צירוף מקרים או הכנה לתקיפה? על התרגילים והניסויים האחרונים בצה"ל

התרגיל של פיקוד העורף, פעילות חיל האוויר באיטליה ושיגור הטיל נעשו כולם אחרי הכנה ממושכת, אך אי אפשר להתעלם מהדיון על איראן שנמצא ברקע

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
אנשיל פפר

חשוב לסייג ולהדגיש שהתרגילים והניסויים שהתנקזו לימים האחרונים, ואלה שצפויים להתקיים בימים הבאים, תוכננו כולם כבר לפני חודשים. ניסוי הטיל הבליסטי שנערך הבוקר בפלמחים לא היה מתאפשר ללא תהליך ארוך ומסובך, תכנון ונהלי בטיחות מחמירים; התרגיל המשותף עם חיל האוויר האיטלקי שנערך בשבוע שעבר מעל האי סרדיניה לא יכול היה להתקיים ללא היערכות ממושכת עם האיטלקים; וגם התרגיל שיתקיים מחר בחולון המדמה נפילת טילים על גוש דן נקבע כבר לפני זמן רב בגרף האימונים של פיקוד העורף.

עם זאת, אי אפשר להתעלם מסמיכות האירועים, שמצטרפת להמשך המיבצוע של מערכת כיפת ברזל (לא רק ברצועת עזה אלא גם באתרים שונים בצפון ובמרכז הארץ הנמצאים על כוונת החיזבאללה), החשת פיתוח מערכות ההגנה "שרביט קסמים" ו"חץ 3" וכמובן חרושת הדיבורים בימים האחרונים לגבי אפשרות תקיפה באיראן.

עשו לנו לייק בפייסבוק ותוכלו לקבל את כל העדכונים ישירות אליכם

כל המרכיבים הללו – מתוכננים ומתוכננים פחות – מספקים את מוזיקת הרקע לקונצרט של מערכת ביטחון הנערכת לאפשרות של מבצע צבאי רחב היקף. גם אם החלטה על תקיפה של מתקנים גרעיניים באיראן טרם התקבלה, למרות ההתנגדות למהלך שכזה בעיתוי הנוכחי בקרב גורמים בכירים במערכת הביטחון, תפקידו של צה"ל ויתר זרועות הביטחון והמודיעין הוא לספק את מרב האופציות המבצעיות והפתרונות ההתקפיים וההגנתיים למקבלי ההחלטות בעת הנדרש.

תרגיל פיקוד העורף ביוני השנהצילום: אי-פי

קצב האירועים והבשלת תוכניות הפיתוח והאימונים של צה"ל והתעשיות הביטחוניות מזמנים לעיתים קרובות צירוף כזה של ניסויים ותרגילים המדמים תקיפות ארוכות טווח וספיגת טילים על מרכזי אוכלוסייה, וכבר היו לא מעט צירופים כאלה בשנים האחרונות ועוד ויהיו כאלה בעתיד. אבל כשצירוף כזה מתרחש במקביל לסחרחורת של פרסומים ודיון ציבורי חסר תקדים על אופן קבלת ההחלטות בקודקוד העליון של הפירמידה המדינית-ביטחונית בישראל, אי אפשר להתעלם מהרושם שישנם גם גורמים המבקשים בעת כזאת להבליט כל ניסוי וכל תרגיל ולהפיק מהם את האפקט המרבי.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ