אלוף פיקוד צפון גדי אייזנקוט מזהיר: לא לתת לשקט בצפון לאחז עיניים

אייזנקוט הזכיר גם כי ביום הכיפורים 1973 הצליחו בפיקוד לעצור את צבא סוריה למרות שלרשותו עמדו שליש מהכוחות שעומדים לרשותו כיום

אמיר אורן
אמיר אורן
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אמיר אורן
אמיר אורן

אלוף פיקוד הצפון, גדי אייזנקוט מזהיר מפני אשליה של שקט בצפון, באומרו כי "השנתיים שחלפו מתום המלחמה אופיינו בצפון בשקט ובשלווה, אך איננו נותנים לשקט זה לאחז עיניים".

אייזנקוט דיבר בשבוע שעבר במפגש עם מפקדים שהשתתפו במלחמת יום הכיפורים, לרגל הופעת הספר "הסורים על הגדרות: פיקוד הצפון במלחמת יום-הכיפורים". בדבריו ציין האלוף כי במלחמה ההיא, לפני 35 שנה, ביצע פיקוד הצפון את משימותיו והגיע להישגיו כאשר ברשותו רק שליש מסדר-הכוחות העומד לרשות הפיקוד כיום, לדברי אלוף הפיקוד גדי אייזנקוט. "ניתן היה לצפות מאיתנו לפעול באופן מקצועי יותר ולהשיג את ההישגים הנדרשים בזמן קצר יותר" אמר האלוף על הישגי הפיקוד במלחמת לבנון השנייה.

אין לנו תירוץ

אייזנקוט, שהיה ראש אגף המבצעים במטכ"ל בקיץ 2006 והמפקד בשנתיים האחרונות על כוחות היבשה של צה"ל בחזית הסורית והלבנונית, הדגיש כי "לי ולמפקדים הכפופים לי אין תירוץ - חרף תנאי הפתיחה הקשים ב1973- השיג פיקוד הצפון את המשימות עם שליש מסדר-הכוחות העומד לרשותי היום. "לאלוף הפיקוד במלחמה, יצחק חופי, היו ביום-הכיפורים יחידות שריון, חי"ר ותותחנים בסדר-גודל של אוגדה אחת ובשיא כוחו - שלוש אוגדות. אייזנקוט לא אמר לאיזה שלב במלחמה מתייחסים חישוביו.

בדברו על המלחמה בצפון לפני שנתיים נימק אייזנקוט את ביצועי צה"ל, שלא עמדו בציפיות במדדים של מקצועיות ושל מהירות, בפעילות נגד הטרור הפלשתיני בשטחים ובעורף הישראלי בשש השנים הקודמות. "בשנים האחרונות הופנה עיקר כוחו של צה"ל להילחם מול מתקפת טרור אכזרי שפרץ באוקטובר 2000 וגרם לנפגעים רבים. צה"ל הצליח במאמץ אדיר לדכא את הטרור הפלשתיני ביהודה ושומרון, לבלום את הטרור ברצועת עזה ולהחזיר את הביטחון לרחובות המדינה".

לדברי האלוף אייזנקוט, בעקבות הפניית המאמץ ללחימה בטרור וצמצום משמעותי של העיסוק באימונים והכנות למלחמה, מרמת החייל הבודד ועד למפקדות הבכירות, "קיבלנו בקיץ 2006 תזכורת למציאות חיינו. דפוס המלחמה שינה פניו, ירי רקטות לעורף הישראלי היה לאמצעי המרכזי, תושבי הצפון שילמו מחיר כבד ואיני מתנחם בעובדה שהאויב שילם שבעתיים".

אייזנקוט היכה על חטא הדבקות בתוכנית "זמן יקר" להשלמת פערי הצטיידות ואימונים בשעת חירום. "במרחב שבו אנו חיים, המושג 'זמן יקר' למימוש תוכנית להשלמת פערים אינו קיים. הזמן יפעל לטובת מי שחשב, תיכנן והתכונן ליום פקודה." בשנתיים האחרונות הוסיף, בוצעו תהליכים משמעותיים לשיפור הכשירות המבצעית, בניין הכוח ואימון היחידות והמפקדות.

אל"מ סיבוני: לפגוע בנקודות התורפה של האויב

מקורבו של אייזנקוט וידידו מימי שירותם המשותף בגולני ולאחרונה שוב בפיקוד הצפון, אלוף-משנה במילואים גבי סיבוני, כתב במאמר שהפיץ שלשום המכון למחקרי בטחון לאומי כי הן כדי להימנע מהיגררות למלחמת התשה בצפון בנוסח גבול עזה והן כמענה לעימות מקיף בצפון ובעזה, על צה"ל לחתור כמאמץ עיקרי להנחית "מכה לא מידתית, הפוגעת בליבת התורפה של האויב, כשהמאמץ לפגוע ביכולות השיגור (של רקטות) הוא מישני. מייד עם פרוץ עימות יידרש צה"ל לפעול במהירות, בנחישות ובעוצמה חסרת מידתיות לאיום ולפעולת האויב, כדי לפגוע ולהעניש בהיקפים שיחייבו תהליכי שיקום ארוכים ויקרים. יש להעדיף פגיעה בנכסים על פני מרדף אחרי כל משגר. בסוריה הכתובת לענישה תהיה הצבא, המדינה והמשטר. בלבנון, לצד רכיבי היכולת הצבאית של חיזבאללה, גם באינטרסים הכלכליים ומוקדי הכוח שלו, וככל שתעמיק הזיקה בין ממשלת לבנון לחיזבאללה, גם בחלק מתשתיות המדינה הלבנונית".

הספר "הסורים על הגדרות", שהופיע בהוצאת "מערכות" ביוזמת חופי וקציני מטהו במלחמת יום-הכיפורים ובעריכת דני אשר, מופיע לראשונה מחקר המלחמה מזווית פיקוד הצפון, השונה מזו של המטכ"ל. הפיקוד חלק על הערכת אמ"ן, שלפיה סוריה לא עמדה לצאת למלחמה. בספר מתועדות פעולות הלחימה, ההחלטות ועבודת הסיוע הקרבי והמנהלתי שתמכו בכוחות הקו הראשון.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ