ארה"ב דורשת מישראל: העבירו כספי המסים לרשות הפלסטינית

שגריר ארה"ב ושליח הממשל הביעו לפני יועצי נתניהו מורת רוח מהסנקציות שהשמינייה מטילה על הרשות הפלסטינית

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

השליח האמריקאי למזרח התיכון, דייוויד הייל, ושגריר ארה"ב, דן שפירו, מחו לפני לשכת ראש הממשלה על סדרת הסנקציות שישראל הטילה על הרשות הפלסטינית עקב קבלת פלסטין כחברה מלאה באונסק"ו. הבכירים האמריקאים הדגישו ליועציו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שארה"ב מתנגדת לכל הקפאה של העברת כספי המסים שישראל גובה בשביל הפלסטינים.

לדברי פקידים בכירים במשרד החוץ האמריקאי, הייל ושפירו שוחחו על כך ביום שלישי ורביעי עם שליח ראש הממשלה, עו"ד יצחק מולכו, עם היועץ לביטחון לאומי יעקב עמידרור, ועם היועץ המדיני רון דרמר והביעו חוסר שביעות רצון מההחלטה של פורום השמינייה ביום שלישי להטיל סנקציות על הרשות הפלסטינית.

אחת הסנקציות היתה הקפאת כספי המסים שישראל גבתה בשביל הפלסטינים באוקטובר, עד דיון עקרוני על עתיד העברות הכספים לפלסטינים. מדובר בכ-100 מיליון דולר בחודש, שבהם משלמת הרשות את משכורותיהם של אנשי מנגנוני הביטחון ופקידי הממשלה. בשל עיכוב העברת הכספים, אלפי פקידים פלסטינים לא יקבלו את משכורותיהם לפני חג הקורבן.

שר החוץ של הרשות הפלסטינית, ריאד אל-מלכי, במטה אונסק"ו בפאריס, ביום קבלת פלסטין כחברה בארגון השבוע צילום: אי-אף-פי

הייל ושפירו הדגישו לפני יועצי נתניהו שמדובר בכספים ששייכים לרשות וישראל מחויבת להעבירם מדי חודש, לפי ההסכמים. הם ציינו שארה"ב מצפה שהכספים יועברו בהקדם, כדי למנוע משבר משכורות ברשות הפלסטינית. יועצי נתניהו אמרו כי לא התקבלה עדיין החלטה סופית בעניין הכספים וכי דיון על כך יתקיים בקרוב.

ל"הארץ" נודע שנתניהו לא זימן לדיון בשמינייה ביום שלישי את הרמטכ"ל בני גנץ, את אלוף פיקוד מרכז אבי מזרחי או כל נציג צה"ל. מי שייצג את עמדת הצבא בדיון היה שר הביטחון אהוד ברק, שהביע התנגדות להקפאת הכספים.

ברק נפגש אתמול בלונדון עם שר החוץ הבריטי, ויליאם הייג, שדרש ממנו להעביר את כספי המסים לרשות הפלסטינית בהקדם. "ההחלטה הזאת מדאיגה", אמר הייג. "זה לא האינטרס של אף אחד מהצדדים, בוודאי לא של ישראל, כי יש לזה השלכות מיידיות על יכולת הרשות הפלסטינית להשליט סדר וביטחון בגדה".

הסיבה לכך שלשכת נתניהו לא זימנה קצינים לדיון נעוצה כנראה בהתנגדות הצבא לחלק מצעדי הענישה שהוחלט עליהם בשמינייה. עמדת צה"ל, במיוחד פיקוד המרכז, היא להימנע מצעדי ענישה כלפי הרשות, העלולים להשפיע על התיאום בין מנגנוני הביטחון הפלסטיניים לצה"ל. צה"ל אף סבור שישראל צריכה לעשות מחוות כלפי הרשות הפלסטינית בעקבות עסקת שליט, שחיזקה את החמאס.

קצינים בכירים בצה"ל ציינו שעצירת כספי המסים הפלסטיניים היא צעד חסר אחריות, העלול להביא לפגיעה חמורה בתיאום הביטחוני עם הפלסטינים ולהתלקחות אלימה בגדה. "קיבלו החלטה בלי לשאול את הצבא לדעתו", אמר קצין בכיר. "אחר כך אנחנו אלה שנצטרך לנקות את השברים. מה יעשו המפקדים הפלסטינים שהחיילים שלהם לא יקבלו משכורת? ימשיכו לרדוף אחרי מחבלים?".

בהמשך לסנקציות שהוטלו על הרשות הפלסטינית, החליטה אתמול ישראל להטיל גם סנקציות על אונסק"ו. נתניהו אימץ את המלצת שר האוצר יובל שטייניץ והורה להקפיא את השתתפותה של ישראל במימון התקציב של אונסק"ו, ארגון החינוך והתרבות של האו"ם. זאת, בשל קבלת הרשות הפלסטינית כחברה מלאה בארגון. ישראל מעבירה מדי שנה כשני מיליון דולר לאונסק"ו. גורם בלשכת ראש הממשלה ציין שנתניהו הורה להעביר את התקציבים הללו למיזמי שיתוף פעולה באזור.

מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, קרא אתמול לפלסטינים לחדול מניסיונותיהם להתקבל לסוכנויות האו"ם כי הדבר יביא לקיצוץ נוסף במימון האמריקאי לאו"ם, כפי שקרה עם אונסק"ו. "המהלכים האלה אינם מועילים להם ואינם מועילים לאיש", אמר באן. "מיליונים רבים של בני אדם ייפגעו מכך".

בעקבות דבריו הודיע אתמול ברמאללה שר החוץ הפלסטיני, ריאד אל-מלכי, כי הרשות תתמקד מעתה בניסיון להשיג חברות מלאה באו"ם, באמצעות מועצת הביטחון, ולא תפנה בשלב זה לסוכנויות אחרות של האו"ם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ