מערכת הביטחון קיימה ניסוי בשיגור רקטי בפלמחים

הניסוי בטיל המסוגל לשאת ראש נפץ גרעיני הוכתר בהצלחה ונראה היטב בכל אזור המרכז. משרד הביטחון: אין כל קשר בין השיגור לשיח על התקיפה באיראן

אנשיל פפר
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
עמוס הראל

מערכת הביטחון קיימה הבוקר (רביעי) ניסוי של מערכת רקטית באזור בסיס חיל האוויר בפלמחים, כחלק מבדיקה של טיל בליסטי חדש המסוגל לשאת ראש נפץ גרעיני ונמצא בפיתוח התעשייה הביטחונית. שובל האש שהשאיר אחריו הטיל נראה היטב בכל האזור.

ממשרד הביטחון נמסר כי הניסוי תוכנן מראש ואין לו כל קשר לאירועים או לפרסומים האחרונים בתקשורת, ביניהם השיח סביב התקיפה האפשרית באיראן.

גורם בכיר במשרד הביטחון אמר שלא התקבלו שם ובפיקוד העורף פניות מאזרחים מבוהלים. לדברי הגורם, כמו במקרים דומים בשל שיקולי ביטחון מידע לא היתה אפשרות להודיע מראש על קיום הניסוי על אף שהדבר תוכנן לפני זמן רב. בניסויים כאלה יחידת ניסוי הטילים של חיל האוויר דואגת ליצור מרחב סגור לכלי טיס ושיט כדי למנוע תאונות וזליגת מידע.

יחידת ניסוי הטילים של חיל האוויר. ארכיוןצילום: אסייג אילן

על אף שמשרד הביטחון לא פירט בהודעתו באיזו מערכת מדובר, ישנן הערכות לפיהן מדובר בניסוי של טיל בליסטי, הדומה לזה שנערך בשנת 2008 - אז נודע ל"הארץ" כי נערך ניסוי בטיל שבו, על-פי פרסומים זרים, מצוידת ישראל.

על פי אותם פרסומים, בשנים האחרונות פותח דגם מתקדם יותר של הטיל הנחשב לבין-יבשתי; לפי הפרסומים, טילים אלה מסוגלים לשאת ראשי נפץ גרעיניים. עוד מדווחים מקורות זרים, כי בבסיס של חיל האוויר בעמק האלה, מערבית לבית שמש, נמצאות שלוש טייסות של טילים אלה.

על בסיס היכולת של שיגור טיל בליסטי זה, שוגרו בעבר מבסיס פלמחים באמצעות המשגר "שביט", הלוויינים אופק- 5 ואופק-7, לוויני ביון שפותחו על-ידי התעשייה האווירית. בפיתוחים אלה לקחו חלק גם תעשיות ביטחוניות נוספות.

קראו כתבה זאת באתר "הארץ" באנגלית:

IDF test-fires ballistic missile in central Israel

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ