דגן: לא היה נכון לשחרר 140 איש לשטחים בעסקת שליט

ראש המוסד לשעבר סירב להתייחס בנאום שנשא הערב לסוגיה האיראנית, אולם ציין כי "לא אני התחלתי את העיסוק בזה, אלא רה"מ ושר הביטחון"

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

ראש המוסד לשעבר, מאיר דגן, התייחס הערב (רביעי) בנאום שנשא בכינוס המועדון המסחרי תעשייתי לעסקת שליט, יצא נגד הגדרתו של החייל שחזר משבי החמאס כגיבור והשמיע ביקורת כלפי ראש הממשלה. "גיבור? האירוע הזה לא נראה לי כגבורה בהתגלמותה. הסרמוניה, והחגיגה ושראש הממשלה בא לקבל אותו נראה לי מופרז קצת".

"אני שמח ששליט הגיע הביתה, אבל אני לא מקבל את העיקרון שמדינה צריכה לעשות הכל כדי לשחרר שבוי. לא את הכל, כי זה מביא לאבסורד בלתי נסבל. אני מתנגד לעסקה כמו זו שמומשה בסוף. אני חשבתי שלא נכון לשחרר 140 איש לתוך השטחים", אמר. "להערכתי חלק גדול מאוד מהם, במיוחד אותם רוצחים כבדים עם רקורד מבצעי מוכח - הסיכוי שהם יחזרו להיות אזרחים ישרי דרך קטן בעיניי". דגן התייחס גם לחיזוק החמאס כתוצאה מהעסקה שנחתמה, והפגיעה במעמדו של אבן מאזן בעקבות כך. "ממשלות ישראל קיבלו החלטה אסטרטגית לעשות שלום עם הרשות הפלסטינית. הגדרנו את החמאס אויב. לשחרר בעת הזו (אסירים) יוצר החלשה ניכרת של אבו מאזן בשטחים".

ראש המוסד לשעבר הזכיר כי את התנגדותו העיקרית לשחרור אסירים ביטחוניים אזרחי ישראל, דבר שלא היה חלק מעסקאות קודמות שהובאו בפני הממשלה, והגדיר זאת "בעיה עקרונית מאוד קשה". "יש בעסקה סיכונים מאוד קשים. נכון שלא היתה אופציה צבאית, וזו הרי לא נולדת מעצמה, צריך ליצור מערכות פעילות שיכולות ליצור כזו. (בכך) קהיליית המודיעין כשלה. לא הצלחנו לייצר אלטרנטיבה רצינית, ולכן אין ברירה אלא ללכת לעסקה. אך המחיר מאוד קשה, ונכון שכולנו שמחים לראות את שליט. המחיר ששולם הוא בעייתי, כי הממשלה תצטרך להתמודד בעתיד עם משפחה שתגיד: 'אתה שיחררת את הרוצח של הבת שלי או של אשתי'. האם זה יקרה? אני יכול לומר בוודאות שהמצב הזה יקרה".

מאיר דגן, אמשצילום: אסף שילה, ישראל סאן

לכל הדיווחים והפרשנויות - היכנסו לעמוד הפייסבוק של "הארץ" ולחצו לייק

דגן סירב להתייחס ישירות לדיון הציבורי המתגבר בסוגיית הגרעין האיראני. "הנושא האיראני מעניין, אך אני מעדיף לא לדבר עליו", אמר דגן שהגדיר בעבר תקיפה אפשרית באיראן כ"דבר הכי מטופש ששמעתי".

עם זאת, דגן תקף מי שהאשים אותו עבריין ביטחון שדה על דבריו נגד תקיפה באיראן. "שיעמידו אותי לדין", אמר דגן שהוסיף כי "לא אני התחלתי את העיסוק בנושא האיראני. מי ששם את האופציה על השולחן זה ראש הממשלה ושר הביטחון. הם אמרו שכל האופציות פתוחות ושבהחלט שוקלים גם אופציה צבאית".

לעומת זאת, על השר בני בגין, שתקף אותו הבוקר בראיון לגלי צה"ל והגדיר את התבטאויותיו של דגן בנושא הגרעין האיראני כ"מעילה באמון ומעשה נבלה שמקורו בשיגעון גדלות של אנשים", אמר ראש המוסד כי "הוא איש עקרונות, קשה לומר על פוליטיקאים אחרים שפיהם וליבם שווים".

בדבריו התייחס דגן לתהפוכות בעולם הערבי ולהשפעתם האפשרית על ישראל. לטענת ראש המוסד הקודם, "במצרים לא היתה מהפכה, חוסני מובארק ירד, אך כל השאר נותרו במקומם". הוא הוסיף כי לדעתו "החלטה מצרית לבטל את הסכם השלום עם ישראל תהיה מבחינתם פעולת התאבדות".

על סוריה אמר דגן כי "הייתי מתפלל שאסד יפול, כי אם הוא יפול הסונים יעלו לשלטון. הם לא יהפכו לחובבי ציון, אבל זה יגביר את השפעתן של המדינות הסוניות, ויש בה כדי לגדום את המאמצים האיראניים במקום הכי חשוב להם בזירה שלהם, וזה ארגון החיזבאללה בלבנון", אמר. "למדינת ישראל היה טוב מאוד אם אסד היה נופל, וזה היה משפר לא מעט את מצבנו מול חלק מהאתגרים שאנחנו עומדים מולם", הוסיף דגן ברמיזה לאיראן. לגבי המתיחות הגוברת במדינה הסביר דגן כי מבחינת בשאר אסד מדובר במשימה מסוג "להיות או לחדול". "לבשאר אסד עומד נשק, צבא, ומבחינתו זה או למות או להשתלט על המדינה. ולכן יש לו מחויבות בולטת להילחם עד הסוף. הקרב עדיין לא הוכרע".


תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ