במוקד הדו"ח |

הבסיס שבו איראן מפתחת נשק גרעיני

מנהרות, חפירות ובונקרים מבוצרים: כך נראה בסיס פרצ'ין, 30 ק"מ מטהראן, שבו עורכת איראן ניסויים בתחמושת טילים וחומרי נפץ לביקוע גרעיני

יוסי מלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי מלמן

דו"ח הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א), שיתפרסם בווינה ביום שלישי, צפוי לקבוע כי איראן מנסה לפתח בחשאי נשק גרעיני. מהדלפות לתקשורת הבינלאומית עולה כי הפעם יופיע בצד הדו"ח גם נספח של 12 עמודים, ובו ראיות בדמות מסמכים ותצלומי לוויין ומידע נוסף שיחזק את הטענה כי איראן שוקדת בחשאי על תוכנית גרעין למטרות צבאיות. כמו כן יופיע מידע על הדמיות ממוחשבות של ראשי קרב גרעיניים שביצעו מהנדסים איראנים.

שר החוץ של איראן, עלי אכבר סלאחי, שהיה עד לאחרונה ראש "ארגון האנרגיה האטומית של איראן", טען אתמול כי הדו"ח הצפוי של סבא"א מפוברק. במסיבת עיתונאים בטהראן האשים את סבא"א כי היא נכנעת ללחץ אמריקאי שתכליתו להאשים את איראן בפיתוח נשק גרעיני. הוא רמז כי בעבר האשימו האמריקאים באופן דומה את עיראק ברכישה כביכול של אורניום. הוא ביקש לרמוז בכך שארה"ב מבקשת להכין את הקרקע לתקיפה אפשרית.

האתר המרכזי שבו מקדמת איראן את תוכניתה לייצר נשק גרעיני הוא בבסיס הצבאי פרצ'ין, השוכן כ-30 קילומטרים מטהראן - כך העריכו בסוף השבוע מקורות דיפלומטיים בווינה. על פי ההדלפות, איראן ביצעה בפרצ'ין שורה של ניסויים בשלב האחרון והקריטי לפיתוח נשק גרעיני, המכונה באנגלית "weaponization". ניסויים אלה כוללים שורה של פיצוצים והדמיות של פיצוצים באמצעות מחשבי ענק לבדיקת "שרשרת הפיצוץ" בנשק גרעיני.

5 מתוך 5 |
חפירת מנהרה בצלע ההר, צמוד לבסיס פרצ'יןצילום: Google Earth, GeoEye
1 מתוך 5 |
תמונה עדכנית של פרצ'ין המעידה, כביכול, על ביצוע ניסוים במתקןצילום: ISIS, Digital Globe
2 מתוך 5 |
חפירות בבסיס פרצ'יןצילום: Google Earth, GeoEye

לקבלת כל הסיפורים החמים, לחצו לייק לאתר "הארץ" בפייסבוק

עוד דווח על ידי סוכנות הידיעות אי-פי כי תצלומי לוויין של האתר חשפו בו מכל מתכת בגודל של אוטובוס שאמור לדמות לכאורה פצצת גרעין, שבוצעו בו ניסויים בחומרי נפץ.

פרצ'ין הוא בסיס המשמש לפיתוח וייצור תחמושת טילים וחומרי נפץ. יש בו מאות מבנים וכמה מנהרות ובונקרים המבוצרים היטב מתחת לאדמה. בבונקרים ובמנהרות מבוצעים ניסויים בפיצוץ חומרי נפץ. כבר לפני כשמונה שנים הגיע מידע למודיעין האמריקאי כי הבונקרים עשויים לשמש אתרים מתאימים גם לפיתוח נשק גרעיני.

כשביקשו ראשי סבא"א מאיראן לאפשר לפקחיה לבקר בפרצ'ין סירבה טהראן בטענה כי מדובר בבסיס צבאי, ועל פי תקנות סבא"א יכולות המדינות החברות בארגון להתנגד לביקורי פיקוח במתקנים צבאיים. עתה, כשמונה שנים לאחר מכן, שוב עולה שמו של האתר כמוקד לפעילות הגרעינית החשאית של איראן הנחשדת כי היא למטרות צבאיות.

לקראת פרסום הדו"ח, גובר המתח בקהילה הבינלאומית וההערכות הן כי הוא יכיל הפעם אמירות ברורות וחד-משמעיות על מה שבדו"חות הקודמים הוזכר רק בלשון עמומה כ"ממדים צבאיים" של תוכנית הגרעין האיראנית.

הדו"ח אמור להתפרסם באמצע השבוע הבא, לקראת כינוס מועצת הנגידים של סבא"א ב-17 בנובמבר. בימים אלה הוא נמצא בשלבים אחרונים של ליטוש וניסוח ועדיין טעון את אישורו של יו"ר הסוכנות, יוקיה אמנו.

מהדלפות לתקשורת הבינלאומית של מקורות דיפלומטיים - לרוב שם קוד לפקידים בכירים בסבא"א - עולה כי הדו"ח יפרט את קצב ההתקדמות של איראן בכל הנוגע להעשרת אורניום במתקן בנתאנז. הדו"ח יקבע כי איראן ממשיכה בהתחמקות וסירוב למסור מידע על ההיבטים השונים של פעילותה הגרעינית, דבר שמעורר את החשד כי היא מעלימה מידע ופועלת לפיתוח נשק גרעיני.

בדו"חות קודמים שפרסמה הסוכנות נקבע כי לאיראן יש כ-4.5 טונות של אורניום מועשר בדרגת העשרה נמוכה (3.5%) במתקן בנתאנז. כמות זו - אם תועשר לרמה של 90% (לאיראן כבר יש ידע וטכנולוגיה לשם כך) - תספיק לשם ייצור חומר בקיע לארבע עד חמש פצצות גרעין.

בנוסף לכל אלה, יש במערב ראיות כי איראן מבצעת שורה של ניסויים שתכליתם לבדוק את יכולתה להרכיב נשק גרעיני על טילי שיהאב. ניסויים אלה מתקיימים כבר מאז 2004 ונחשפו בעבר בדו"חות של סוכנות הגרעין. עיקרם היה הדמיית מחשב שזכתה לכינוי "מרכבות האש" ואשר עותק של אותה הדמיה הוצג כבר לפני כמה שנים לפני נציגים של סבא"א.

הדו"ח החדש והמקיף מבוסס על מידע מודיעיני שהגיע לסבא"א מגופי ביון במערב, ובראשם קהילות המודיעין של ארה"ב, בריטניה וגרמניה - ועל פי פרסומים שונים גם של ישראל. המידע מצוי בידי סוכנויות הביון זה כמה שנים אך באחרונה הועבר לסבא"א, שאף קיבלה אישור לפרסמו.

מכל אלה עולה כי איראן האיצה את תוכנית הגרעין שלה, ובמיוחד את השלב הסופי של הפעילות ב"קבוצת הנשק" - דבר המעורר את החשד כי היא נמצאת לקראת ההכרעה הסופית שלה אם לפתח פצצת גרעין. החלטה זו נתונה בראש ובראשונה בידי המנהיג העליון עלי חמינאי, הנעזר בשני יועציו הבכירים בנושא זה - מפקד משמרות המהפכה, מוחמד עלי ג'פרי, ושר ההגנה של איראן, אחמד ווהידי.

ארצות הברית, המערב וישראל מקווים שהחומר החדש ישכנע את רוסיה וסין להצטרף ליוזמה להטיל עיצומים חדשים ותקיפים יותר במועצת הביטחון של האו"ם על איראן, אך ספק רב אם זה יקרה.

חפירות בבסיס פרצ'יןצילום: Google Earth, GeoEye

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ