הדיון בתקיפה באיראן |

סקר "הארץ": הציבור חלוק בדעתו אם נכון לתקוף באיראן

על פי הסקר, 41% תומכים בתקיפה לעומת 39% שמתנגדים. פיקוד העורף החל בתרגיל המדמה פגיעת טילים, ב-10:05 תישמע בגוש דן אזעקה עולה ויורדת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אזרחי ישראל חצויים בשאלה אם חיל האוויר צריך לתקוף את מתקני הגרעין באיראן - כך עולה מסקר שנערך אמש בעבור "הארץ". 41% מהנסקרים אמרו כי לפי דעתם, ישראל צריכה לתקוף את מתקני הגרעין באיראן. לעומתם 39% מהישראלים מתנגדים למהלך שכזה. 20% מהנשאלים ענו כי הם אינם יודעים מהו הדבר נכון לעשות.

הסקר נערך על רקע ריבוי הדיווחים בכלי התקשורת בימים האחרונים על תקיפה אפשרית של ישראל באיראן, ועל רקע הדיווח ב"הארץ" אתמול, שלפיו ראש הממשלה בנימין נתניהו מנסה לגבש רוב בפורום השמינייה ובקבינט המדיני-ביטחוני לתקיפה באיראן. עוד עמד ברקע לסקר הפרסום בגרדיאן, שלפיו הצבא הבריטי מאיץ את הכנותיו לתקיפה בינלאומית של מתקני הגרעין באיראן - תקיפה שתובל על ידי ארצות הברית, במידה שתצא אל הפועל.

מהסקר עולה עוד כי 52% מהנסקרים סומכים על ההחלטות שיקבלו בעניין האיראני ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון אהוד ברק. 37% מהנשאלים ענו כי הם אינם סומכים על שני המנהיגים, ו-11% מהנשאלים השיבו כי הם אינם יודעים. סקר "דיאלוג" נערך בפיקוחו של פרופסור קמיל פוקס מהחוג לסטטיסטיקה באוניברסיטת תל אביב, בקרב 495 נשאלים. טעות הדגימה היא 4.6%.

בתוך כך, אמש החל פיקוד העורף בתרגיל נרחב של מחוז דן, המדמה פגיעת טילים במבנים אזרחיים במרכז הארץ. התרגיל נערך יחד עם משטרת ישראל, כוחות החירום וההצלה האזרחיים ורשות החרום הלאומית (רח"ל). הוא יכלול ניסוי צופרים בכל רחבי גוש דן. צפירה עולה ויורדת תישמע הבוקר במשך דקה וחצי בשעה 10:05. אמש תרגלו תצפיתנים של פיקוד העורף, שהתמקמו בנקודות תצפית, הזנקת כוחות חילוץ וסיוע לנקודות שונות ברחבי גוש דן שבהם נפלו כביכול טילים. התרגיל התבצע באמצעות שיגור זיקוקים.

במסגרת תרגול הכוחות היום, ייפתחו מרכזי פינוי וקליטה בחולון. כמו כן, ייפתחו בחולון ובבת ים מרכזים זמניים לחלוקת מסכות התגוננות מפני לוחמה כימית. בפיקוד העורף הזדרזו אתמול לומר שהתרגיל הוא חלק מתוכנית האימונים השנתית שנקבעה כבר בשנה שעברה, במסגרתה מתורגלים מחוזות שונים של הפיקוד מדי כמה חודשים.

אתמול קיים צה"ל ניסוי במערכת רקטית באזור בסיס חיל האוויר בפלמחים, כחלק מבדיקה של טיל בליסטי חדש המסוגל לשאת ראש נפץ גרעיני ונמצא בפיתוח התעשייה הביטחונית. שובל האש שהשאיר אחריו הטיל נראה היטב בכל האזור. ממשרד הביטחון נמסר כי הניסוי תוכנן מראש ואין לו כל קשר לאירועים או לפרסומים האחרונים בתקשורת, ביניהם השיח סביב התקיפה האפשרית באיראן.

אתמול פורסם גם כי חיל האוויר קיים תרגיל רחב-היקף לטווחים ארוכים בשבוע שעבר בבסיס נאט"ו באיטליה ולקחו בו חלק מטוסים וצוותי אוויר משש טייסות שונות בחיל. התרגיל סוקר בהרחבה באתרי אינטרנט זרים המתמחים בתעופה.

התרגיל כלל את מרבית המרכיבים האוויריים שעשויים לקחת חלק במשימת תקיפה ארוכת-טווח עתידית: טייסות קרב, מתדלקים אוויריים ותחנות בקרה אוויריות. התרגיל ארך כשלוש וחצי שעות, בטווח של 1,500 מייל.

קראו כתבה זאת באתר "הארץ" באנגלית:

Haaretz poll: Israelis evenly split over attacking Iran

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ