לוחמי שייטת 13 השתלטו היום אחר הצהרים (שישי) על שתי ספינות של פעילי שלום, שניסו להפר את הסגר הימי על רצועת עזה. לקראת ההשתלטות של הקומנדו הימי, הפעיל חיל הים מיסוך אלקטרוני שמנע מהפעילים ליצור קשר עם החוף. החיילים, שהגיעו לספינות באמצעות סירות, לא נתקלו בכל ההתנגדות. שתי הספינות הובלו לנמל אשדוד.

מוקדם יותר, יצר חיל הים קשר עם שתי הספינות שניסו להגיע לעזה. לפי דיווחים מעזה, הספינות נמצאו במרחק 80 ק"מ מחופי הרצועה כאשר קיבלו אזהרה ברשת הקשר מחיל הים הישראלי לשנות את כיוון השיט שלהם. פעילים בעזה וברמאללה שנמצאו בקשר עם הספינות אמרו כי הוא אבד מעט אחרי השעה אחת בצהריים.

מצה"ל דווח כי לספינות נמסר דרך רשת הקשר שהן מתקרבות לאזור הסגר הימי על עזה. חיל הים הורה לספינות לשוב על עקבותיהן, או לפרוק את הציוד שעליהן בנמל אשדוד או נמל מצרי. הפעילים לא נשמעו להוראה, בעקבות זאת הורה הרמטכ"ל לחיל הים להשתלט על הספינות ולהשיטן לנמל אשדוד.

קרדיט: דובר צה"ל

לעדכונים, חדשות ופרשנויות, לחצו לייק בעמוד הפייסבוק של "הארץ"

דוברת משרד החוץ האמריקאי ויקטוריה נולנד, הגיבה היום למשט האחרון לעזה ואמרה כי "לא רצינו שייצא לפועל. הישראלים נקטו בצעדים שהם חשבו שראויים לביטחון שלהם. הבהרנו בצורה מאוד חד משמעית בקהילה הבינלאומית, באופן פומבי ובאופן פרטי, שאנחנו חושבים שזה רעיון מסוכן, ואנחנו עדיין מזהירים את האזרחים שלנו מפני השתתפות ביוזמות כאלו".

"אם לא יהיו שיבושים, נגיע לעזה בשעות הקרובות", כך אמר הבוקר אחד ממארגני המשט לעזה. במשט הנוכחי שתי ספינות, עם 27 פעילים ועיתונאים (12 מהם אירים והשאר מארה"ב, קנדה, מרוקו ומדינות אחרות), שיצאו שלשום מטורקיה ושטו אתמול במים בינלאומיים. הספינות אינן נושאות מטען כבד של סיוע, בשל גודלן ומגבלות נשיאה. עיקר המטען הוא ציוד רפואי.

הפעילים בבטחן אחת הספינותצילום: Freedom Waves

אתמול אמרה אחת ממארגנות המשט כי המשט הנוכחי הוא סנונית ראשונה בגל משטים קטנים שייצאו לרצועה בחודשים הקרובים. לדבריה, בגלל כישלון המשט הקודם לפני כשמונה חודשים, המארגנים פעלו הפעם בשקט, כדי להבטיח יציאה ללא עיכובים מהנמלים, וללא ניסיונות של ישראל לטרפד את המשט. "אנחנו רוצים להעביר לעולם ולדעת הקהל מסר, שעזה נמצאת עדיין במצור. החלטנו שהספינות הבאות ייצאו בצורה מסודרת, גל אחר גל, תחת השם ‘משט גלי החופש'", אמרה עראף.

ברצועת עזה הכינו קבלת פנים חגיגית לספינות. היום ומחר תתקיים בנמל פעילות המכוונת בעיקר לדעת הקהל בעולם. אמג'ד אשוא, נציג העמותות האזרחיות בעזה, אמר כי למרות הדיווחים על הקלות במצור, הרצועה חיה במצור אכזרי שאין כמותו בעולם. "לפעמים יוצרים מצג שווא שאין מצור. אבל צריך להבין שישראל עדיין מונעת כניסת חומר בניין לרצועה, שנועד לבנות את הבתים והבניינים שנהרסו במלחמה האחרונה", אמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ