הדיון בתקיפה באיראן |

סקר "הארץ": 60% מהציבור סבור סיכוי גבוה שכי מבצע צבאי יביא להתלקחות אזורית

למרות הערכה זו, 41% השיבו בחיוב לשאלה אם ישראל צריכה לתקוף באיראן. הנשאלים החרדים הם התומכים העיקריים במהלך זה, וכך גם 25% מהערבים

אופיר בר-זהר
אופיר בר-זהר

מסקר "הארץ" שנערך על רקע הדיון הציבורי הגובר בסוגית תקיפה אפשרית של ישראל באיראן, עולה כי 59% מאזרחי המדינה מעריכים כי יש סיכוי גבוה שפעולה צבאית באיראן תביא להתלקחות אזורית, בה ייטלו חלק גם חמאס בדרום וחיזבאללה בצפון. 21% ענו כי הסיכוי לכך בינוני. 20% מהנשאלים הנוספים השיבו כי לדעתם קיים סיכוי נמוך למלחמה כוללת, או שלא סיכוי כלל ומי שלא ידע להשיב על השאלה.

לשאלה המרכזית: "האם ישראל צריכה לתקוף את מתקני הגרעין באיראן?", השיבו בחיוב 41% מהנשאלים מול 39% שהתנגדו בעוד 20% לא הביעו דעה החלטית, המגזר לו השתייכו הנשאלים השפיע מאוד על התשובה. המתנגדים הגדולים הם באופן צפוי ערבים אזרחי ישראל אשר 54% מהם אמרו כי ישראל לא צריכה לתקוף. 25% מהערבים שנסקרו אמרו כי ישראל כן צריכה לתקוף את מתקני הגרעין ו-21% ענו כי אינם יודעים.

הנשאלים החרדים הם התומכים העיקריים בתקיפה. 50% מהם ענו כי על ישראל לתקוף באיראן. לשאלה זו ענו בחיוב גם 43% מהדתיים ו-45% מהמסורתיים. בקרב החילונים הדעות חצויות. 38% מהנשאלים תמכו בתקיפה ואילו 42% התנגדו לה. 53% מהנסקרים המשתייכים למגזר הרוסי הביעו התנגדות לתקיפה, 1% בלבד פחות לעומת כמות המתנגדים הערבים.

ומה דעתכם? לחצו לייק לפייסבוק של "הארץ" ושתפו אותנו

יחד עם זאת 37% מהרוסים תומכים במתקפה. יוצאי רוסיה מהווים את הקבוצה הנחרצת ביותר, אם לחיוב ואם לשלילה, כשרק 10% מהם אמרו שלא החליטו או שאינם יודעים, לעומת אחוזים כפולים ואף יותר מכך של מתלבטים באוכלוסיות אחרות.

לחצו להגדלה

שאלה נוספת בה עסק הסקר נוגעת להתייחסות האזרחים לתרחיש בו איראן תצליח להתחמש בנשק גרעיני. 11% מהנסקרים ענו כי במצב כזה הם ישקלו לעזוב את המדינה. 84% ענו כי לא ישקלו עזיבה ואילו 5% לא ידעו מה להשיב. חלוקת הנסקרים בתשובה זו לפי מגזרים מעלה כי המגזרים הדתי והמסורתי הביעו דבקות גדולה יותר בישראל לעומת אחרים שיבחנו עזיבה במקרה של איום גרעיני מאיראן.

רק 2% ממי שהגדירו עצמם כדתיים ו-8% מהמסורתיים אמרו שישקלו לעזוב, זאת לעומת 15% מיוצאי רוסיה, 13% מהחילונים, 13% מהערבים ו-10% מהחרדים. מהסקר עולה עוד כי אין קשר בין התמיכה בתקיפה לדבקות בישראל. 15% מבין התומכים בתקיפה אמרו שישקלו לעזוב את הארץ אם לאיראן תהיה פצצה גרעינית, לעומת 9% מבין המתנגדים לתקיפה שאמרו שישקלו זאת.

    מהסקר עולה כי 51% מהאוכלוסייה חושבים כי הדיון הציבורי המתלהט בסוגיה גורם נזק לישראל. יחד עם זאת, 39% מהנסקרים אמרו כי חשוב שיתקיים דיון כזה. 10% לא ידעו או לא ענו על השאלה. בחלוקה לפי מגזרים עולה כי הציבור הדתי הוא המתנגד הגדול לדיון בעניין - 68% מאלה שהגדירו עצמם דתיים ענו כי הדיון גורם נזק, לעומת 40% מהערבים והחרדים, 45% מהציבור הרוסי ו56% מהציבור החילוני.

    סקר "דיאלוג" נערך בפיקוחו של פרופסור קמיל פוקס מהחוג לסטטיסטיקה באוניברסיטת תל אביב, בקרב 495 נשאלים מכלל האוכלוסייה וטעות הדגימה בו היא 4.6%. בתשובה לשאלה שתוצאותיה הוצגו מוקדם יותר היום ענו 52% מהנסקרים כי הם סומכים על ההחלטות שיקבלו בעניין האיראני ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון אהוד ברק. 37% מהנשאלים ענו כי הם אינם סומכים על שני המנהיגים, ו-11% מהנשאלים השיבו כי הם אינם יודעים.

    הזינו שם שיוצג באתר
    משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ