נתניהו מגייס רוב בקבינט לפעולה צבאית נגד מתקני הגרעין באיראן

בממשלה מעריכים כי לדו"ח סבא"א על איראן, שיוגש בשבוע הבא, תהיה השפעה מכרעת על קבלת ההחלטות בישראל

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון אהוד ברק ממשיכים לפעול כדי לגייס רוב של שרים שיתמכו בפעולה צבאית נגד איראן. בתוך פורום השמינייה קיים יתרון קטן לעמדתם של מתנגדי התקיפה באיראן. שר האוצר, יובל שטייניץ, הוכנס לפורום על ידי נתניהו, אולם נראה כי השר אינו תומך בפעולה צבאית באיראן בשלב זה. שטייניץ מצטרף לקבוצה מגובשת של ארבעה שרים - משה יעלון, דן מרידור, בני בגין ואלי ישי - שמתנגדים בחריפות לפעולה צבאית בעיתוי הנוכחי. הארבעה סבורים שעל ישראל להמשיך בגיוס המערב להפעלת לחץ כלכלי ומדיני על איראן, וכי אסור לישראל לצאת לפעולה ללא תיאום מלא עם הממשל האמריקאי.

על אף העיסוק התקשורתי המסיבי בסוגיית תקיפה ישראלית אפשרית באיראן, שר בכיר בפורום השמינייה טען בימים האחרונים כי הדיון בעניין עדיין נמשך ולא התקבלה כל החלטה. "בכל מקרה, הנושא יהיה חייב לעבור דיון והצבעה בקבינט וגם זה עוד לא קרה", אמר השר.

שרים בכירים וכן בכירים במשרד החוץ ובמערכת הביטחון טוענים כי לדו"ח הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית בעניין הגרעין האיראני, שיתפרסם ב-8 בנובמבר, תהיה השפעה מכרעת על קבלת ההחלטות בישראל. הדו"ח צפוי לחשוף פרטים חדשים רבים על הניסיונות האיראניים לפתח נשק גרעיני, ולא רק לנהל תוכנית גרעין לצרכים אזרחיים.

אתמול התייחס גם שר הביטחון, אהוד ברק, לנושא - ברמז. בדיון בוועדת הכספים של הכנסת הוא אמר כי ההתרחשויות במזרח התיכון בשנה האחרונה מובילות למסקנה שעשויים להתקיים "מצבים שבהם מדינת ישראל תצטרך להגן על האינטרסים שלה או לעמוד על הדברים שחיוניים לה בעצמה, מבלי שתוכל להישען על כוחות אזוריים או אחרים כדי לסייע לה".

עשו לנו לייק וקבלו את העדכונים, הפרשנויות והידיעות של הארץ אצלכם לפיד

ברק הוסיף כי "ישראל היא החזקה ביותר בכל המזרח התיכון והיא תמשיך להיות כזו בכל טווח נראה לעין אם נמשיך כאן לנהוג בשיקול דעת ובאחריות. אבל, המבחנים שלפנינו הם לא פשוטים ושום אדם בר דעת לא יכול לצפות לאן תגלגלנה אי הוודאויות במזה"ת, או מתי ובאיזו צורה עלולים להתממש חלק מהמבחנים שמופיעים בתוך התכנונים האופרטיביים של צה"ל".

קראו כתבה זאת באתר "הארץ" באנגלית:

Netanyahu trying to persuade cabinet to support attack on Iran

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ