סבא"א: איראן מנסה לפתח נשק גרעיני

הדו"ח שיפורסם השבוע יחשוף מידע חדש והוכחות על ביצוע ניסויים בפיצוץ גרעיני והרכבת ראש קרבי על טילים. הנשיא פרס: האופציה הצבאית מתקרבת

לוגו אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אי-פי

בשבוע הבא צפויה הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) לחשוף חומר מודיעיני לפיו איראן מקדמת תוכנית ליצור נשק גרעיני. על פי הדיווח, הדו"ח של הסוכנות יחשוף תצלומי לויין וחומר מודיעיני נוסף שטרם הוצג, אשר יוכיח כי איראן ביצעה שורה של פעולות חשאיות בתחום הקרוי "קבוצת הנשק", השלב האחרון בהרכבת הפצצה, וכן שורה של בדיקות כיצד להרכיב ראש חץ גרעיני.

דיפלומטים מסבא"א אמרו כי בין המידע החסוי יהיו גם תצלומי לווין של מיכל מתכת גדול מימדים בבסיס צבאי בעיר פרצ'ין, שעל פי ההערכות משמש לניסויים בפיצוץ הדרוש לייצור ביקוע גרעיני.

הדו"ח יציג גם הוכחות נרחבות לפיהן מדענים איראניים עבדו על מודלים ממוחשבים של ביקוע גרעיני והתקנת ראש קרב גרעיני על טילים. איראן רכשה מצפון קוריאה מחשב על מיוחד שמבצע עבורה הדמיות של תגובת שרשרת הדרושה לצורך הפיצוץ הגרעיני. יחד עם העובדה כי יש לה כבר את הידע והטכנולוגיה להעשיר אורניום גם לרמה של 90%, הדרושה לייצר חומר בקיע לנשק גרעיני, מומחים מעריכים כי איראן נמצאת קרוב מאוד למצב שבו אם תרצה, תוכל לבצע פיצוץ גרעיני תת-קרקעי. עם זאת היא עדיין רחוקה במרחק של כמה שנים כנראה, מהיכולת להרכיב ראש חץ גרעיני על טילי השיהאב שלה.

איראן נמצאת תחת פיקוח של סבא"א במשך כעשור, בשל החשש שהיא מנסה לפתח נשק גרעיני. בעבר כבר הציגה הסוכנות תיעוד של פעולות איראניות שעשויות להעיד על פיתוח חשאי של נשק גרעיני, אולם הדו"ח הנוכחי יהיה מקיף בהרבה בהיקף ותוכן ההוכחות, שיוצגו לראשונה באופן פומבי.

עובד במתקן להמרת אורניום סמוך לעיר איספהאןצילום: אי–פי

הנשיא שמעון פרס אמר היום (שישי) בראיון לערוץ 2, כי להערכתו ישראל והעולם מתקרבים למימוש האופציה הצבאית מול איראן. לדבריו, "שירותי הביון של כל המדינות מבינים שהזמן אוזל והם מזהירים את המנהיגים שלהם". יחד עם זאת, אמר פרס כי יש לעשות הבחנה ברורה בין השיח הפומבי, למה שנעשה בפועל.

"כנראה שאיראן מתקרבת לנשק גרעיני", אמר הנשיא והסיף כי "בתקופה שנותרה אנחנו צריכים לתבוע מאומות העולם לפעול, ולהגיד להן שהגיע הזמן לעמוד בהבטחה שניתנה לנו, ולמלא את אחריותם, בין אם מדובר בסנקציות חריפות ובין אם מדובר במבצע צבאי".

בהתייחסו לשיח סביב הסוגייה האיראנית שהתלקח השבוע, אמר הנשיא כי "יכול להיות שלדיבורים בנושא יש פונקציה משלהם. צריך להבחין בין מה עושים לבין מה שאומרים. אני לא חושב שנעשתה החלטה כלשהיא, פרט למחויבות של אומות העולם לפעול בנושא, ואנחנו רוצים לראות מה עושות אומות העולם".

גם דוברת משרד החוץ האמריקאי, ויקטוריה נולנד, התייחסה היום לחרושת השמועות של השבוע האחרון. נולנד אמרה כי "כרגע כל הדיבורים הם בגדר שמועות וספקולציות של התקשורת, והממשלה בישראל מגיבה להן. לדעתי חלק מהדיבורים הללו מגיעים מבכירים לשעבר בישראל, ואני לא רוצה להתערב בענייניה הפנימיים של המדינה", אמרה נולנד.

לעדכונים, חדשות ופרשנויות, לחצו לייק בעמוד הפייסבוק של "הארץ"

בנוסף, התייחסה נולנד לפעולות של ישראל וארצות הברית בנושא ואמרה כי "באופן טבעי, אנחנו נמצאים בקשר קרוב עם הישראלים בסוגיה האיראנית. כידוע, אנחנו מתמקדים בהפעלת לחץ כלכלי. אנחנו בקשר עם כל השותפות הבין לאומיות שלנו, בכדי להגביר את הלחץ על איראן ולאכוף ביתר יעילות את הסנקציות הנוכחיות, כדי לגרום לאיראנים למלא את דרישותנו".

גם שר הביטחון אהוד ברק התייחס היום לסוגיית הגרעין האיראני, ואמר כי "אין להסיר שום אופציה מהשולחן, אבל דבר אינו מיידי או דחוף. עמדתנו לא השתנתה ולא תשתנה, אנחנו חושבים שצריך למנוע מאיראן להיהפך לגרעינית".

הנשיא פרס התייחס במהלך הראיון גם לסוגיה הפלסטינית, ואמר כי "אנחנו במצב שבו כל התריסים במזרח התיכון הולכים ומוגפים, אם בגלל מהפכות ואם בגלל הקצנה. נשאר לנו עוד את האשנב של אבו מאזן ופיאד, ואסור לפספס אותו. מדובר בשני אנשים רציניים, ואני מאמין שהם רוצים הסדר, גם להם יש בעיות פנימיות בסוגיית המשא ומתן, אבל אין לנו ברירה וצריך להגיע עימם להסדר, אחרת נישאר רק עם חמאס".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ