נתניהו: הבניה בירושלים היא חובתנו, לא מדובר בענישה

רה"מ התיחס לראשונה להחלטת השמיניה להאיץ את הבניה בהתנחלויות בתגובה לקבלת הפלסטינים לאונסק"ו. "פיתוח ירושלים הוא זכות יסוד שלנו"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

בישיבה שנערכה בכנסת לציון יום השנה העשירי להרצחו של השר רחבעם זאבי (גנדי) התיחס ראש הממשלה בנימין נתניהו לראשונה להחלטת פורום שרי השמיניה מאתמול (שלישי) לחדש את הבניה במזרח ירושלים, בתגובה לקבלת הרשות הפלסטינית כחברה מלאה באונסק"ו. "נמשיך לפתח את ירושלים, שכונותיה ונופיה. זוהי זכותנו וחובתנו. לא כענישה, אלא כזכות יסוד", אמר.

לדברי ראש הממשלה, "זכינו להיות בדור התקומה והפכנו את ירושלים למרכז תוסס, אך עלינו לזכור תמיד שמלאכת ביצורה וחיזוקה של ירושלים לעולם לא מסתיימת". נתניהו פנה לבני משפחתו של זאבי ביציע הכבוד ואמר, "ירושלים הייתה במרכז הווייתו של גנדי. הקשר שלו לירושלים היה עמוק, היסטורי ויומיומי. הוא הקפיד לישון בירושלים וראה בכך זכות אישית. בירושלים מצא גם את מותו".

פורום שרי השמיניה החליט אתמול לפתוח בגל של בניה בהתנחלויות ביהודה ושומרון. נתניהו הנחה להאיץ בניה של כ-2,000 יחידות דיור במזרח ירושלים, גוש עציון ובמעלה אדומים. "מדובר באזורים שבכל הסדר שלום עתידי יישארו בידי ישראל", נמסר אתמול מלשכת ראש הממשלה. בנוסף, הוחלט בישיבת הממשלה להשעות את העברת כספי המיסים שישראל גבתה עבור הרשות הפלסטינית באוקטובר.

אתמול אמר שר החוץ אביגדור ליברמן כי בעקבות המהלך של הרשות "אנחנו חייבים לשקול לנתק כל קשר עם הרשות הפלסטינית. חייבים לגבות מחיר על השתלחויות, קמפיינים וחרמות. אי אפשר להשאיר את זה בלי תגובה ברורה ובלי גביית מחיר".

בנייה במעלה אדומיםצילום: סלמן אמיל

לפני כשבועיים התיחס מנכ"ל האו"ם באן קי-מון לתוכנית לקדם את בנייתן של 2,610 יחידות דיור בשכונת גבעת המטוס, המפרידה בין ירושלים לבית לחם. בהודעה מיוחדת שפרסם נכתב כי "המזכ"ל מודאג עמוקות מהניסיונות הישראלים לקדם את תכנונה של התנחלות בשטח הכבוש במזרח ירושלים. ההתפתחויות האחרונות בנושא זה הן בלתי מקובלות, במיוחד לאור המאמצים שנעשים לחדש את המשא ומתן. התוכנית עומדת בניגוד לקריאת הקוורטט להימנע מפרובוקציות", נכתב בהודעה.

קראו כתבה זו באתר "הארץ" באנגלית:

Netanyahu: It is Israel's right and obligation to build in Jerusalem

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ