ליברמן: "זכות הציבור לדעת היא לא זכות הציבור להתאבד, הדיבור מיותר"

"טירוף אחז בכל מיני אנשים, אין לזה תקדים" - אמר שר החוץ. קודם לכן תקף השר בגין את התבטאויות מאיר דגן בעניין: "זו מעילה באמון"

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

שר החוץ אביגדור ליברמן מתח הבוקר (רביעי) ביקורת חריפה על הדיון התקשורתי הגובר בסוגיית אפשרות הפעולה הצבאית באיראן. "טירוף אחז בכל מיני מערכות ובכל מיני אנשים. אין לזה שום הסבר הגיוני ושום תקדים", אמר ליברמן ברמיזה לדבריו . "זכות הציבור לדעת היא לא זכות הציבור להתאבד. יש דרכים יעילות יותר אם רוצים להגיע לאנרכיה. עצם הדיבור על האפשרות הזאת הוא מיותר", אמר.

לטענת שר החוץ בראיון לקול ישראל, "ל-99 אחוז מהפרסומים אין קשר למציאות. אין מקום לעיסוק האובססיבי הזה". ליברמן הוסיף שעדיין יש אפשרויות נוספות מעבר לתקיפה צבאית. "בשבוע הבא יתפרסם דו"ח סבא"א ולאף אחד לא יישאר ספק שמדובר בתוכנית גרעין צבאית. הקהילה הבינלאומית צריכה להוכיח את יכולתה לקבל החלטות, בהן סנקציות קשות על הבנק המרכזי ועל כל עניין רכישת הנפט מאיראן ואספקת הציוד לזיקוק נפט. אנחנו לא עומדים עם סטופר ביד, אבל הציפייה שלנו היא שהקהילה הבינלאומית תפעל במקרה חמור ומרחיק לכת כזה. איראן זה האיום הגדול ביותר והמסוכן ביותר על כל הסדר העולמי".

ביקורת חריפה, בגיןצילום: פיטוסי אוליבייה

מוקדם יותר הבוקר תקף השר בני בגין את ראש המוסד לשעבר מאיר דגן על התבטאויותיו בנושא הגרעין האיראני. "זו מעילה באמון. פשוט מגעיל. זה מעשה נבלה שמקורו בשיגעון גדולות של אנשים", אמר בגין בראיון לגלי צה"ל. השר החבר בקבינט המדיני-ביטחוני טען כי הדיון התקשורתי באפשרות התקיפה הצבאית הוא "הפקרות מטורפת. מעולם לא היתה התפרקות מאחריות ומסע של הפקרות כמו בימים אלה", אמר.

בחודש שעבר אמר כי "האופציה הצבאית רחוקה מלהיות האופציה המועדפת על ישראל. כעת יש כלים ודרכים שעובדים באופן הרבה יותר יעיל". בגין זקף את האשמה בעיסוק התקשורתי הגובר בעניין לחובת דבריו של ראש המוסד לשעבר. "צריך לראות במלוא החומרה את המעשים הללו שמביאים לדיון תקשורתי שמהווה חבלה אמיתית ביכולת הממשלה לקבל החלטות", אמר בגין.

בתוך כך, ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון אהוד ברק . בתוך פורום השמינייה קיים יתרון קטן לעמדתם של מתנגדי התקיפה באיראן. שר האוצר, יובל שטייניץ, הוכנס לפורום על ידי נתניהו, אולם נראה כי השר אינו תומך בפעולה צבאית באיראן בשלב זה. שטייניץ מצטרף לקבוצה מגובשת של ארבעה שרים - משה יעלון, דן מרידור, בני בגין ואלי ישי - שמתנגדים בחריפות לפעולה צבאית בעיתוי הנוכחי. הארבעה סבורים שעל ישראל להמשיך בגיוס המערב להפעלת לחץ כלכלי ומדיני על איראן, וכי אסור לישראל לצאת לפעולה ללא תיאום מלא עם הממשל האמריקאי.

על אף העיסוק התקשורתי המסיבי בסוגיית אפשרות התקיפה, שר בכיר בפורום השמינייה טען בימים האחרונים כי הדיון בעניין עדיין נמשך ולא התקבלה כל החלטה. "בכל מקרה, הנושא יהיה חייב לעבור דיון והצבעה בקבינט וגם זה עוד לא קרה", אמר השר.

קראו כתבה זו באתר "הארץ" באנגלית:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ