היום ומחר: תרגיל רחב היקף של פיקוד העורף

על רקע המתיחות הגוברת עם איראן יקיים צה"ל תרגיל גדול באזור המרכז. השר וילנאי נזף בראשי רשויות שפעלו בניגוד לעמדת פיקוד העורף

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
אנשיל פפר

על רקע המתיחות הגוברת סביב סוגיית התקיפה באיראן, מקיים היום (רביעי) ומחר פיקוד העורף תרגיל נרחב באזור מרכז הארץ. על פי הודעת דובר צה"ל, בתרגיל ישתתפו גדודי החילוץ וההצלה וגדודי אב"כ של מחוז דן בפיקוד העורף, כמו גם כלל כוחות החירום וההצלה האזרחיים: משטרת ישראל, מכבי האש,  מגן דוד אדום ורשות החירום הלאומית. במערכת הביטחון מדגישים כי התרגיל תוכנן זמן רב מראש.

בתוך כך, נזף היום השר להגנת העורף, מתן וילנאי, בראשי הרשויות המקומיות בדרום על כך שאסרו על קיום לימודים, חרף הנחיות פיקוד העורף - עליכם "להישמע להוראות", אמר להם. בפגישה מיוחדת שערך עימם וילנאי, בישיבה נידונו החלטותיהם לבטל את הלימודים בימים שני ושלישי השבוע, בניגוד לעמדת פיקוד העורף.

לדברי וילנאי, "אנחנו מתמודדים עם תופעה קשה מאוד שאין לה פתרון של 'זבנג וגמרנו'. ישראל רואה בחמאס אחראי על הנעשה ברצועה והארגון לא מזלזל ביכולות ההתרעה של צה"ל, הם לא רוצים לחזור להתמודד עם צה"ל בעוד 'עופרת יצוקה'".

בפיקוד העורף עובדים בשיתוף פעולה קרוב עם הרשויות המקומיות בדרום, אך לא לציטוט, מביעים שם בימים האחרונים תסכול על כך שראשי הרשויות ממהרים לצאת לתקשורת ולהודיע על השבתת הלימודים עוד לפני שהפיקוד מספיק להודיע על מדיניות ההתגוננות היומית.

בפיקוד אומרים שלמעשה, לא היתה סיבה שלא להחזיר את התלמידים ללימודים ביומיים האחרונים (שני ושלישי). קצינים בפיקוד אומרים שלראשי הרשויות "יש אינטרסים נוספים" אבל לצה"ל אין סמכות לקבוע עבורם האם לקיים לימודים. עם זאת, בשנים האחרונות, כחלק מהסקת המסקנות ממלחמת לבנון השנייה, פיקוד העורף מוביל מדיניות של "רציפות תפקודית" שנועדה לאפשר את המשך החיים האזרחיים התקינים, ככל הניתן, גם בתקופות לחימה.

במסגרת הזאת, אפשר הפיקוד לחדש את הלימודים בדרום גם במהלך מבצע "עופרת יצוקה". בפיקוד הדגישו שהם יכולים להתעקש על מדיניות ההתגוננות רק במקרה שהרשויות "מקלות" מדי, לא במקרה שהן מחליטיות להחמיר.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה ש"פיקוד העורף נמצא בקשר רציף מול הרשויות המקומיות ורואה בהן שותפות מלאות לקבלת ההחלטות בכל הנוגע לאולוכסייה בתחומן. לפיכך, הפיקוד מאמן, מדריך, מנחה מקצועית ומסייע לרשויות תוך שמירה על קשר רציף ויום יומי. בנוסף מתבצעים תרגילים במתכונת שנתית והכנה לחירום בתיאום מלא".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ