דו"ח המבקר: המפלגות משתמשות בכספי הציבור כבשלהן

הדו"ח קובע כי הכספים מימנו סעודות פאר, מתנות לחתונות ושי לפעילי המרמרה. הביקורת החריפה ביותר נמתחת על "קדימה"

אופיר בר-זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אופיר בר-זהר

דו"ח מבקר המדינה, שבחן את השימוש שעשו המפלגות במימון שהן מקבלות מכספי המדינה, התפרסם היום (חמישי) וחשף כשלים חמורים בהתנהלותן. הדו"ח קובע כי המפלגות נוהגות בכספי הציבור - המועברים להן לפי חוק מימון מפלגות - כאילו היו שלהן, ומשתמשות בכסף למטרות שונות: החל ממימון אירועים ומתנות ועד לבונוסים שמנים למשרדי רואי חשבון.

הדו"ח קובע, למשל, שהסיעות הגדולות בכנסת - קדימה והליכוד - שילמו סכומים גבוהים עבור סעודות. קדימה ערכה ארוחה ל-60 מוזמנים בעלות של 57 אלף שקלים, כלומר תשלום של כ-950 שקלים עבור כל מוזמן. בליכוד נערכה ארוחה עבור 120 מוזמנים, בעלות של 44 אלף שקלים - שהם 366 שקלים לכל מוזמן. בתגובה לפניית המבקר, טענו הסיעות כי מדובר באירועים שנועדו לחזק ולשמר את יחסי העבודה של חברי הסיעה בינם לבין עצמם, או בינם לבין השותפים לקואליציה. סיעת ש"ס הוציאה סכום של כ-20 אלף שקלים עבור סעודת שבע ברכות לרגל נישואי בתו של יו"ר המפלגה אלי ישי, בטענה שלאירוע הוזמנו חברי סיעה רבים ולפיכך מדובר באירוע של הסיעה.

במפלגות אחרות השתמשו בכסף על מנת לממן נסיעות לחו"ל. ישראל ביתנו הוציאה סכום של 44 אלף שקלים עבור נסיעותיו של ליברמן ובכירים אחרים למדינות חבר העמים לשעבר. במפלגה טענו שהנסיעות נחוצות על מנת לשמור על קשר עם ציבור בוחרים פוטנציאליים וגורמי שלטון במדינה. גם מפלגת תע"ל (בראשות אחמד טיבי) השתמשה ב-22 אלף שקלים על מנת לממן נסיעות למצרים וירדן.

בכירי מפלגת קדימה. המפלגה נקנסה בחצי מיליון שקליםצילום: סלמן אמיל

סיעת מד"ע (שכיום מיוצגת על ידי ח"כ טאלב א-סאנע) נהגה להשתמש בכספי המימון הממלכתי עבור מתנות לחתונות שמנהיגי הסיעה הוזמנו אליהן. בתקופה השוטפת הסתכמו הוצאות אלה בכ-29 אלף שקלים. הסיעה טענה שההוצאות מקובלות לשמירת הקשר עם פעילי הסיעה וציבור הבוחרים. המבקר לא קיבל טענה זו ואמר כי "יש לראות בחומרה הענקת מתנות או טובות הנאה אישיות מכספי ציבור".

מפלגה ערבית נוספת, רע"מ, השתמשה בכספי המימון על מנת לרכוש מגני נחושת עבור 6 פעילים שהיו מעורבים במשט המרמרה, תחת הסעיף "הוצאות לשמירה על קשר עם ציבור התומכים והבוחרים של המפלגה".

הליכוד, קדימה והעבודה שילמו מאות אלפי שקלים למשרדי רואי החשבון שלהן, כבונוסים בגין קבלת דו"ח חיובי ממבקר המדינה. העבודה שילמה סכומי בונוס של 111 אלף שקלים. קדימה שילמה בונוס בסך של 58 אלף שקלים לרואה חשבון אשר ליווה אותה בבחירות לכנסת ה-18, וכן בונוס בסך של 191 אלף שקלים למשרד רואי החשבון שערך עבורה את הדו"חות הכספיים. סיעת הליכוד לא טמנה ידה בצלחת, והעבירה 240 אלף שקלים למשרד רואי החשבון שערך עבורה את הדו"ח הכספי שהוגש למשרד מבקר המדינה.

מבקר המדינה. "יש לראות בחומרה הענקת מתנות או טובות הנאה אישיות מכספי ציבור"צילום: אילן אסייג

את הביקורת החריפה ביותר מותח המבקר על מפלגת קדימה. המבקר קבע שמדובר בדו"ח לא חיובי וקנס אותה ב-570 אלף שקלים. הדו"ח חושף פגמים שונים בהתנהלות המפלגה: תשלום של סכומים גבוהים ללא קבלת אסמכתאות בכתב; ניכוי סכום של חצי מיליון שקל מסכומים שיועדו לפעילים בקלפיות והופחתו כ"הוצאות תקורה"; ופרשה חמורה במסגרתה הועבר סכום של 12.7 מיליון שקלים לגורם שלישי, כשבהמשך לא נבדק מה נעשה עם הכסף וסכום של 700 אלף שקלים נשאר בידי אותו גורם. במסגרת פרשה זו נעצרו לאחרונה גזבר קדימה יצחק חדד, איש הלוגיסטיקה של המפלגה חנוך חזין, ומרדכי מימון, מבעלי חברת י.ע.ל.ם שהתקשרה בהסכם עם מפלגת קדימה לשם ביצוע מערך התשלומים לפעילי יום הבחירות לכנסת ה-18.

מהמפלגה נמסר בתגובה כי "קדימה נקטה מיוזמתה, כבר לפני זמן, פעולה אמיצה, דרסטית וחסרת תקדים בפוליטיקה הישראלית. קדימה חקרה בעצמה את אנשיה, חשפה ממצאים קשים על התנהלות גזבר המפלגה והעבירה את הממצאים למבקר המדינה ולמשטרה. קדימה אף הגישה תלונה רשמית למשטרה, שכתוצאה ממנה נפתחה חקירה- הכול כאמור ביוזמת המפלגה. ההתנהלות הפיננסית הבעייתית אותה חשפנו מיוזמתנו משתקפת כמובן בהערות החשובות של המבקר. ההוצאות הבלתי סבירות - גם לדעתה של לבני - דוגמת ארוחת הערב הסיעתית והתקשרויות בעייתיות החשודות בפלילים עם גורמי חוץ, נחקרות ומטופלות כעת בעקבות פניית יו"ר המפלגה, ועל ידי משטרת ישראל. התנהלות קלוקלת זו של גזבר המפלגה היא הסיבה לדו"ח הלא חיובי של קדימה. יו"ר קדימה לבני מובילה מזה זמן ממושך את תהליך הניקוי המתבקש במפלגה ולראייה -כתוצאה מהליך נחרץ ומהיר זה - חסכה המפלגה סכום של למעלה מ- 13 מיליון שקל מאז הבחירות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ