מלחמת עצבים בין ירושלים לטהראן

האופן שבו ייקלטו האיומים ההדדיים במדינות המערב, והאופן שבו הם יתורגמו למעשים בסבא"א ובמועצת הביטחון - הוא שיכתיב את ההתפתחויות

עמוס הראל ואבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל ואבי יששכרוף

ישראל עורכת ניסוי שיגור נדיר בטיל בליסטי; חיל האוויר מדווח על תרגיל מוצלח שהושלם בסרדיניה, רחוק מאוד מהבית; הרמטכ"ל האיראני מייחס "סבירות נמוכה" למתקפה ישראלית, אך מאיים כי ארצו תגיב בחריפות. מקורות בריטים מספרים לגרדיאן על הכנות לתקיפה משולבת של אתרי הגרעין, בתיאום עם ארצות הברית; הרמטכ"ל הבריטי ביקר בחשאי בארץ. שר הביטחון יצא לסדרת שיחות בלונדון; ח"כים בימין הסהרורי דורשים להעמיד לדין (!) את ראש המוסד לשעבר, משום שהעז לשלול מתקפה ישראלית - קצב האירועים בחזית המתלהטת ישראל-איראן (וזה רק מבחר חלקי מתוך דיווחי 24 השעות האחרונות) מתחיל להזכיר מציאות של ערב מלחמה.

ועדיין, נדמה שאפשר להמתין קצת עם הירידה למקלטים. מה שמתרחש כעת בין ירושלים לטהראן הוא מלחמת איתותים ואיומים פומבית, שאינה מכוונת בהכרח לקהל היעד הביתי, אלא יותר לווינה ולניו יורק, ללונדון ולוושינגטון. האופן שבו ייקלטו שם ההכרזות ויתורגמו למעשים, בסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, במועצת הביטחון של האו"ם, בבירות המערב, הוא שיכתיב את ההתפתחויות בשבועות הבאים.

במלחמת העצבים הזו, הכל כמעט לגיטימי. האזרח הסביר, ובשלב הזה כנראה גם המודאג למדי, צריך לקחת בחשבון שהמשמעות האמיתית של הדברים אינה זו שנראית לעין במבט ראשון, ושקטעים ניכרים מהתמונה מתגבשים באופן סמוי. לפחות כמה מן הצעדים הם חלק ממסע מתוזמר היטב, שמטרתו אינה בהכרח תקיפה ישראלית, ויכולה להיות דווקא הנעת מהלך דיפלומטי רחב להחרפת הסנקציות נגד איראן. כדאי לזכור שהסיקור התקשורתי הצמוד, במיוחד באתרי האינטרנט, נוטה כעת לתפוס טרמפ על המתיחות, להבליט ולנפח כל בדל מידע שמתקשר איכשהו למלות חיפוש כמו "איראן", "עורף", "גרעין" ו"טילים".

תצפית של חיילי פיקוד העורף על גוש דן כחלק מהתרגיל שהחל אמשצילום: וקנין עופר

קיימת נטייה מוגזמת לפרש כל התרחשות זניחה כחלק מקונספירציה כוללת. תרגיל החילוץ וההצלה שיתקיים היום באזור פתח תקווה לא מבשר באופן מיידי על מלחמה אזורית.

גם במחלוקת על עצם העיסוק התקשורתי הנרחב באפשרות של תקיפה ישנו היבט מטעה. לכאורה, אם ראש הממשלה ושר הביטחון אכן מבקשים לתקוף, הם הראשונים שצריכים להיות מוטרדים ממה שמתואר כחשיפת פרטים מבצעיים סודיים בעיתונות. אבל אהוד ברק התראיין באריכות בגלי צה"ל ביום שני בבוקר ולא התייחס כלל לנזק הנגרם כביכול מהפרסומים. מי שתקפו אתמול את הפטפטת היו דווקא שני שרים בשמינייה הנחשבים למתנגדי התקיפה, בני בגין ודן מרידור.

המעניין שבאירועי אתמול הוא ניסוי השיגור. מקורות זרים הרי מדווחים שישראל מסוגלת להרכיב ראשי נפץ גרעיניים על טילים בליסטיים - ורק לפני ימים אחדים פורסם דו"ח בריטי שלפיו היא שוקדת כעת על הגדלת טווח הטיל מדגם "יריחו 3". ניסוי כזה, כעת, מעלה מיד השערות על איתות פומבי לאיראן. הבעיה עם ההסבר הזה היא שניסוי שיגור כרוך בהכנות של חודשים רבים, שבהן מעורבים מאות אנשים. זו לא החלטה של רגע. מנגד, עיתוי השיגור נקבע באישור שר הביטחון ובידיעת ראש הממשלה. אפשר להניח שהשניים היו מודעים לפרשנות שיעורר הניסוי אתמול - ובכל זאת החליטו לא לבטלו.

מטוס f-16 ישראלי במהלך התרגול באיטליהצילום: סטפנו סיציה

אז מה קורה כאן באמת? נדמה שרק נתניהו וברק יודעים, ואולי גם הם טרם החליטו. בזמן שרבים מייחסים לראש הממשלה ושר הביטחון מהלך מתוחכם של לוחמה פסיכולוגית, בלא כוונה לפעולה צבאית, ישנם כמה בכירים - בהם שרים בשמינייה - החוששים עדיין. לכאורה, ישראל נמצאת כאן במצב של Win-Win. אם הפחדותיה יועילו, הקהילה הבינלאומית תתעשת ועל איראן יוטלו סנקציות משתקות. ואם העולם יירדם על משמרתו, ישנן גם חלופות אחרות. אבל זה דווקא משחק מסוכן. עוד כמה שבועות של בניית מתח מכוונת ואחד הצדדים עלול לעשות טעות קטלנית, שתגרור את האזור לעימות, גם אם זו לא היתה התוכנית. אהוד ברק, המתכנן המבריק, האיש שאי אפשר לעמוד בפני הגיונו החותך בחדר סגור, צריך לדעת. תוכניות מורכבות כבר השתבשו לו בצורה עגומה, אי אלו פעמים בעבר.

ובינתיים בשטחים

הזירה האיראנית אינה המקום היחיד שבו ישראל משחקת קרוב מדי ללהבות. החלטת השמינייה משלשום, להעניש את הרשות הפלסטינית על קבלתה כמדינה חברה באונסק"ו באמצעות האצת בנייתן של 2,000 יחידות דיור בשטחים ולהקפיא את העברת הכספים לרשות, התקבלה בתזמון בעייתי במיוחד. ביום ראשון הקרוב ייצאו רבים מבין עשרות אלפי אנשי מנגנוני הביטחון הפלסטיניים לחופשת חג הקורבן. הפירוש המעשי של עיכוב הכספים, בצירוף עם הקפאת 192 מיליון דולר שנועדו לרשות בקונגרס האמריקאי, הוא שלילת משכורת מפעילי המנגנונים בחודשים הקרובים. אלה בדיוק אותם מנגנונים שלהם מייחסים צה"ל והשב"כ את מרבית האשראי על השקט הביטחוני היחסי בגדה המערבית בשנים האחרונות. לא במקרה הזהירו אלופי צה"ל כמה פעמים באחרונה את השרים מפני הקפאת הכספים לרשות.

נראה שעבור השמינייה, עצם הגשת בקשת החברות של הרשות בארגון החינוך, התרבות והמדע של האו"ם - בלי ספק מוסד קריטי לביטחון ישראל - היא עבירה המחייבת תגמול הולם. הצעדים הללו, שנועדו להרתיע את הרשות מפנייה לארגונים נוספים של האו"ם, עלולים לפגוע בסופו של יום בביטחונם של אזרחי ישראל, בראש ובראשונה במי שמתגוררים מחוץ לתחומי לקו הירוק. בבתי הכלא של הרשות עצורים כ-150 אנשי חמאס, רבים מהם בשל תכנון מעשים כפיגועי התאבדות וחטיפת חיילי צה"ל. עצירת משכורות אינה נראית כצעד הגיוני לשימור המוטיבציה של מי שמופקדים על מעצר מחבלי החמאס והחזקתם בכלא.

גם פוטנציאל ההרתעה הטמון בצעד הישראלי מוטל בספק. ראש צוות המו"מ הפלסטיני סאיב עריקאת הבהיר אתמול בנאומו במכון למחקרי ביטחון לאומי (INSS) באוניברסיטת תל אביב כי הרשות אינה מתכוונת להיכנע ללחץ. "אם הם חושבים שיסחטו אותנו הם טועים", טען. כבר אתמול איימו בכירים בפתח להפסיק את פעילות מנגנוני הביטחון. אחד מהם אמר ל"הארץ" כי "אם ממילא אין תהליך מדיני ואין לנו דרך לשלם משכורות לכוחות הפלסטיניים, נצטרך להוציאם לחופשה מרוכזת". לדבריו, החלטת ישראל רק מקרבת את הסתלקותו של יו"ר הרשות, מחמוד עבאס (אבו מאזן), מהזירה המדינית. צריך לומר כי הרמיזות שנשמעו מכיוון עבאס על פירוק הרשות הן ריטואל חוזר, שנשחק מרוב שימוש בלא יישום. ועדיין, באופן מעט אבסורדי, ישראל היא שמקרבת את האפשרות הזו בצעדיה. ללא משכורות, פעילות הרשות ומנגנוניה תשותק. כיצד יסייע הדבר לביטחון ישראל? לנתניהו הפתרונים.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ