הקטעים שלא שודרו מעולם מההשבעה הפיקטיבית של ארגון אי"ל

חומר הגלם המלא לכתבה המבוימת שהסעירה את המדינה, כולל את ההכנות הטכניות של אנשי הערוץ הראשון ושיחות התדרוך מרביב למצולמים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שמונה שנותיו של רביב היו זרועות פרובוקציות אינסופיות. הפרובוקציה הגדולה מכולן הייתה בספטמבר 1995, אז ביים עבור הערוץ הראשון טקס השבעה של חברים חדשים לארגון אי"ל. הכתבה, בבימוי איתן אורן, שודרה ביומן של הערוץ הראשון. בכתבה נראים צעירים עומדים סמוך לקברו של לוחם הלח"י אליהו חכים בהר הרצל, נשבעים לארגון אי"ל שאקדח צמוד לחזם, ומתבטאים על כך שיהרגו בעת הצורך גם יהודים. רביב דיבר על כלבים שמגדלים בקריית ארבע, שמריחים רק ערבים. הארץ הזדעזעה. גינויים חריפים נשמעו מכל רחבי הקשת הפוליטית. מיד לאחר הרצח, חזרו ושידרו בערוץ הראשון שוב ושוב קטעים מההשבעה, כ"הוכחה" לכך שהכתובת היתה על הקיר.

כנחשף רביב, החלה ביקורת ציבורית רחבה על אורן ורשות השידור. הם הואשמו ששיתפו פעולה עם השב"כ בביום הטקס. בחלק החסוי של ועדת שמגר, קבעה הועדה כי "(רביב) כל העת המשיך בקשרים עם התקשורת כדי להציג את איל כגוף קיים וזכה לסיוע הטלויזיה בכך ששידרה טקס השבעה, שלא היה אלא הצגה, כאשר מי שנכח במקום חייב היה להיות ער לכך שמדובר בהצגה".

פרשת ההשבעה הכתימה את הקריירה הארוכה של אורן, במאי מוערך וותיק ברשות השידור. כדי להלחם על שמו הטוב, אמר אז אורן "'מה זה הצגה לתקשורת? שמישהו יסביר לי מה זו הצגה. האם מסיבת-עיתונאים אינה הצגה לתקשורת? הרי הכינו אותה מראש לעיתונאים. האם הפגנה שנקבעה מראש אינה הצגה? את יכולה לקרוא לזה הצגה ואני קורא לזה מחזה מצמרר. אנחנו הצטמררנו. ברשותי כל הקלטות שאנחנו צילמנו. אין שם שום קטע שבו הם מתפוצצים מצחוק. להפך - הם רועדים מפחד. כל מה שצילמנו צולם בשוט אחד, אמרתי לצלם שלא יפסיק לצלם לרגע. אלו לא אנשים שהציגו, אלו אנשים שדיברו באמונה לוהטת ממוחם הקודח".

ברשות "הארץ" נמצאים כל חומרי הגלם שצילם אורן בהר הרצל באותו לילה. צפייה בקטעים שלא שודרו מעולם, מגבירה את סימני השאלה סביב שיקול הדעת שהביא את רשות השידור לשדר את הכתבה. בצילומים נראים רביב וסגנו ערן אוז'אלבו מגיעים עם חבורת הנערים להר הרצל. אנשי הערוץ הראשון מצמידים להם מיקרופונים. לאחר ההשבעה, שרביב מדקלם את הנוסח, והנער חוזר אחריו, הם קיבלו שמות קוד. "אבשלום" "משה" ו"יאיר". רביב כינה את עצמו "מלאכי". לאחר מכן, אוז'אלבו הביא להם כרטיסי חבר באיל, שהוכנו מראש. בראיונות איתם, הנערים החלו לדבר שטויות. אחד הנערים אמר כי "יצחק שמיר היה בקשר איתנו, אבל זה בחלק החסוי". נער אחר אמר לאורן כי בינתיים הארגון עדיין לא עשה שום דבר. רביב מיד לקח את הנער מהמצלמה לשיחה בצד, שלא הוקלטה. רביב עצמו התבטא בקיצוניות חסרת תקדים, פנטזיונרית. הוא הבטיח שאחרי פינוי חברון הם יעשו לערבים "פרעות תרפ"ט", ואחרי שנה הם ףישכחו מברוך גולדשטייןפ בשל הדם הרב שישפך. לדברים כמובן, לא היה ביסוס כלשהוא במציאות.

המשתתפים בטקס ההשבעה

סצנה מרכזית שלא שודרה, היא לאחר ההשבעה, מתנפל רביב לפתע על אחד הנערים, ומושיב אותו בכוח על ספסל אבן. רביב מכה בעורפו של הנער במה שנראה כ"חקירה" ואומר לו "מה באת להשתטנקר עלינו? השב"כ שלח אותך"?". לאחר מכן רביב אוחז בחולצתו של הנער, מעמיד אותו בכוח, מכוון פנס לעבר עינו ואומר לו "מה, גילי שלח אותך? באת להסתלבט עלינו?". הנער ממלמל בקול בוכים כי איש לא שלח אותו. רביב לוקח אותו הצידה לטיול, ובשלב זה הצילום הופסק. לאחר הרצח, היועץ המשפטי לממשלה אליקים רובינשטיין, החליט להעמיד לדין את כל משתתפי טקס ההשבעה, בגין פרסום דברי שבח לאלימות אך לבסוף חזר בו. חקירה נוספת נפתחה נגד אורן, בחשד שביים את הטקס. רביב טען כי ביים את הדברים יחד עם אורן. החקירה נסגרה מחוסר ראיות.

"אם אתה שטינקר של השב"כ - דמך בראשך", מתוך הסרטון
הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ