לוגו רויטרס
רויטרס

שר החוץ של איראן, עלי אכבר סלאחי, הזהיר היום (חמישי) את ארצות הברית כי עליה לחשוב פעמיים לפני שהיא נכנסת ל"מסלול התנגשות" עם הרפובליקה האיסלאמית בשל תוכנית הגרעין שלה. "למרבה הצער, ארה"ב איבדה את תבונתה ואת זהירותה בכל הקשור לדרך התנהלותה בעניינים בינלאומיים", אמר סלאחי, והוסיף כי מדינתו מוכנה לתרחיש "הגרוע ביותר".

מוקדם יותר היום אמר נשיא ארה"ב ברק אובמה כי הוא ומקבילו הצרפתי ניקולא סרקוזי הסכימו להמשיך ללחוץ על איראן לזנוח את פרויקט הגרעין שלה. "היתה לנו אפשרות לדבר על שורה של נושאים ביטחוניים", אמר אובמה לאחר פגישתו עם סרקוזי, "נושא אחד שאני רוצה להזכיר הוא האיום המתמשך של פרויקט הגרעין האיראני".

הנשיא הזכיר את הדו"ח החדש של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) על פרויקט הגרעין האיראני, שצפוי להתפרסם בשבוע הבא, והוסיף כי "אני והנשיא סרקוזי הסכמנו להמשיך בלחץ חסר תקדים על איראן כדי שתעמוד בהתחייבויותיה".

על פי דרישת האמריקאים, הדו"ח שיתפרסם בשבוע הבא יחשוף מידע חדש שיוכיח כי איראן האיצה את תוכנית הגרעין שלה. כך גם מסר לפני שלושה חודשים מנכ"ל סבא"א, יוקיה אמאנו, עם פרסום הדו"ח הקודם.

ההערכה היא כי הפרטים החדשים יתבססו על מידע, לפיו איראן ביצעה שורה של פעולות חשאיות בתחום הקרוי "קבוצת הנשק", השלב האחרון בהרכבת הפצצה, וכן שורה של בדיקות כיצד להרכיב ראש חץ גרעיני. בארה"ב ובמערב מקווים כי המידע החדש יעזור להם לשכנע את רוסיה וסין להסיר את התנגדותן ולאפשר למועצת הביטחון להטיל עיצומים חריפים יותר על איראן - סבב חמישי של סנקציות - ושיהיו הפעם יעילים מספיק לשכנע את הנהגתה שתשעה את תוכנית העשרת האורניום שלה.

תוכנית זו, על אף העיכובים שנגרמו לה, בעיקר כתוצאה מהפגיעה במחשבים המפעילים את הסרכזות (צנטריפוגות), ממשיכה עם זאת להתקדם, והדבר מעורר דאגה בישראל ובמערב. גל הפרסומים של הימים האחרונים, בישראל וגם בבריטניה, לפיהם האופציה הצבאית לתקוף את איראן קיימת, נועדו גם הם לאותת לרוסיה ולסין להצטרף להטלת העיצומים, ולא - לא יהיה מנוס מפעולה צבאית.

בתוך כך אמר מזכ"ל נאט"ו כי לארגונו אין כל כוונה להיות מעורב צבאית באיראן. הוא הוסיף כי הארגון תומך במאמצים הדיפלומטיים שנעשים על מנת לפתור את נושא הגרעין האיראני ועודד את איראן להסכים להחלטות האו"ם בעניין.

קראו כתבה זאת באתר "הארץ" באנגלית:

http://www.haaretz.com/news/diplomacy-defense/palestinian-militants-fire-at-idf-forces-near-gaza-border-1.393481

אובמה וסרקוזי בפסגת ה-G20 בשבוע שעברצילום: אי–פי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ