אונסק"ו: גם באו"ם מסתייגים מ"הבן החורג"

במטה האו"ם בניו יורק לא ייחסו חשיבות רבה להכרת הארגון בפלסטינים. עם זאת, דיפלומטים בכירים מזהירים מ"כדור שלג שיהיה קשה לעצור"

שלמה שמיר
ניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה שמיר
ניו יורק

קבלת הרשות הפלסטינית כחברה קבועה באונסק"ו לא עוררה התרגשות מיוחדת במרכז האו"ם בניו יורק. בדיוק כמו הוועדה לזכויות האדם שמושבה בז'נווה, ושסדר העדיפויות שלה ודפוסי ההצבעה של חברותיה גורמים לעתים קרובות להרמת גבות בניו יורק, גם אונסק"ו - ארגון הפועל באופן עצמאי, איננו נהנה מהערכה מיוחדת בניו יורק.

במרכז האו"ם בניו יורק רווחת ביקורת סמויה על הסוכנויות והשלוחות של הארגון העולמי המגלות עצמאות יתרה - ביקורת שהופכת למורת רוח כאשר מדובר ביוזמות ומהלכים הנוגעים באופן ישיר בסוגיות ונושאים הנמצאים בעיצומם של דיונים ומגעים בניו יורק ושלגביהם שוררים חילוקי דעות בקרב חברות מרכזיות ומובילות.

עם זאת, דיפלומטים ופרשנים ותיקים בניו יורק ציינו אתמול כמה היבטים משמעותיים בהכרת אונסק"ו ברשות הפלסטינית. ראשית, מדובר במהלך תקדימי של ארגון הפועל בחסות האו"ם. "זה מהלך שיתחיל כדור שלג בעייתי שקשה מאוד יהיה לעצור", אמר ל"הארץ" סגן ראש משלחת מערבית.

לפי הדיווחים, הרשות מתכוננת לבקש חברות בעוד סוכנויות וארגונים של האו"ם. "כל סוכנות וארגון כזה הם ישות בפני עצמה עם כללים ונוהלים משלה וברובם הגדול אלו ארגונים הפועלים מחוץ לארה"ב - עובדה המקשה יותר על הפעלת השפעה כל שהיא על תהליך החלטתם", אמר הדיפלומט והוסיף כי "הפלסטינים מבקשים חברות ונציגות בסוכנויות ובארגונים של האו"ם על מנת לפגוע בישראל ולהביך ולבודד את ארה"ב".

ועידת אונסק"ו מקבלת בתשואות את קבלת הרשות, השבועצילום: אי–פי

דיפלומטים ופרשנים בניו יורק אמרו כי הרוב הגורף שתמך בקבלת הרשות הפלסטינית כחברה באונסק"ו: 106 בעד מול 14 נגד, הוא ביטוי לאהדה העצומה שצבר העניין הפלסטיני בזירה העולמית. היה זה תוצר של תהליך שהורגש לראשונה במלוא עוצמתה בקבלת הפנים הנלהבת לה זכה יו"ר הרשות, מחמוד עבאס  (אבו מאזן) במליאת עצרת האו"ם בספטמבר.

המשמעות המעשית של הצטרפות פלסטין לארגון אונסק"ו תתבטא בכך שלרשות תהיה דעה והשפעה על רישום "אתרי מורשת". פרשן בשבועון טיים הסביר אתמול כי "אחדים מאתרי המורשת המפורסמים בעולם נמצאים בשטח הנתון לשליטת הפלסטינים" והביא כדוגמא את כנסיית המולד בבית לחם, מערת המכפלה בחברון, וחלקים מהשטחים סביב ים המלח. "מדובר באתרים, שכחברה קבועה באונסק'ו, לרשות תהיה מעתה דעה מכרעת על גורלם", כתב הפרשן.

בוועידת אונסק"ו בשנה שעברה אושרה החלטה בנוגע למעמדו של קבר רחל שערערה את סמכותה של ישראל על המקום הקדוש ליהודים. פרשנים נוספים בניו יורק ציינו אתמול כי הצטרפותה הסופית של הרשות לאונסק"ו כרוכה בבעיה. מדינה שמתקבלת כחברה בארגון חייבת לאשר את אמנת אונסק"ו - אישור שחייב להינתן על ידי גוף פרלמנטרי מוסמך שמייצג את העם והמדינה.

שלטון החמאס ברצועת עזה שמפלג את העם הפלסטיני, מונע הקמת סמכות פרלמנטרית מלוכדת שכזו שיכולה לאשר את האמנה. למרות הרוח הגבית שקיבלה הרשות הפלסטינית, ההערכה בניו יורק היא שקבלתה לאונסק"ו לא תסייע לה במאמציה להשיג רוב במועצת הבטחון לאישור הפנייה להתקבל כחברה באו"ם.

דיפלומט מערבי בכיר אמר בשיחה עמו כי "הפעילות הפלסטינית להתקבל לסוכנויות האו"ם לא תתרום מאומה לקידום יוזמתם במועצת הבטחון ואולי תפגע במאמציהם". לדבריו, לא רק ארה"ב מתנגדת להכרה חד-צדדית של מוסדות האו"ם ברשות. לדבריו, גם חברות אחדות במועצת הביטחון מסתייגות מפעילות המצטיירת כהתרסה מוצהרת מול סמכות המועצה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ