הסנקציות על הרשות מסכנות חיי ישראלים

הקפאת הכספים לפלסטינים משמעותה שלילת משכורות לאנשי מנגנוני הביטחון בגדה, אלה ששומרים במעצר 150 אנשי חמאס המעורבים בתכנון פיגועים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הזירה האיראנית אינה המקום היחיד שבו ישראל משחקת קרוב מדי ללהבות. החלטת השמינייה משלשום, להעניש את הרשות הפלסטינית על קבלתה כמדינה חברה באונסק"ו באמצעות האצת בנייתן של 2,000 יחידות דיור בשטחים ולהקפיא את העברת הכספים לרשות, התקבלה בתזמון בעייתי במיוחד. ביום ראשון הקרוב ייצאו רבים מבין עשרות אלפי אנשי מנגנוני הביטחון הפלסטיניים לחופשת חג הקורבן. הפירוש המעשי של עיכוב הכספים, בצירוף עם הקפאת 192 מיליון דולר שנועדו לרשות בקונגרס האמריקאי, הוא שלילת משכורת מפעילי המנגנונים בחודשים הקרובים. אלה בדיוק אותם מנגנונים שלהם מייחסים צה"ל והשב"כ את מרבית האשראי על השקט הביטחוני היחסי בגדה המערבית בשנים האחרונות. לא במקרה הזהירו אלופי צה"ל כמה פעמים באחרונה את השרים מפני הקפאת הכספים לרשות.

נראה שעבור השמינייה, עצם הגשת בקשת החברות של הרשות בארגון החינוך, התרבות והמדע של האו"ם - בלי ספק מוסד קריטי לביטחון ישראל - היא עבירה המחייבת תגמול הולם. הצעדים הללו, שנועדו להרתיע את הרשות מפנייה לארגונים נוספים של האו"ם, עלולים לפגוע בסופו של יום בביטחונם של אזרחי ישראל, בראש ובראשונה במי שמתגוררים מחוץ לתחומי לקו הירוק. בבתי הכלא של הרשות עצורים כ-150 אנשי חמאס, רבים מהם בשל תכנון מעשים כפיגועי התאבדות וחטיפת חיילי צה"ל. עצירת משכורות אינה נראית כצעד הגיוני לשימור המוטיבציה של מי שמופקדים על מעצר מחבלי החמאס והחזקתם בכלא.

גם פוטנציאל ההרתעה הטמון בצעד הישראלי מוטל בספק. ראש צוות המו"מ הפלסטיני סאיב עריקאת הבהיר אתמול בנאומו במכון למחקרי ביטחון לאומי (INSS) באוניברסיטת תל אביב כי הרשות אינה מתכוונת להיכנע ללחץ. "אם הם חושבים שיסחטו אותנו הם טועים", טען. כבר אתמול איימו בכירים בפתח להפסיק את פעילות מנגנוני הביטחון. אחד מהם אמר ל"הארץ" כי "אם ממילא אין תהליך מדיני ואין לנו דרך לשלם משכורות לכוחות הפלסטיניים, נצטרך להוציאם לחופשה מרוכזת". לדבריו, החלטת ישראל רק מקרבת את הסתלקותו של יו"ר הרשות, מחמוד עבאס (אבו מאזן), מהזירה המדינית. צריך לומר כי הרמיזות שנשמעו מכיוון עבאס על פירוק הרשות הן ריטואל חוזר, שנשחק מרוב שימוש בלא יישום. ועדיין, באופן מעט אבסורדי, ישראל היא שמקרבת את האפשרות הזו בצעדיה. ללא משכורות, פעילות הרשות ומנגנוניה תשותק. כיצד יסייע הדבר לביטחון ישראל? לנתניהו הפתרונים.

אנשי מנגנוני הביטחון הפלסטיניצילום: כפרי ניר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ