגועי התאבדות וחטיפה.

קראו כתבה זאת באתר "הארץ" באנגלית:

Shin Bet closes East Jerusalem institutions suspected of being run by Hamas

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ