חיל הים נערך להשתלט על המשט הצפוי להגיע לעזה

מארגנת המשט: שתי הספינות הן סנונית ראשונה בגל משטים קרוב. לוחמי שייטת 13 ישתלטו על הספינות אם יתעקשו להגיע הבוקר לעזה. הפעילים: לא נתעמת עם החיילים

ג'קי חורי
נטשה מוזגוביה ואנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי
נטשה מוזגוביה ואנשיל פפר

המשט החדש של שתי ספינות, העושה דרכו בים אל חופי עזה, הוא סנונית ראשונה בגל משטים קטנים שייצאו לרצועה בחודשים הקרובים. כך אמרה אתמול אחת ממארגנות המשט, הואידה עראף מתנועת "עזה חופשית", השוהה בימים אלה ברמאללה. לדבריה, בגלל כישלון המשט הקודם לפני כשמונה חודשים, המארגנים פעלו הפעם בשקט, כדי להבטיח יציאה ללא עיכובים מהנמלים, וללא ניסיונות של ישראל לטרפד את המשט.

"אנחנו רוצים להעביר לעולם ולדעת הקהל מסר, שעזה נמצאת עדיין במצור. החלטנו שהספינות הבאות ייצאו בצורה מסודרת, גל אחר גל, תחת השם ‘משט גלי החופש'", אמרה עראף.

"תחריר", אחת משתי ספינות המשט, בצאתה שלשוםצילום: Freedom Waves

הספינות צפויות להתקרב לחופי עזה וישראל הבוקר. חיל הים, העוקב אחרי התקדמותן, מתכוון להשתלט עליהן ולהשיטן לנמל אשדוד, אם הנוסעים יתעלמו מקריאותיו לעגון בנמל מצרי או ישראלי, ויתעקשו להמשיך לעזה. היום לפנות בוקר היו ספינות חיל הים אמורות ליצור קשר ראשון עם המשט ולהזהיר את אנשיו שהם מתקרבים לאזור סגר ימי.

עצירת הספינה עתידה להעשות על ידי לוחמי שייטת 13, שינחתו מסירות מהירות או ממסוקים על סיפון הספינות. בחיל הים לא צופים שהנוסעים ינקטו אלימות.

שתי ספינות, עם 27 פעילים ועיתונאים (12 מהם אירים והשאר מארה"ב, קנדה, מרוקו ומדינות אחרות), יצאו שלשום מטורקיה ושטו אתמול במים בינלאומיים. הספינות אינן נושאות מטען כבד של סיוע, בשל גודלן ומגבלות נשיאה. עיקר המטען הוא ציוד רפואי.

הפעילים בבטחן אחת הספינותצילום: Freedom Waves

מג'ד כיאל, פעיל פוליטי מחיפה, הוא הפלסטיני היחיד שנמצא על הספינות. אתמול אמר בשיחה לרדיו א-אשמס ששתי הספינות קטנות, וכי הן באות עם מסר ברור לדעת הקהל בעולם, שצריך להסיר את המצור על רצועת עזה. לדברי כיאל, הפעילים אינם יכולים לומר בוודאות מתי יגיעו לחופי עזה, בגלל מכשולים ומזג האוויר. ביחס לאפשרות שחיל הים הישראלי יעצור את הספינות אמר כיאל, שהמארגנים מביאים אפשרות זו בחשבון והדגיש שהפעילים אינם מחפשים עימות.

אהאב לוטייף, אזרחי קנדי ממארגני המשט, אמר אתמול ל"הארץ" מהספינה "תחריר", שהיא נמצאת "בחצי הדרך לעזה, ואנו מצפים להגיע לשם תוך יומיים". הים, אמר, לא אידיאלי, אבל כל הנוסעים מרגישים בסדר. הוא אמר שישראל עדיין לא יצרה אתם קשר, אבל הם שמעו מהתקשורת שמתכוונים לעצור אותם. "אולי נאט קצת, אולי נאיץ קצת כשנתקרב לעזה, אבל אין לנו כוונה להתעמת עם החיילים הישראלים", אמר. "אנו נחושים להגיע לעזה, אבל לא באלימות".

קיט קיטרג', פעילה אמריקאית על "תחריר", סיפרה שהפעילים בשתי הספינות עושים אימונים להתנגדות לא-אלימה ודנים בתסריטים האפשריים של מפגש עם חיילי צה"ל.

ברצועת עזה מכינים קבלת פנים חגיגית לספינות. היום ומחר תתקיים בנמל פעילות המכוונת בעיקר לדעת הקהל בעולם. אמג'ד אשוא, נציג העמותות האזרחיות בעזה, אמר כי למרות הדיווחים על הקלות במצור, הרצועה חיה במצור אכזרי שאין כמותו בעולם. "לפעמים יוצרים מצג שווא שאין מצור. אבל צריך להבין שישראל עדיין מונעת כניסת חומר בניין לרצועה, שנועד לבנות את הבתים והבניינים שנהרסו במלחמה האחרונה", אמר.

אשוא התייחס גם לסגר ההפוך, מניעת היציאה מרצועת עזה החוצה, ואמר שהוא גורם סבל רב: משפחות רבות אינן יכולות להתאחד, סטודנטים אינם יכולים להשלים את לימודיהם וחולים אינם מקבלים טיפול הולם. "וזה, לצד האבטלה הגואה והמצב הכלכלי הקשה".

דוברת משרד החוץ האמריקאי אמרה אתמול בתגובה למשט: "עמדתנו כלפי המשטים לא השתנתה. אנו עומדים בקשר עם הממשלות הרלוונטיות. עם ממשלת טורקיה דיברנו היום. אנו מחדשים אזהרה לאזרחים האמריקאים לא להיות מעורבים בפעילות הזאת. הדאגה שלנו היתה מהדווחים שספינות קרב טורקיות מלוות את המשט. הבהרנו לטורקים שזה רעיון גרוע. ממשלת טורקיה הבהירה לנו שזה לא קורה".

קראו כתבה זאת במהדורה האנגלית של "הארץ"

Gaza flotilla activists planning series of aid ships over coming months

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ