עמוס הראל
עמוס הראל

מעט קשה להאמין, אבל אתמול נרשמו 24 שעות תמימות בלי אף התבטאות שנויה במחלוקת של בכיר ישראלי באשר למתקפה אווירית אפשרית נגד איראן. שום "אסור להוריד את האופציה הצבאית מעל השולחן", אף "ישראל היא המדינה החזקה באזור, יותר מאיראן", אפילו לא "עמיתי המכובד לממשלה הוא מדליף חסר אחריות". כלום. נאדה. או שהפוליטיקאים שלנו התעשתו או שבמאגר ההכרזות שלהם פשוט נגמרה התחמושת, אחרי שבוע של דברת חסרת מעצורים.

כשישראל משתתקת, הקשב מתפנה להצהרות בעולם. החשובה שבהן באה אתמול מכיוונו של נשיא ארצות הברית ברק אובמה, שבתום מפגש עם עמיתו הצרפתי ניקולא סרקוזי אמר כי שניהם מסכימים על הצורך להפעיל "לחץ חסר תקדים על איראן כדי שזו תעמוד בהתחייבויותיה". במידת מה, מספקים דברי אובמה את החתיכה החסרה בפאזל של הימים האחרונים. נדמה שצריך לראות את הצהרתו על רקע הפרסום ב"גרדיאן" הבריטי שלשום, בדבר הכנותיה של לונדון למתקפה צבאית באיראן, וגם על רקע המהלך שהחל את מחול החרבות הנוכחי, רצף ההדלפות מישראל על המחלוקת בדרגים הבכירים בשאלה אם מתקרב העיתוי הנכון לצאת להתקפה.

תמונת המצב שמתחילה להצטייר, בסבירות גבוהה למדי, היא כזו: המחלוקת הפנימית בישראל נותרה בעינה, וכמוה תמיכתו העקרונית של הצמד נתניהו- ברק באופציה צבאית. נראה שישראל עברה בהדרגה להפגנת שרירים אינטנסיבית: סדרת פעולות פומביות המגבירה את הלחץ בטהראן ובעיקר בקהילה העולמית, זו שחברותיה ידונו בשבוע הבא בדו"ח של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) על איראן.

צילום: רויטרס

תחת איום הפעולה הישראלי, הסיכוי לגיבוש עמדה עולמית נוקשה נגד איראן גדל, ובעקבותיו תיתכן החזרה של התיק האיראני למועצת הביטחון, לצורך סבב סנקציות חדש, חריף מבעבר. בהקשר זה, מעניין לראות שהרמיזות הישראליות של השבוע החולף לא נתקלו עד כה אפילו בבדל הסתייגות מוושינגטון או מלונדון.

בתוך כך, דיווח אתמול העיתון הכווייתי "אל-ג'רידה" שראש הממשלה בנימין נתניהו הורה לשב"כ לחקור את ההדלפות בסוגיה האיראנית. איכשהו, הפכה בשנתיים האחרונות דווקא העיתונות הכווייתית לערוץ המועדף להדלפות רגישות מצד הממסד הישראלי. נדמה שלא פעם היתה לשכת ראש הממשלה עצמה המקור לידיעות אלה.

הנה הימור: קיים סיכוי רב שחקירת השב"כ, אם תתנהל בכלל, תיתקל במבוי סתום. הסיבה לכך פשוטה. בשבועות האחרונים לא היה כמעט בכיר ישראלי אחד, בתפקיד או בדימוס, שלא נטל חלק, גלוי או סמוי, בדיון התקשורתי על איראן. אם נתניהו באמת רוצה להיכנס לעובי הקורה, הוא עלול לגלות שיידרש לפטר חצי ממשלה, אם לא את עצמו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ