נתניהו וברק סירבו להתחייב כי לא יתקפו את איראן בלי לתאם עם ארה"ב

בפגישותיו עם רה"מ ושר הביטחון בחודש שעבר רמז שר ההגנה פאנטה כי ארה"ב אינה רוצה להיות מופתעת, אולם נענה בעמימות

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

שר ההגנה האמריקאי ליאון פאנטה לא קיבל מראש הממשלה, בנימין נתניהו, ומשר הביטחון, אהוד ברק, התחייבות ברורה לפיה ישראל לא תפעל נגד מתקני הגרעין של איראן ללא תיאום עם ארה"ב. לדברי פקידים אמריקאים, שתודרכו לגבי ביקורו של פאנטה בישראל לפני כחודש, נתניהו וברק השיבו בצורה כללית בלבד לשאלותיו בדבר כוונותיה של ישראל.

פאנטה ביקר בישראל ב-3 באוקטובר ונפגש עם נתניהו, ברק, הרמטכ"ל בני גנץ ובכירי המטכ"ל. מאחורי ביקורו עמדה תחושה בוושינגטון כי הממשל האמריקאי אינו מבין בצורה ברורה לאן מועדות פניה של ישראל בתקופה הנוכחית, בכל הנוגע לטיפול באיום האיראני.

פקידים בממשל האמריקאי ציינו כי בחודשים שקדמו לביקור היתה ירידה משמעותית בהתבטאויות הישראליות בעניין איראן. "לא שמענו מהישראלים כמעט כלום בנושא", אמרו הפקידים האמריקאים. "לא בפומבי, אבל גם לא בערוצים מדיניים וביטחוניים. הדבר הזה גרם לנו לחשוב שאנחנו צריכים לקבל תמונה ברורה יותר מהישראלים לגבי איפה הם עומדים".

ראש הממשלה נתניהו עם שר ההגנה האמריקאי, ליאון פאנטה, בעת ביקורו בישראל בחודש שעבר. "יש לעבוד יחדיו כדי לוודא שאיראן אינה מהווה איום", אמר פאנטהצילום: רויטרס

פאנטה העלה את הנושא האיראני בשיחותיו בישראל עם שר הביטחון וראש הממשלה, ביקש לקבל הבהרות סביב כוונות ישראל והדגיש שארה"ב מעוניינת שבין המדינות יהיה תיאום מלא. הוא רמז כי ארה"ב אינה רוצה שישראל תפתיע אותה, אולם גם ברק וגם נתניהו התחמקו מלהשיב בצורה ברורה והשיבו בצורה מעורפלת וכללית בלבד.

בביקורו בישראל, קיים פאנטה מסיבת עיתונאים עם שר הביטחון ברק בה רמז שארה"ב מתנגדת לתקיפה ישראלית באיראן. "כדי שנוודא שאיראן אינה מהווה איום לאזור על מדינות לעבוד יחדיו", אמר אז והוסיף כי הפתרון לתוכנית הגרעין האיראנית טמון אך ורק בתיאום של הקהילה הבינלאומית.

ביקור פאנטה והמסרים ששמע בביקורו בישראל הביאו, לדעת פרשנים, להתפתחות שתי אסכולות מרכזיות בוושינגטון בעניין האפשרות של תקיפה ישראלית באיראן. לפי אסכולה אחת, ההתחמקות של נתניהו וברק משאלותיו של פאנטה נבעה מכך שישראל אכן מתכננת פעולה צבאית נגד איראן ללא תיאום עם ארה"ב.

לפי האסכולה השנייה, המסרים שמקבלת ארה"ב מהדרג הביטחוני הם אלה שמשקפים את המציאות, בעוד שהערפול שמגיע מכיוון הדרג המדיני נועד להפעיל לחץ על הממשל האמריקאי, כדי שזה יגביר את לחצו על איראן.

ייתכן שהדברים ששמע פאנטה בביקורו בישראל - ובמיוחד אלה שלא שמע - הם שעומדים מאחורי דברים שאמרו קצינים בכירים בצבא ארה"ב לרשת סי-אן-אן בסוף השבוע. לפי הדיווח, דאגתה של ארה"ב מכך שישראל תתקוף את מתקני הגרעין של איראן גוברת, ולכן היא הגבירה את המעקב אחרי הפעילות הצבאית בישראל ובאיראן כאחד.

"בעבר חשנו שיש לנו הבטחה מישראל לכך שנקבל התרעה מוקדמת לגבי כל התקפה נגד איראן", אמרו הקצינים האמריקאים לרשת סי-אן-אן. "כעת התחושה היא שההבטחות האלה אינן קשיחות".

ברק: לא לשלול אף אופציה בעניין איראן

שר הביטחון אהוד ברק קרא בסוף השבוע שלא להסיר אף אופציה מהשולחן בעניין הגרעין האיראני. בראיון לרשת סי-אן-אן נשאל אם הוא ונתניהו דנים בתקיפת מתקני הגרעין באיראן.

ברק ציין כי בתוך ישראל מתקיימים דיונים בנושא האיראני כבר כמה שנים: "אין כאן שום דבר חדש. אנחנו מעדיפים שזה ייפתר על ידי דיפלומטיה, אבל אנחנו רואים אותם נעים קדימה. אנחנו אומרים לכל ידידינו בעולם, נקטו בכל פעולה שתרצו, אך אל תורידו אף אופציה מהשולחן".

המראיין הקשה על ברק ושאל האם מתקיים דיון בקבינט בנושא. שר הביטחון סירב להשיב, אך לבסוף אמר כי "איני חושב שאנחנו בשלב שבו נדונה פעולה צבאית, וגם אם כן נדון בכך, זה לא יתבצע כמו השיחה שלנו כאן עכשיו".

בראיון אחר, לרשת בי-בי-סי, הוסיף ברק כי "אני ממליץ שנחכה לדו"ח הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א). אם הם יהיו אמיצים מספיק לפרסם את מה שהם אומרים לגבי איראן, רבים יבינו את מה שאנחנו מדברים עליו כבר זמן רב".

הנשיא שמעון פרס התייחס גם הוא לנושא האיראני והעריך כי ישראל והעולם מתקרבים למימוש האופציה הצבאית. בראיון לחדשות ערוץ 2 אמר כי "שירותי הביון של כל המדינות מבינים שהזמן אוזל והם מזהירים את המנהיגים שלהם". הוא אמר, עם זאת, כי יש להבחין בין השיח הפומבי לבין מה שנעשה בפועל בעניין.

"כנראה שאיראן מתקרבת לנשק גרעיני", אמר פרס. "בתקופה שנותרה אנחנו צריכים לתבוע מאומות העולם לפעול, ולהגיד להן שהגיע הזמן לעמוד בהבטחה שניתנה לנו, ולמלא את אחריותם - בין אם מדובר בסנקציות חריפות ובין אם מדובר במבצע צבאי".

בהתייחסו לשיח סביב הסוגייה האיראנית שהתלקח השבוע, אמר הנשיא כי "יכול להיות שלדיבורים בנושא יש פונקציה משלהם. צריך להבחין בין מה עושים לבין מה שאומרים. אני לא חושב שנעשתה החלטה כלשהי, פרט למחויבות של אומות העולם לפעול בנושא, ואנחנו רוצים לראות מה הן עושות".

פרופ' עוזי ארד, לשעבר ראש המטה לביטחון לאומי, אמר ביום שישי כי הבעיה הגדולה ביותר שעומדת כיום לפני ישראל היא איראן. "הבעיה העיקרית היא אי-שם במפרץ הפרסי, ועל זה העיניים צריכות להישאר נעוצות". בתשובה לשאלה מהקהל שעסקה בתיאום הבינלאומי בנושא, אמר כי "יש פה כבר מערך בדרגה גבוהה של תיאום, לעתים תיאום שקט. אני לא רוצה להצטרף לקקופוניה הנוראית, שמחלקים ציונים מה לעשות ומה לא לעשות. לא צריך לעשות את זה בפומבי".

גם בעולם התייחסו לאפשרות של תקיפה באיראן. נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, אמר במסיבת עיתונאים כי הקהילה הבינלאומית צריכה להתמקד בהטלת סנקציות כלפי טהראן. הוא הבהיר, עם זאת, כי אם קיומה של ישראל יועמד בסכנה, "צרפת לא תעמוד בצד בידיים שלובות".

דוברת משרד החוץ של ארה"ב, ויקטוריה נולנד, אמרה כי "כרגע, כל הדיבורים הם בגדר שמועות וספקולציות של התקשורת, והממשלה בישראל מגיבה להן. לדעתי חלק מהדיבורים הללו מגיעים מבכירים לשעבר בישראל, ואני לא רוצה להתערב בענייניה הפנימיים של המדינה".

השתתפה בהכנת הכתבה: גילי כהן

:Read this article in English: Barak and Netanyahu did not commit to U.S. request for coordination on Iran

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ