מנכ"ל משרד החוץ יצא לקהיר לדון בהשבת השגריר

רפאל ברק ייפגש עם בכירים במשרד החוץ ובמודיעין הכללי המצרי. דיפלומטים בקהיר: באחרונה חלה התחממות משמעותית ביחסים

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

מנכ"ל משרד החוץ רפאל ברק יצא היום (רביעי) לקהיר בניסיון להסדיר מול השלטונות במצרים את חזרתו של שגריר ישראל למדינה. ברק יהיה הגורם הבכיר ביותר במשרד החוץ שמגיע לקהיר מאז המתקפה על שגרירות ישראל בעיר לפני כחודשיים, שבעקבותיה פונו כל הדיפלומטים הישראלים מהמדינה.

ברק ייפגש עם בכירים במשרד החוץ ובמודיעין הכללי המצרי. גורמים במשרד החוץ ציינו כי ישנם ניסיונות לארגן פגישה בינו לבין שר החוץ המצרי, מוחמד כמאל עלי עמר, אולם עדיין לא ברור אם לוח הזמנים יאפשר זאת.

דיפלומטים מצרים אמרו כי בשבועות האחרונים חלה התחממות משמעותית ביחסים בין המדינות, והביעו תקווה כי שיפור האווירה יאפשר להסדיר את חזרת השגריר הישראלי. "שתי המדינות מבינות את חשיבות היחסים ביניהן ויעשו הכל כדי לשמר אותם", אמר דיפלומט מצרי.

לעדכונים על ההתחממות ביחסים עם מצרים כנסו לעמוד הפייסבוק של הארץ

לאחר פינוי השגרירות הישראלית נשאר בקהיר רק סגן השגריר, ישראל טיקוצ'ינסקי. במשך כמה שבועות הוא התגורר ועבד מתוך מתחם השגרירות האמריקאית בקהיר. בהמשך החליט משרד החוץ לשגר לקהיר מדי שבוע שני דיפלומטים ישראלים, שישהו בעיר במשך השבוע וישובו לישראל מדי יום חמישי. זאת בדומה לנוהלי העבודה שלפיהם עובדים בשגרירות ישראל בירדן.

שגריר ישראל בקהיר, יצחק לבנון, לא שב לקהיר מאז פינוי השגרירות. לבנון נפגש לפני כשבוע עם ראש הממשלה נתניהו, שהדגיש בפניו כי הוא מעוניין להחזירו לקהיר בהקדם האפשרי. לבנון יסיים את תפקידו בסוף חודש נובמבר ויפרוש לגמלאות. הדיפלומט יעקב אמיתי כבר מונה למחליפו, ומשרד החוץ המצרי הביע את הסכמתו למינוי החדש. עם זאת, עדיין לא ברור אם יוסדרו תנאים שיאפשרו את חזרתו.

הסוגיה המרכזית שמעכבת את שובו של השגריר הישראלי היא היעדר סידורי ביטחון מתאימים. לאחר ההתקפה על השגרירות החליט שירות הביטחון הכללי כי עד שהמצרים לא יציגו תוכנית אבטחה חדשה ומספקת, השגריר והדיפלומטים הישראלים לא יחזרו לעבודה סדירה בקהיר.

בעקבות המתקפה החליט משרד החוץ לשנות את מיקום השגרירות בקהיר, אולם טרם נמצא בניין שעומד בדרישות הביטחון. המבנה שבו שכנה השגרירות נמצא באזור מרכזי ליד כיכר תחריר, וכך זרמו למקום מפגינים רבים. מלבד זאת, קשה לאבטח את הרחוב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ