משט נוסף יצא מטורקיה בחשאי בדרכו לרצועת עזה

שתי ספינות, שעל סיפונן 27 אמריקאים, אוסטרלים, אירים ופלסטינים, צפויות להגיע בשישי עם תרופות ומכתבים. צה"ל: "בכל מקרה לא ניתן להם להגיע"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שתי ספינות עם 23 פעילי שלום וארבעה כתבים הפליגו היום (רביעי) בצהריים מנמל פטהייה שבטורקיה בדרכן לעזה. מארגני המשט המצומצם אמרו ל"הארץ" שהם שמרו על פרופיל נמוך לקראת המשט, והודיעו עליו רק כשהספינות הגיעו למים הבינלאומיים, מחשש שהרשויות ינסו לעכב אותם. בצה"ל מעריכים כי הספינות יגיעו לחופי עזה בלילה שבין חמישי ושישי השבוע, והבהירו כי אין בכוונתם להתיר את מעברו לרצועה.

הפעילים נחתו בטורקיה בימים האחרונים. בהם היו כמה מהפעילים שניסו לארגן את המשט הקודם לעזה, שלא הצליח לעזוב את נמלי יוון, וגם מספר פעילים חדשים.

בגלל בעיות ביורוקרטיות, לא כל הפעילים שרצו הצליחו לעלות לספינות. "הטורקים הגבילו את מספר האנשים באישורים שהנפיקו, כנראה מחשש לביטחונם", אמרה ל"הארץ" ונדי גולדסמית, ממארגני המשט. הפעילים טוענים כי המשט נוצר ביוזמת החברה האזרחית, ושום ארגון ספציפי לא עומד מאחוריה, בסגנון מחאת "לכבוש את וול סטריט" - "התקוממות של העם נגד חוסר צדק", לדבריה.

על הספינה הקנדית, ששמה "תחריר" ונרכשה בעזרת תרומות, עלו פעילים אמריקאים, פלסטינים ואוסטרלים. הם לקחו עימם תרופות בשווי מוערך של כ-30 אלף דולר, וכמו כן מכתבי תמיכה של פעילי שלום אמריקאים. "כשהמשט הקודם לא יצא לפועל, העברנו לעזה חלק מהמכתבים דרך האינטרנט, והם עשו מזה תערוכה, אבל רצינו להעביר להם גם את הדבר האמיתי, שהם יוכלו למשש ולהרגיש שיש אנשים אמיתיים שתומכים בהם מעבר לאוקיינוס", אמרה גולדסמית. על סיפון הספינה השנייה, "סירז", נמצאים פעילים מאירלנד.

ספינת משט לעזה, ארכיוןצילום: הס עמירה

לכל הדיווחים והפרשנויות - היכנסו לעמוד הפייסבוק של "הארץ" ולחצו לייק

המשט החדש זכה לשם "גלי החופש", ולטענת מארגניו, "לישראל יש הרבה דרכים לדאוג לביטחונה, אבל הדרך שבחרו בה - בעזרת ענישה קולקטיבית של תושבי עזה - היא לא לגיטימית, לא מוסרית וגם לא אנושית. גלעד שליט כבר בבית, אבל המצור עדיין שם". הם הדגישו שאין שום קשר בין ההפלגה לירי הטילים מעזה, ושהפעילים במשט יצרו קשר עם ארגוני החברה האזרחית בעזה שממתינים להם. הפעילים הודו כי הם "מצפים להתערבות ישראל בשלב מסוים" וציינו כי הם "חוששים לביטחון הנוסעים".

דובר צה"ל מסר בתגובה כי "חיל הים עוקב אחרי שתי הספינות שיצאו היום מטורקיה לכיוון רצועת עזה, ומתכוון לעצור אותם אם ימשיכו לשוט לעבר הרצועה. על פי המידע שבידי מערכת הביטחון, שתי הספינות יצאו מטורקיה כשהן מדווחות לרשויות הטורקיות כי בכוונתן לשוט לרודוס. לא ידוע כרגע לישראל על שיתוף פעולה טורקי עם הפעילים במשט".

עוד נמסר מצה"ל כי "חיל הים יפנה אליהם דרך מכשיר הקשר ויציע להם לעגון ולפרוק ציוד בנמל אשדוד או בנמל מצרי". גורם צבאי בכיר אמר הערב כי "בכל מקרה לא ניתן להם להגיע לעזה. הסגר הימי הוא חוקי ואף אושר לאחרונה על ידי ועדת פאלמר. מדובר באירוע שנועד בעיקר כדי ליצור רעש תקשורתי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ