בכיר לשעבר בפנטגון: "אין פתרון קסם לבעיית הגרעין האיראני"

דו"ח שפורסם במכון וושינגטון למזרח התיכון קובע כי ישראל היא נכס אסטרטגי לארה"ב: "מבצעת פעולות שארה"ב לא רוצה לעשות בעצמה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
כתבת הארץ בוושינגטון

דו"ח חדש שפורסם השבוע במכון וושינגטון למזרח התיכון ועוסק ביחסי ארה"ב וישראל, קובע כי היחסים בין המדינות מועילים לממשל האמריקאי יותר מאשר מזיקים. בדיון על הדו"ח שנערך אתמול (שלישי) במכון וושינגטון, אמר רוברט בלאקוויל, שהיה סגן היועץ לבטחון הלאומי לתכנון אסטרטגי בימי הנשיא בוש האב, כי "היחסים בין המדינות הופכים לקריטיים במיוחד בתקופה זו, בה האינטרסים של ישראל וארה"ב במניעת הפצת הנשק הגרעיני במזרח התיכון, ובלימת השפעתה של איראן וארגוני החסות שלה, למעשה חופפים".

עם זאת, המחבר השני של הדו"ח ובכיר הפנטגון לשעבר, וולטר סלוקומב, הודה כי "אין פתרון קסם צבאי לאיראן, וכל עוד זה המצב, הטיעון בעד השימוש במבצע צבאי חלש. לא צריך להוריד מהפרק את אפשרות הפעולה הצבאית, אולם לא צריכה להיות אשליה שתקיפה 'כירורגית' תפתור את בעיית תוכנית הגרעין האיראנית". מחברי הדו"ח ציינו בדיון כי כיום ההערכות המודיעיניות של ארה"ב וישראל לגבי התקדמות תוכנית הגרעין האיראנית די קרובות, בניגוד למצב שהיה לפני חמש שנים.

בין השאר מוצג בדו"ח שיתוף הפעולה בין ישראל לארה"ב בתחום הבטחוני, החל מביצוע פעולות ש"ארה"ב לא תמיד מוכנה לעשות בעצמה", דרך שיתוף החומרים המודיעיניים ופיתוח הגנה נגד הטילים, וכלה בשימוש בפיתוחים הישראלים בתחום אבטחת המידע.

נתניהו ואובמה באו"ם. לפי הדו"ח, היחסים בין המדינות דווקא מועילים לארה"ב יותר משמזיקיםצילום: אי–פי

הדו"ח עוסק בהרחבה באופן בו השפיעו היחסים עם ישראל על קשריה של ארה"ב עם מדינות נוספות לדברי בלאקוויל, הוא ועמיתיו בדקו את המחיר שארה"ב שילמה על יחסיה עם ישראל ב-30 השנים האחרונות, וגילו כי "בניגוד להנחה הרווחת, הוא אינו גבוה".

"הדיפלומטים האמריקאים, כמובן, שומעים הרבה גינויים על יחסי ישראל-ארה"ב. עם זאת, לא הצלחנו למצוא דוגמאות של פעולות מעשיות של מדינות ערב נגד ארה"ב בגלל יחסיה עם ישראל", אמר בלאקוויל.

"האם יחסי ערב הסעודית-וושינגטון היו שונים אם היתה חלה הדרדרות ביחסי ישראל-וושינגטון? האם הם היו מורידים את מחיר הנפט? האם הם היו רואים בצורה חיובים יותר את קידום הדמוקרטיה במזרח התיכון שארה"ב תומכת בה?
הקריטריון שלנו בדו"ח הזה היה מה שממשלות ערביות באמת עושות, לא מה שהן אומרות".

בתשובה לשאלת "הארץ", האם הצבעתן של 107 מדינות נגד עמדת ארה"ב באונסק"ו, ואפשרות לשחיקת מעמדה של ארה"ב באו"ם, לא נחשב לחלק מהמחיר שארה"ב משלמת על תמיכתה בישראל, השיבו המחברים ב"לא" תקיף.

"אנו בוחנים את זה דרך הפרספקטיבה של האינטרס הלאומי של ארה"ב, ולהצבעה הזאת לא היתה השפעה בתחום הזה", אמר בלאקוויל, והוסיף כי "אנו רוצים שהדיון יתעמק בטווח הארוך, ולא במה שקרה בשבוע או בחודש שעבר". מחברי הדו"ח הודו כי טענתם לא בהכרח מקובלת על בכירי הממשל האמריקאי, שלא לדבר על אנשי האקדמיה.

"זו סוגיה מאוד אמוציונלית בשביל הרבה אנשים", אמר בלאקוויל. "סוג השינוי שאנו מציעים בדו"ח הוא לא משהו מלמטה למעלה. זה חייב לבוא מלמעלה, מרמת שרת החוץ".

החוקרים נשמעו ספקנים למדי בהתייחסותם לאביב הערבי, וטענו כי המהפכות בעולם הערבי "טובות בפני עצמן, אך לא בטוח איך הן מקדמות את האינטרס הלאומי שלנו". ישראל, אמרו, היא כבר דמוקרטיה יציבה במזרח התיכון. "אין עוד מדינה באזור שהאינטרסים הלאומיים שלה קרובים כל כך לאלה של ארה"ב", סיכמו.

קרא כתבה זאת באתר "הארץ" באנגלית:

Israel is a strategic asset for U.S. national interests, according to new report


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ