בתגובה לקבלת הרשות לאונסק"ו: ישראל תבנה 2,000 יחידות דיור בהתנחלויות

הדירות יבנו במז' י-ם, גוש עציון ומעלה אדומים. לשכת רה"מ: אלה אזורים שיישארו בידינו בכל הסדר. הוחלט גם להשעות זמנית העברת הכספים לרשות

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

פורום שרי השמינייה החליט היום (שלישי) כי בתגובה לקבלת הרשות הפלסטינית כחברה מלאה באונסק"ו - ארגון החינוך והתרבות של האו"ם, מתכוונת ישראל לפתוח בגל של בנייה בהתנחלויות ביהודה ושומרון. מלשכת ראש הממשלה נמסר, כי ראש הממשלה בנימין נתניהו הנחה להאיץ את בנייתן של אלפיים יחידות דיור במזרח ירושלים, בגוש עציון ובמעלה אדומים. "מדובר באזורים שבכל הסדר שלום עתידי יישארו בידי ישראל", נמסר מלשכת ראש הממשלה.

פורום שרי השמינייה התכנס היום לדון בתגובה הישראלית לקבלת פלסטין לארגון, במקביל לדיווחים על כוונת הרשות להתקבל כחברה בארגון הבריאות העולמי ובעוד 15 סוכנויות קטנות יותר של האו"ם.

בישיבת השמינייה הוחלט בנוסף להשעות את העברת כספי המיסים שישראל גבתה עבור הרשות הפלסטינית באוקטובר. מדובר על יותר מ-300 מיליון שקל שהיו אמורים להיות מועברים השבוע לרשות הפלסטינית לקראת חג הקורבן, שבהם נעשה שימוש לתשלום משכורות לפקידי ושוטרי הרשות הפלסטינית.

במהלך הדיון התפתח ויכוח בין שר האוצר יובל שטייניץ לבין שר הביטחון אהוד ברק בנוגע לשאלה האם להפסיק באופן סופי את העברת הכספים. בתום הדיון הוחלט לקיים דיון נפרד בנושא בימים הקרובים. ברק סבור שהפסקת העברת הכספים תסכן את המשך התיאום הביטחוני עם הפלסטינים בגדה ועלולה להביא להתלקחות אלימה, בעוד ששטייניץ תומך במהלך.

  כמו כן, החליטה השמינייה במהלך הפגישה היום שלא לאפשר הגעה של משלחות מטעם ארגון אונסק"ו לישראל, ולבחון שלילה של תעודות וי-אי-פי מבכירים פלסטינים. 

  מהרשות הפלסטינית נמסר בתגובה כי ההחלטה "ממריצה את הרס תהליך השלום". נביל אבו רודיינה, דוברו של יו"ר הרשות מחמוד עבאס (אבו מאזן), תיאר את ההחלטה להפסיק באופן זמני את העברת התקציבים לפלסטינים, כ"בלתי אנושית". 

  עשו לנו לייק וקבלו את הדיווחים והעדכונים של הארץ ישירות לפיד שלכם

  מוקדם יותר היום אמר שר האוצר שטייניץ כי ישראל צריכה גם לבחון את האפשרות להפסיק להעביר לאונסק"ו את חלקה היחסי בתקציב הארגון. לדבריו, אחרי שהממשל האמריקאי קיצץ את חלקו בתקציב אונסק"ו בעקבות קבלתה של פלסטין כחברה מלאה, ישראל צריכה לנקוט בצעד דומה. ישראל משלמת לארגון מדי שנה כ-2 מיליון דולר מתקציב משרד החינוך. 1.6 מיליון דולר הינם דמי חבר שנתיים ו-400 אלף דולר הינם לצורך פרויקטים משותפים.

  אתמול, אמר שר החוץ אביגדור ליברמן כי בעקבות המהלך "אנחנו חייבים לשקול לנתק כל קשר עם הרשות הפלסטינית. חייבים לגבות מחיר על השתלחויות, קמפיינים וחרמות. אי אפשר להשאיר את זה בלי תגובה ברורה ובלי גביית מחיר".

  קראו כתבה זו באתר "הארץ" באנגלית:

  Israel to expedite settlement construction in response to Palestinian UNESCO membership

  תגיות:

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ