העולם מגנה את החלטת ישראל לבנות בהתנחלויות

הבית הלבן הביע "אכזבה עמוקה" מהחלטת השמינייה אתמול, שהתקבלה בתגובת לקבלת הפלסטינים לאונסק"ו. בריטניה: "התוכנית אינה חוקית"

ברק רביד
נטשה מוזגוביה
כתבת הארץ בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד
נטשה מוזגוביה
כתבת הארץ בארה"ב

החלטת פורום שרי השמינייה אתמול לפתוח בגל של בנייה בהתנחלויות ביהודה ושומרון, בתגובה לפניית הפלסטינים לאונסק"ו, שהסתיימה בקבלתם לארגון, גררה היום (רביעי) שורת גינויים ברחבי העולם, ובהם גם בקרב בעלות בריתה של ישראל.

דובר הבית הלבן, ג'יי קרני, אמר כי ממשל אובמה "מאוכזב עמוקות" מההחלטה הישראלית. בהודעה שפרסם נאמר כי "פעולות חד צדדיות פוגעות במאמצים לחדש את המשא ומתן הישיר, ולא תורמות למטרה של השגת הסכם הגיוני והכרחי בין שני הצדדים". הוא הוסיף כי "אנו מתנגדים לכל פעולה בה נוקט אחד הצדדים אשר מקשה במקום להקל על המאמץ לפתוח במשא ומתן ישיר, וזה בדיוק המקרה כאן".

שר החוץ הבריטי, וויליאם הייג, גינה גם הוא את הודעת ישראל על האצת בנייה של 2,000 יחידות דיור בהתנחלויות. לדבריו, "מדובר בפגיעה חמורה במאמצי הקוורטט לחדש את שיחות השלום. התוכנית לבנייה בהתנחלויות אינה חוקית על פי הדין הבינלאומי, והיא האחרונה מבין צעדים פרובוקטיביים שננקטו בנוגע להתנחלויות. אני מגנה את ההחלטה להאיץ את הבנייה".

וויליאם הייג. מדובר בפגיעה חמורה במאמצי הקוורטט, אמרצילום: קרצמן מיקי

הייג התייחס גם להחלטת ישראל לעצור את תשלומי המסים לרשות הפלסטינית. "ההחלטה לא משרתת את האינטרסים של אף אחד מהצדדים, בוודאי לא של ישראל, מאחר ויש לכך השלכות מיידיות על היכולת של הרשות הפלסטינית להשליט סדר וביטחון בגדה", אמר. שר החוץ הבריטי קרא לישראל "לחזור משתי ההחלטות הללו, ולשני הצדדים להראות נחישות ומנהיגות הכרחית על מנת לשוב לשולחן המשא ומתן."

בהודעה של משרד החוץ הגרמני נמסר כי "שר החוץ ווסטרוולה מודאג מאוד מהקשחת העמדות במזרח התיכון. הדאגה מתעוררת לנוכח העובדה ששני הצדדים מטרפדים את מתווה הקוורטט, עוד בטרם הצליחו להיכנס לשיחות הישירות".

לדבריו, "גרמניה תומכת בהקמת מדינה פלסטינית עצמאית במסגרת הפתרון הצודק של שתי מדינות לשני עמים". שר החוץ הגרמני התייחס בהודעתו גם לפניית הפלסטינים לאונסק"ו ואמר כי מבחינתו "ניתן להשיג את המטרה הזו אך ורק דרך משא ומתן. אין קיצורי דרך כגון בקשות לחברות בארגונים בינלאומיים, שדרכן אי אפשר לשנות את המציאות בשטח, והן מהוות מכשול להתקדמות המשא ומתן".

קתרין אשטון, שרת החוץ של איחוד באירופי, הגיבה גם היא בחריפות להחלטת ממשלת ישראל. "אני מודאגת עמוקות מהחלטותיה האחרונות של ישראל להאיץ את פעילותה בהתנחלויות בתגובה לקבלת הפלסטינים לאונסק"ו", אמרה אשטון והוסיפה כי "פעילות ישראל בהתנחלויות, כולל מזרח ירושלים, מנוגדת לחוק הבינלאומי ומהווה מכשול בדרך לשלום". אשטון קראה לממשלת ישראל "לחזור בה מהחלטתה זו".

מוקדם יותר היום התייחס ראש הממשלה, בנימין נתניהו להחלטת השמינייה מאתמול וטען כי ההחלטה אינה בגדר צעד ענישה. "נמשיך לפתח את ירושלים, שכונותיה ונופיה. זוהי זכותנו וחובתנו. לא כענישה, אלא כזכות יסוד", אמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ