חיל האוויר תירגל תקיפה לטווח ארוך

בשבוע שעבר ערכו טייסי החיל תרגול נרחב בבסיס נאט"ו באיטליה בו השתתפו 14 מטוסי F-16 ומטוס בואינג, שהתאמנו בין היתר בתדלוק אווירי

בעוד בתקשורת ובזירה המדינית-פוליטית רוחש הדיון לגבי תקיפה אפשרית נגד מתקני הגרעין של איראן, חיל האוויר ממשיך לקיים תרגילים רחבי-היקף לטווחים ארוכים. התרגיל האחרון מסוג זה התקיים בשבוע שעבר בבסיס נאט"ו באיטליה ולקחו בו חלק מטוסים וצוותי אוויר משש טייסות שונות בחיל. התרגיל סוקר בהרחבה באתרי אינטרנט זרים המתמחים בתעופה.

התרגיל כלל את מרבית המרכיבים האוויריים שעשויים לקחת חלק במשימת תקיפה ארוכת-טווח עתידית: טייסות קרב, מתדלקים אוויריים ותחנות בקרה אוויריות. התרגיל ארך כשלוש וחצי שעות, בטווח של 1,500 מייל.

ביום ראשון שעבר, המריאו מבסיס רמת דוד בעמק יזרעאל 14 מטוסי F-16, חד ודו-מושביים מדגמי C ו-D ("ברק"), השייכים לשלוש טייסות כנף 1 המשרתות בבסיס, טייסת העמק, טייסת הסילון הראשונה וטייסת אבירי הצפון. אליהם הצטרפו שלושה מטוסי בואינג ("ראם") שתידלקו באוויר את מטוסי הקרב וכן מטוס מנהלים מסוג גלפסטרים 550 שהוסב על ידי התעשייה האווירית לתפקידי בקרה והתראה אווירית ומטוסי הרקולס שהמריאו מבסיס נבטים בנגב. 

המטוסים נחתו בבסיס דצ'ימומאנו באי האיטלקי סרדיניה. מדובר בבסיס של חיל האוויר האיטלקי והוא נחשב לאחד מבסיסי האימון של כוחות נאט"ו, בזכות מערכות התחקור המתקדמות הקיימות בבסיס המאפשרות לקיים תרגילי קרבות-אוויר בין מטוסי קרב מחילות אוויר שונים ולאחר הגיחה לתחקר ולנתח את ביצועי הטייסים השונים. בשנים האחרונות, מרבה חיל האוויר לבצע תרגילים בדצ'ימונאנו, במיוחד לאחר שחיל האוויר הפסיק לטוס במרחב האווירי של טורקיה בשל המתח הדיפלומטי בין שתי המדינות.

לכל הדיווחים והפרשנויות - היכנסו לעמוד הפייסבוק של "הארץ" ולחצו לייק

מטוסי הקרב הישראלים השתתפו בתרגילי קרבות אוויר מול מטוסי יורופייטר של חיל האוויר האיטלקי, מטוסי טורנאדו של חיל האוויר הגרמני (הלופטוואפה) ו-F-16 של חיל האוויר ההולנדי. כל המטוסים הישראלים המשתתפים בתרגיל נקלטו בעדשות מצלמותיהם של חובבי תעופה המרבים לפקוד את האזור כדי לצלם מטוסי קרב מכל העולם הנוחתים בבסיס ולהעלות את הצילומים לאתרי תעופה באינטרנט.

תרגיל ארוך-טווח של חיל האוויר בשיתוף חילות אוויר זרים בדרך כלל נמשך שבועיים, כאשר באמצע מתבצעת תחלופה של צוותי אוויר שחוזרים ומגיעים מהארץ, על מנת שמספר גדול של טייסים ונווטים יצברו ניסיון בטיסות למרחקים ארוכים, מעל מתארי קרקע לא-מוכרים ובטיסה נגד יריבים זרים, המשתמשים באמצעי לחימה וטקטיקות שונות מאלה המוכרים לטייסים הישראלים.

בתרגיל הנוכחי, עזבו הצוותים הישראלים לאחר חמישה ימים בלבד ועד סוף השבוע כבר חזרו כל מטוסי חיל האוויר לבסיסיהם בארץ. העזיבה המהירה של הישראלים הובילה להפרחת תיאוריות על מבצע ישראלי אפשרי אבל לדברי גורם בחיל האוויר, לא היה מדובר בעזיבה פתאומית והתרגיל תוכנן מראש כקצר מהרגיל בשל אילוצי לוחות זמנים של חילות האוויר של ישראל ואיטליה.

קראו כתבה זו באתר "הארץ" באנגלית:

Israeli Air Force conducts drills for long-range attacks

לחצו לצפייה בתמונות נוספות מהתרגיל באתר של סטפנו סיציה

תגובות